Skocz do zawartości

Samsung EVO 500GB czy Samsung PRO 512GB


Recommended Posts

Hej.

Planuję zakupić nowy dysk SSD oraz dysk do magazynowania danych (nie potrzebuję aż tak dużo przestrzeni magazynowej, jestem otwarty na propozycje - być może dwa dyski SSD? albo jeden ogromny?) 

Oto specyfikacja komputera:
płyta główna: ASUS P8P67 Deluxe Pro Rev 3.1 
procesor: Intel Core i5-2500k @ 3.30 GHz 
pamięć RAM: 4x4GB DDR3 (667 MHz) 
karta graficzna: Radeon HD 6850 
zasilacz: OCZ TECHNOLOGY, OCZ600SXS2

 

Kieruję się ku zakupowi jednego z dysków Samsunga (jak w temacie). Czy różnica jakościowa między tymi dwoma dyskami jest warto 300 zł różnicy cenowej?

Z góry dziękuję za pomoc i sugestie!

Link to post
Share on other sites

Najszybsze rozwiązanie w Twoim przypadku to karta ASUS HYPER M.2 X4 MINI CARD PCI Express 3.0 plus np. Samsung SM951 500GB. Transfery mogą się różnić o tych deklarowanych przez producenta wszystko zależy od wydajności platformy. 

Edytowane przez gepardmak
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Najszybsze rozwiązanie w Twoim przypadku to karta ASUS HYPER M.2 X4 MINI CARD PCI Express 3.0 plus np. Samsung SM951 500GB. Transfery mogą się różnić o tych deklarowanych przez producenta wszystko zależy od wydajności platformy. 

W mojej starej płycie głównej nie ma PCI Express 3.0.

Link to post
Share on other sites

Ale na płycie masz 2.0 i powinno wystarczyć. Tak jak pisałem uzależnia to prędkości transferu ale będzie i tak szybciej niż w standardzie SATA.

Mimo wszystko, to rozwiązanie kosztowniejsze i nie mam pewności czy na tak starej płycie głównej na pewno wszystko będzie kompatybilne. Dysk na SATA mimo, że wolniejszy wydaje się być sprawdzonym wyborem. Ale jestem komputerowym laikiem, to jedynie moje domysły na podstawie tego, co udało mi się do tej pory poczytać w czeluściach internetu.

Link to post
Share on other sites

Niestety takie rozwiązanie, które zaproponowałem chyba nie ruszy Asus Hyper M.2 nie wspiera chipsetów P. Urządzenie nie będzie działać ze względu na brak obsługi standardu NVMe przez bios. Istniej możliwość dodania wparcia NVMe dla Twojej płyt głównej po przez bios mod. Jednak musisz samodzielnie stworzyć bios ze zintegrowanym sterownikiem NVMe i go przetestować. 

Wątek z podobną płytą główną http://www.win-raid.com/t2880f46-Upgrade-from-an-HDD-to-NVMe-M.html

Wątek z procesem integracji NVMe w bios http://www.win-raid.com/t2880f46-Upgrade-from-an-HDD-to-NVMe-M.html

Edytowane przez gepardmak
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

tak, wystarczy zmodyfikować bios ( a raczej uefi ), polecam zrobić to przed zakupem ssd nvme, żeby nie było że sobie nie poradzisz, a dysk już masz. 

koledzy z pclab-u też ci zaproponowali najwydajniejszą opcję czyli m.2 + adapter, sm961 kupisz już za ok 1100zł + 100zł na adapter, sam 850 pro 512GB kosztuje tylko 160zł mniej... płyta ograniczy cię do ok 1600MB/s (pci-e 2.0 x4), ale nvme i tak pokaże pazurki... 

Co do dysku, to 850 pro 512GB jest fajny :D różnica między nimi a evo to zastosowane kostki MLC vs TLC, kontroler i gwarancja, 850 pro na mlc ma 10 lat :D 

jak kupiłem 850 pro ze względu na najżywotniejsze kostki na rynku i 10 lat gwarancji i najlepsze osiągi z dysków na sata. 


ps. nie patrz na porównania takie jak gepardmak wrzucił, to jest tylko porównanie spacyfikacji, a nie testy... 

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Teraz nie mam żadnego dysku, więc nie mogę zaktualizować BIOSu. Jestem zupełnym laikiem, dlatego skłaniam się ku dyskowi SATA, bo to mniejszy problem z montażem niż pałowanie się z jakimiś adapterami i kontrolerami, których nawet nie wiem jak podłączyć do płyty. 

Link to post
Share on other sites

szczerze, to za 661zł masz iridium pro 480GB, dobry dysk na żywotnych kostkach MLC, nie wiem po co porywać się samsungi przy ich cenach (wiadomo że "lepsze", ale 400zł to jednak trochę dużo ), jak nie chcesz się bawić z uefi, to oczywiście dysk ssd na sata 

Jak coś tu masz listę polecanych

O co chodzi z tym UEFI? Hah.

Aktualizacja BIOSu/UEFI bez dysku jest niemożliwa? 

Link to post
Share on other sites

Kolego kokosnh, no zajrzałeś chociaż do linku, który wrzuciłem bo chyba nie, co Ci tu więcej potrzeba? Link zawiera skróconą specyfikację i najistotniejsze dane w ciekawym zestawieniu w tym test z CrystalDiskMark(podstawa), żeby tego nie wypisywać tak jak ty to robisz. Ktoś się przy tym napracował a Ty to jednym słowem wywaliłeś do kosza. Nie ładnie. :o Sam opierasz się na danych ze specyfikacji ale mój link, już Ci nie pasuje, dziwne.  :/  Testy rzeczywiste o których tak mówisz zależą nie tylko od samego dysku. Wpływ na transfery ma cała platforma. Może się okazać, że Nasz kolega nie uzyska wyników podobnych do tych, które deklaruje specyfikacja nawet na dysku, który Ty mu polecisz. Co wtedy? Może się okazać, że dysk nie będzie działał prawidłowo z płyta główną Naszego kolegi autora lub padnie dużo wcześniej niż powinien. Jak wtedy z tego wybrniesz? Takie przekonywanie na siłę tylko do Swojej i wyłącznie Swojej koncepcji, jest trochę nachalne. Sam napisałeś wyżej, że kupiłeś 850 Pro, bo miał lepsze kości, jak widzisz nie tylko cena ma znaczenie, czasem istotniejsze są inne walory urządzenia. Nie mam dobrych doświadczeń z dyskami Goodram i nikomu ich nie polecę. Wszystkie dyski tej firmy z którymi miałem do czynienia długo nie podziałały. Niektóre padły w przeciągu tygodnia inne miesiąca reszta po roku użytkowania w sumie z 5 lub 6, które miałem u Siebie, jeden 120GB reszta 240GB wszystkie bez wyjątku trafiły do serwisu. Iridium może być najbardziej opłacalnym zakupem nie wątpię tylko dlaczego kolego kokosnh nie kupiłeś tego dysku? Co takiego odwiodło Cię od tak korzystnego zakupu? :menda: Zdradź Nam tajemnice.

Edytowane przez gepardmak
Link to post
Share on other sites
 Sam opierasz się na danych ze specyfikacji

 nigdy nigdzie się na nich nie opieram, zawsze patrzę na testy, oraz porównuję dyski do siebie, aby uniknąć przekłamań, np od platformy... 

 

tylko dlaczego kolego kokosnh nie kupiłeś tego dysku? Co takiego odwiodło Cię od tak korzystnego zakupu?  Zdradź Nam tajemnice.

kupiłem, właśnie pisze z laptopa w którym mam iridium pro 240GB, działa znakomicie, żadnych problemów a mam go już ponad półtorej roku :D ( ostatnio był nawet bez prądu prawie rok i nic się nie stało, żadnej retencji )

 

tak dla potwierdzenia, bo mi pewnie na słowo nie uwierzysz... 

Bez_tytu_u.jpg

 

 

O co chodzi z tym UEFI? Hah. Aktualizacja BIOSu/UEFI bez dysku jest niemożliwa? 

 ty byś musiał moda uefi zrobić, nie aktualizację. 

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...