Skocz do zawartości

Podłączenie pompki oraz wentylatorów, Lepa Aquacharger 240 AIO


Recommended Posts

Od paru miesięcy mam wymienione w temacie chłodzenie, jednak teraz się zastanawiam czy odpowiednio podłączyłem zasilanie pompki oraz wentylatorów.

Mam mobo Gigabyte Z97X-Gaming 5, pompkę podłączyłem pod system_fan, jeden wentylator pod cpu_fan a drugi pod cpu_opt. Nie zmieniałem żadnej krzywej obrotów.

I teraz moje pytanie, czy powinienem w jakiś inny sposób je podpiąć, np.: obydwa wentylatory pod to samo gniazdo cpu_fan a pompkę pod cpu_opt?

Link to post
Share on other sites

Raczej wszystko działa okey. Zastanawiam się po prostu czy zestaw może działać bardziej optymalnie np. obydwa wentylatory mają tą samą krzywą (nie wiem czy ustawienie które mam teraz zapewnia mi takie same obroty na obydwóch wentylatorach) i czy pompka powinna działać z taką samą ilością obrotów czy ilość obrotów powinna się zwiększać jak w przypadku wentylatorów.

Link to post
Share on other sites

U mnie (Asus M7F) wentylatory jednej chłodnicy podłączone są pod cpu_fan i cpu_opt (2x 140), a drugiej chłodnicy (3x 120) i pompki D5 PWM pod cztery złącza wentylatorów na płycie i nie ma znaczenia czy jest to "system_fan" czy "cha_fan", bo mają w uefi ustawioną  reakcje na temperaturę procka (source cpu), im wyższa temperatura procka tym RPM wszystkiego szybsze i takie ustawienie u mnie się znakomicie sprawdza.

Zobacz czy u ciebie da się ustawić pozostałe złącza na "source cpu"?

Link to post
Share on other sites

Mam drugą podobną do Twojej płytę Gigabyte Z97X-UD5H i uefi jest bardzo podobne, poza tym wyczytałem w manualu, że może przez EasyTune już w windzie dałoby się przypisać źródło temperatury, bo uefi Gigabyte rzeczywiście nie ma takich możliwości jak mobo Asusa z topki. 8x PWM z pełnym ustawieniem parametrów. ;)

Ciężko też stwierdzić z czego w gigabyte dokładnie odczytują temperaturę gniazda system fan, czy z mostka chipsetu czy z np. VRM.

 

Druga możliwość to rozgałęźniki PWM z angeli np. takie:

http://www.angela.pl/p13185,ek-water-blocks-ek-cable-y-splitter-2-fan-pwm-10cm.html

lub takie:

http://www.angela.pl/p13183,ek-water-blocks-ek-cable-y-splitter-3-fan-pwm-10cm.html

 

Jeden oznaczony naklejką na kablu wentylator jest sterujący i podaje dane PWM i RPM do płyty, a pozostałe podpięte kręcą się z RPM jak sterujący.

W ten sposób możesz podłączyć sześć wentylatorów pod dwa gniazda na płycie tj. cpu_fan i cpu_opt_fan.

Edytowane przez Yansi
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...