Skocz do zawartości

Poszukiwany router ADSL do ok. 500.


Recommended Posts

Witam,

 

Jak w temacie - szukam wielofunkcyjnego routera który wystarczy mi na długie lata.

Interesuje mnie:

1) modem ADSL ( chyba nie wzgardziłbym także VDSL: za jakiś czas czeka mnie przeprowadzka i nie jestem pewien co zastanę na miejscu /  z drugiej strony, na pewno nie będzie to mieszkanie w bloku/w pobliżu centrum, bardziej prawdopodobnie obrzeża ~ czy w takich miejscach jest zazwyczaj dostępne VDSL? ),

2) WiFi - nadzwyczajny zasięg mnie nie interesuje, stabilność przede wszystkim - będzie służyć tak pod moje staruszki (Sony Ericsson Xperia Active, Asus EEE PC 1215N) jak i przyszłe zakupy (GPD Pocket - tutaj przydałoby się AC),

3) USB - nie jestem pewien czy 3.0 będzie mi niezbędne, ale konieczna będzie współpraca z Huawei E3372 na którym, w tej chwili, śmiga moje RBM LTE,

4) Gigabit Ethernet,

5) Bezawaryjność i dłuższa gwarancja (a także, w przypadku problemów, dostępność serwisu i np. D2D),

 

Na router planuję przeznaczyć do 500zł. Jeśli będzie coś tańszego, to super. Jeśl znajdzie się jakis "ideał" za 550, jest możliwość, że przełknę łzy i kupię.

 

Na chwilę obecną udało mi się znaleźć:


- TD-W8980 ( http://www.tp-link.com.pl/products/details/TD-W8980.html ) - brak obsługi modemów LTE?,

I tu dodatkowe pytanie - dlaczego ten router jest oznaczony jako "End of life"? Czy nie jest to model nowszy od w/w który, teoretycznie, powinien być utrzymywany przy życiu dłużej?

- TD-W9980 ( https://www.net-s.pl/index.php?id=3&c=994&g=551394&n=WLAN-router-modem-300mb-TP-Link-9980B-jezyk-niemiecki&w=c ) - kolejny discontinued, brak AC, brak info o supporcie modemów USB LTE,



- Archer VR600 ( http://www.tp-link.com.pl/products/details/cat-15_Archer-VR600.html#specifications ) - nie widze różnicy między VR600 a D7,

- Archer D2 ( http://www.tp-link.com.pl/products/details/cat-15_Archer-D2.html#specifications ) - jak wcześniej, nie widzę różnicy między tym a powyższymi modelami.

 

Jakieś alternatywy dla w/w? Uwagi i rady zawsze mile widziane!

 

Z góry dziękuję za pomoc i przepraszam za wszystkie głupie pytania/stwierdzenia.

 

tBC

Link to post
Share on other sites

Kup sobie modem i router xDSL najlepiej. Najelastyczniejsze rozwiązanie a często też najsensowniejsze od strony softu.

 

Co do powyższych to obawiam się, że z marszu nikt Ci ich w szczegółach nie porówna. No ale może... Longhorn?

Link to post
Share on other sites

Kup sobie modem i router xDSL najlepiej. Najelastyczniejsze rozwiązanie a często też najsensowniejsze od strony softu.

 

Co do powyższych to obawiam się, że z marszu nikt Ci ich w szczegółach nie porówna. No ale może... Longhorn?

xDSL? Zawsze uważałem, że mając modem xDSL można zapomnieć o standardowym najtańszym internecie z Orange....czy może jednak się da (przejściówka RJ11 > RJ45?)?

 

Edit: może źle zrozumiałem - jako 2 osobne urządzenia? Jeśli tak, to takiej sytuacji bardzo chciałbym uniknąć :|

Edytowane przez TheBrokenClown
Link to post
Share on other sites
Jak w temacie - szukam wielofunkcyjnego routera który wystarczy mi na długie lata.

Tutaj mile widziane wsparcie dla alternatywnego firmware. Można przedłużyć żywot routera po zakończeniu oficjalnego wsparcia producenta. Choć aktualnie ze względu na regulacje unijne nadchodzą trudne czasy jeśli chodzi o niefabryczne firmware. Wsparcie producenta jak zauważyłeś trwa krótko. Model, który ma ponad 2 lata jest często porzucany.

1) Na VDSL poza miastem nie liczyłbym. Wektoring miał jasny cel, przedłużenie i tak kończącej się już żywotności kabli miedzianych. To, że nie była to technologia rewolucyjna jak ADSL w swoich czasach wiadomo było już w momencie pojawienia się standardu. Osiągane wysokie prędkości będą możliwe tylko w bliskiej odległości od ulicznego DSLAM. W praktyce chodzi o odległości do 1km, przy najwyższych szybkościach (do 80Mbit) max 300m. Operatorzy bardziej skupiają się na światłowodzie i GPON. Tutaj możliwości są dużo większe.

2) Nadzwyczajnego zasięgu WiFi nie uświadczysz praktycznie w żadnym SOHO. Z zasady przy ADSL2+  jesteśmy ograniczani do max 24Mbit (w praktyce mniej), więc inwestycja w AC niekoniecznie może mieć sens, o ile nie przerzucasz dużej ilości danych po LAN. Chyba, że zależy ci na bajerach związanych z tym standardem np. beamformingu. Do obsłużenia pełnych możliwości łącza wystarczy N-ka.

3) Obecność USB to obecnie standard w nowych modelach, z wydajnością w praktyce jest różnie. To ile osiąga USB 3.0 w Linksys EA6200 podawałem tutaj http://forum.benchmark.pl/topic/242776-pomoc-w-dobraniu-routera-bud%C5%BCet-300z%C5%82/ Dla porównania osiągi w wysokim modelu TP-Linka Archer C9 http://www.benchmark.pl/testy_i_recenzje/tp-link-archer-c9-test/strona/24611.html W wypadku np. RT-AC66U od Asusa (ok. 500zł) osiągi USB 2.0 nie przekraczają 10MB/s. Awaryjnie udostępnić pendrive - wystarczająco. Do bardziej wymagającego sharingu korzystniej postawić NAS lub udostępnić zasoby z PC.

Cooger dobrze radzi. Patrząc przez pryzmat wymagań trudno może być znaleźć kombajn, który będzie oferował dobrą specyfikacje w AC i jednocześnie miał ADSL2+/VDSL w dodatku z obsługą modemów USB (krytyczny w tym wypadku warunek).

 

 

- Archer VR600 ( http://www.tp-link.c...#specifications ) - nie widze różnicy między VR600 a D7, - Archer D2 ( http://www.tp-link.c...#specifications ) - jak wcześniej, nie widzę różnicy między tym a powyższymi modelami.

VR w oznaczeniu modelu oznacza obecność VDSL. To główna różnica, reszta to zmiany które widać dopiero po spojrzeniu w specyfikacje.

Wszystkich wymienionych modeli nie znam, a tym bardziej ich ewentualnych wad. Osobiście na twoim miejscu postawiłbym priorytety i określił konieczne must have. W obecnej formie (łącznie z punktem o bezawaryjności) to bardziej jest to tylko lista pobożnych życzeń, a jak wiadomo "ideały" nie istnieją.

Link to post
Share on other sites

Ehh, dlaczego wszystko zawsze musi być takie trudne :(

 
Na początek, dosyć nietypowe pytanie: co da mi customowy firmware? Zakładając, że urządzenie działa w momencie dostępności wmiarę sensownie, to jedyne co przychodzi mi do głowy to możliwość wyłączania komponentów routera które np. uległy uszkodzeniu lub niestandardowe używanie hardware'u....tu jednak wyobraźnia mnie zawodzi - co konkretnie takiemu szaraczkowi jak ja może dać custom FW?
 
Ad. zawężonych priorytetów - wygląda to mniej więcej tak:
1) Bezawaryjność i szeroko pojęta gwarancja - router powinien wytrzymać długie lata,
2) ADSL i obsługa modemów LTE (USB 3.0 najwyraźniej jest zbędne) - na obrzeżach miasta i na wsi, będą to główne punkty dostępowe do internetu. Jeśli dostępność VDSL poza centrum jest niewielka, to jest mi to zbędne.
3) WiFi - AC nie jest niezbędne, w moim wypadku będzie można problem prędkości obejść innymi sposobami (USB).
 
Biorąc pod uwagę te must have, najprostszymi rozwiązaniami wydają się być D2 i D-W8970 (wciąż nie rozumiem dlaczego D-W8980 jest discontinued).
Wygląda na to, że 8970 powinno się sprawdzić ( z tego co widzę, 3372 powinno śmigać: http://www.tp-link.com.pl/support/3g-comp-list.html?model=TD-W8970),zastanawia mnie tylko jedno i nie jestem pewien, czy dobrze widzę: brak WAN?
Niestety nie znalazłem żadnych informacji dotyczących współpracy D2 z modemami LTE - wujek google zawiódł :(
 
Są jakieś dobre alternatywy dla w/w modeli?
Link to post
Share on other sites

Żadnych dodatkowych sugestii? :(

Archer D2 najwyrazniej odpada, zgodnie informacjami które znalazłem w LINKY, ten model "supports two modes: DSL Modem Router Mode and Wireless Router Mode. ", w przeciwieństwie do TD-W8970 czy VR600, które "supports three modes: ADSL Modem Router Mode, 3G Router Mode and Wireless Router Mode.".

Zastanawia mnie jednak pewien "drobiazg" - opis TD-W8970 nie nadmienia nic o obecności portu WAN ale w/w artykuł już o nim wspomina.

 

I tu pytanie, bo nie do końca chyba rozumiem w jaki sposób to działa: czy na TD-W8970/VR600 będę mógł współdzielić łącze ADSL lub net 'łapany' przez E3372 tak przez wifi jak i LAN (koniecznie jednoczesny dostęp)?

Przykładowo: na PC ściągam update i w tym samym momencie na komórce lub na netbooku przeglądam strony - możliwe jest w tym wypadku odpalenie tego na łączu LTE jak i ADSL?

 

Kolejna rzecz: jak sprawdzić czy TD-W8970/VR600 supportują open FW? Czy jest to coś niezbędnego i do czego może się customowy FW takiemu przeciętnemu userowi jak ja, przydać?

 

Po kilku kolejnych godzinach spędzonych nad reviews i guides, skłaniam się bardziej ku VR600....jakies przeciwwskazania/uwagi/sugestie?

 

Z góry dziękuję za pomoc!

Edytowane przez TheBrokenClown
Link to post
Share on other sites

Jeśli producent nie chwali się wsparciem dla modemów USB to takiego nie uświadczysz. To kryterium, które odsiewa wiele modeli. TD-W8970 ma port LAN/WAN, dzięki czemu nadaje się też do kablówek (ma możliwość wybrania gateway w ustawieniach - PPPoE (RJ11) lub właśnie WAN).

Routery tej klasy nie mają funkcji agregacji, podziału różnych rodzajów łącza. Co najwyżej modem 3G może pełnić funkcje nadmiarową, na wypadek awarii łącza podstawowego. Stąd kwestia o której wspominasz nie będzie możliwa do wykonania

 

 

Przykładowo: na PC ściągam update i w tym samym momencie na komórce lub na netbooku przeglądam strony - możliwe jest w tym wypadku odpalenie tego na łączu LTE jak i ADSL?

Wsparcia dla alternatywnego oprogramowania możesz szukać na stronach ich twórców. Dla modeli ADSL takiego oprogramowania nie ma wcale. Może oferować większe możliwości konfiguracji w porównaniu z fabrycznym. Część funkcji jak np. w wypadku Tomato można doinstalować w razie potrzeby. To oprogramowanie modułowe.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Jeśli producent nie chwali się wsparciem dla modemów USB to takiego nie uświadczysz. To kryterium, które odsiewa wiele modeli. TD-W8970 ma port LAN/WAN, dzięki czemu nadaje się też do kablówek (ma możliwość wybrania gateway w ustawieniach - PPPoE (RJ11) lub właśnie WAN).

Routery tej klasy nie mają funkcji agregacji, podziału różnych rodzajów łącza. Co najwyżej modem 3G może pełnić funkcje nadmiarową, na wypadek awarii łącza podstawowego. Stąd kwestia o której wspominasz nie będzie możliwa do wykonania

 

 

Wsparcia dla alternatywnego oprogramowania możesz szukać na stronach ich twórców. Dla modeli ADSL takiego oprogramowania nie ma wcale. Może oferować większe możliwości konfiguracji w porównaniu z fabrycznym. Część funkcji jak np. w wypadku Tomato można doinstalować w razie potrzeby. To oprogramowanie modułowe.

Moment, bo mam wrażenie, że czegoś nie rozumiem: router nie może dzielić łącza z modemu LTE (opis VR600: "porty USB obsługujące modemy 3G/4G") pomiędzy komputery podpięte do sieci LAN oraz urządzenia w WiFi?

Nie chodzi mi o wykorzystanie kilku połączeń naraz, tylko o uniwersalność:

- LTE > LAN & WiFi

ALBO

- ADSL > LAN & WiFi

ALBO

- Kablówka > LAN & WiFi

Edytowane przez TheBrokenClown
Link to post
Share on other sites
  • 1 miesiąc temu...

Mały update, może akurat komuś się przyda: pomęczyłem TP_Link na temat zgodności VR600 i otrzymałem następującą odpowiedź:

 

Przetestowany modem Huawei e3372h-153 z Archer VR600 wersji V2 na chwilę obecna jest jeszcze nie kompatybilny.

Lista sprawdzonych modemów zostanie zamieszczona na stronie w momencie pełnej weryfikacji modemów 3G/4G.

To jest stan na 06.09.2017 - wygląda na to, że będę musiał poczekać aż zrobią update firmware'u (bo z tego co rozumiem, to właśnie jest powodem niezgodności?).

A może ktoś już używa VR600 z EE3372?

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...