Skocz do zawartości

Corsair MP500 vs GoodRam Iridium - SATA3 czy NVMe?


Recommended Posts

Cześć

Szykuje się do złożenia nowego PCta i mam zagwozdkę w kwestii wyboru dysku SSD na system. Na celowniku jest GoodRam Iridium Pro 240GB i Corsair MP500 120GB, oba w niemal identycznej cenie. Pytanie jest proste, który z nich będzie lepszym wyborem? Czy opłaca się zrezygnować z połowy pojemności na rzecz NVMe? Może jest coś lepszego od w/w w tej cenie?

Link to post
Share on other sites

Jeśli na Twojej przyszłej płycie będzie złącze M.2 zgodne z NVMe i PCIe x4 to kupuj MP500 dyski SSD SATA są dużo wolniejsze. Rzeczywiste transfery mogą odbiegać od tych podanych przez producenta w specyfikacji ale i tak będą znacznie wyższe niż w przypadku dysku SATA. Ważne by w systemie był aktualny sterownik Intel NVMe. 

Edytowane przez gepardmak
Link to post
Share on other sites

szczerze mówiąc zależy od tego, co robisz na PC, czas bootowania jest niemal identyczny (widziałem wręcz sytuacje gdzie był wolniejszy na nvme, choć tu pewnie uefi było winne ), w normalnej pracy z PC nie zauważysz różnic między ssd na ahci a nvme, dopiero gdybyś coś bardziej obciążającego robił, jak grafika, bazy danych, itp... 
 
 

Link to post
Share on other sites

Ostatni testowałem na sprzęcie kolegi MSI Z270-A PRO i SSD 240GB Samsung 960 Pro czas startu systemu i nie ma porównania do mojego 250GB MX200 na MSI Z97 Gaming 7. Oba dyski M.2. Na płycie Z270 system startował w 10 może 15 sekund. U mnie to prawie minutę. Choć transfery na 960 Pro odbiegały nieco od deklarowanych przez producenta to wszystko działało piekielnie szybko. Owszem na innych płytach, dyskach i platformach może być różnie. 1000 konfiguracji sprzętowych to nie sposób przewidzieć działania. 

Edytowane przez gepardmak
Link to post
Share on other sites

Spokojnie Fastboot mam włączone. System startuje w 15-20 sekund ale w pełni gotowy do pracy(załadowane wszystkie możliwe programy, usługi, gadżety diagnostyczne, komunikatory itp. procesy to 50 sekund). Może zmienię dysk i wykorzystam dodatkowe złącze PCI-E ale muszę sprzedać kilka rzeczy na allegro bym mógł zadziałać w tej sprawie. Sam zakup ASUS Hyper M.2 i przełożenie dysku do tej karty nie wiele mi daje. 

Edytowane przez gepardmak
Link to post
Share on other sites

no to sam sobie jesteś winien, skoro musisz je mieć przy starcie, ale raczej stawiam na powolność samych aplikacji, np sprawdzenie update przed odpaleniem, lub coś innego wymagające internetu, np orgin mi się masakrycznie długo włącza, bo potrzebuje internetu przy starcie, odpalisz kilka tego typu aplikacji i się dziwisz że długo schodzi. 

Link to post
Share on other sites

Owszem mogę większość tego co mi spowalnia start powyłączać. Najdłużej odpala Skype i aplikacja MSI Gaming APP i to wszystko razem wydłuża start ale nie przeszkadza mi to aż tak bardzo(mam czas) a gadżety diagnostyczne są bardzo użyteczne i nie zmierzam się ich pozbywać. 

Takie podobne rezultaty powinienem po modernizacji uzyskać u Siebie 


Tylko te kości TLC w EVO.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...