Skocz do zawartości

Ekran IPS i "serbrzenie" w wyświetlanej czarnej planszy.


Recommended Posts

Witam, kupiłem monitor z matrycą IPS, przed zakupem czytałem co nieco na temat paneli LCD z matrycą IPS, mój stary monitor ma matrycę MVA więc nawet nie myślałem nad monitorami z matrycą TN.

Nie ukrywam że mam małe doświadczenie z tym rodzajem ekranów i nie wiem czy "srebrzenie" na czarnej planszy w ekranie jest akceptowalne czy po prostu zwrócić monitor ( mam go 4 dni zakupy przez internet jako osoba prywatna).

W związku z tym zwracam się do Was forowicze z oceną ekranu, zwłaszcza tych co nieco widzieli ekranów LCD na matrycy IPS.

Na szybko zrobiłem dwa zdjęcia w ISO 800 w świetle dziennym i przysłoniętymi oknami nie jest źle ale wieczorem rzuca się w oczy na czarnej planszy przebijanie światła zwłaszcza po lewej stronie jasność ekranu 100%, ale na poziomie 50% efektu prześwitywania  przez czarny niema dużego, reszta ustawień monitora na domyślnych tj kontrast 50% temperatura barwy 6500K Gamma 2.2 poziom czarnego 50%, R 100%, G 96%,B 94% reszta parametrów 0 lub wyłączone.

Wieczorem dorzucę więcej zdjęć w innych ustawieniach jasności na innych planszach niż czarna lub innych sugerowanych ustawieniach monitora w tym wątku.

 

https://imgur.com/a/nbl22

Link to post
Share on other sites

Eh mi nie chodzi że w ogóle przebija światło na czarnej  planszy, lecz o poziom czy może być, czy lepiej odesłać monitor i zamówić inny by trafić z lepszą matrycą z mniejszym poziomem prześwitywania na czarnej planszy.

Dodałem do albumu z linka w pierwszym moim poście zdjęcia innych plansz ustawienia monitora j/w wymieniałem.

Link to post
Share on other sites

Ja bym odesłał monitor i wziął coś na innej matrycy. Wbrew pozorom nawet dobrej jakości TNka może mieć znacznie lepszą równomierność i akceptowalne kolory. Długi czas wybierałem monitor dla siebie, ale IPSy na samym początku skreśliłem. Nie rozumiem jak ktoś może brać pod uwagę monitor ultrawide (w moim przypadku) za ponad 3000 zł w tej syfiastej technologii. Ja kupiłem na matrycy VA choć ta też ma swoje problemy: color shifting i ghosting, ale samo podświetlenie jest o wiele lepsze niż w większości IPSów jakie widziałem. Mnie to osobiście bardzo by irytowało (dużo pracuję w ciemnym pomieszczeniu). 

Link to post
Share on other sites

Monitor zostaje, trochę się pobawiłem w opcjach poziom czarnego dałem na 40 i naprawdę się poprawiło nawet w filmikach 3:4 czarne boki nie świecą się zbyt mocno przy jasności 80%.

Jak pisałem w innym temacie sprzedałem swoją dotychczasową kartę Sapphire R 9 280X tymczasowo wsadziłem na jej miejsce HD 6770( vel HD 5770 na rdzeniu Jupiter pierwszej i ostatniej serii kart graficznych markowanej znaczkiem ATI z obsługą DX 11) jako że nie mam kabla DVI-D Dual Link podłączyłem HDMI ( karta wiekowa z obsługą na HDMI max, rozdzielczość 1920x 1080) i muszę przyznać że ekran ładnie zeskalował z swojej natywnej rozdzielczości 2560X 1440 do FHD przynajmniej przy wyświetlaniu forum nie zauważyłem jakiś rozmyć które występują często gdy monitor pracuje w innej niż w swojej natywnej rozdzielczości.

EDIT :

Oczywiście temat do zamknięcia.

Edytowane przez MESSER
Link to post
Share on other sites
Gość
This topic is now closed to further replies.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...