Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam, zamówiłem światłowód 600MB ale mam dylemat nad routerem - jaki polecacie do domu - dwie kondygnacje + taras. Zależy mi na szybkim wifi i dobrym zasięgu. Router będzie stał na parterze gdzie mam swój gabinet - laptop połączony przez wifi z którego często streamuje i generalnie mocno obciążam sieć (router będzie stał za ścianą na holu). W domu na piętrze znajduje się jeszcze kilka urządzeń korzystających z wifi ale to już bardziej do typowego korzystania z internetu. Dodam jeszcze, że nie chcę być połączony przez kabel jakby komuś przyszło na myśl :)

 

Proszę o propozycje do 1000 zł.

Edytowane przez Lemac
Link to post
Share on other sites

Czyli na dzisiaj nie wyjdziesz poza 300Mbps a jak wymienisz laptopa to poza AC1200 pewnie też nie. Nie bardzo wiem po co wydawać 1000pln na router. Według mnie ze spokojem wystarczy TP-Link C7, ale jeśli ma być prestiżowo i drogo to Asus RT-AC3200 to zapewni. W tej samej klasie cenowej mieści się Netgear R8000. Nie mniej jeśli nie będziesz łączył się klientami z odpowiednio szybkimi kartami to różnic do dużo tańszych routerów praktycznie nie będzie.

Link to post
Share on other sites

nw z czego wykonane są ściany + nie znam powierzchni lokalu, ale ogólnie aby mieć dobry zasięg w całym mieszkaniu to lepiej kupić router + access point (na piętro, podłączony kablem Ethernetowym z routerem) lub chociaż umieścić router w najbardziej centralnym miejscu w mieszkaniu. 

Realnie 600Mb/s będzie ciężko uzyskać (wifi), chyba że zainwestujesz w kartę wifi z najwyższej półki typu Broadcom BCM43602 oraz będziesz miał dobry sygnał.

Kolejna sprawa, jeżeli jest to Orange 600Mb/s to o tej prędkości można raczej pomarzyć... (chcesz więcej info: poczytaj sieć szkieletowa Orange, peering Orange, routing zagraniczny Orange; w skrócie nie jest kolorowo).

PS

Jednostki: MB to nie to samo co Mb

1 MB = 8 Mb

Chodziło Ci pewnie o szybkość 600 Mb/s, czyli 600 Mb w ciągu jednej sekundy.

Edytowane przez erni1996
Link to post
Share on other sites

Nie musi być prestiżowo, ma być solidnie. Myślałem o TP link archer c3150, albo netgear r7800.

Erni oczywiście chodziło mi o 600 Mb, nie jest to Orange, choć pewnie ich infrastruktura.

 

Wysłane z mojego ONEPLUS A3003 przy użyciu Tapatalka

 

 

Link to post
Share on other sites

Niestety cena nie przekłada się bezpośrednio na stabilność a nawet wydajność. Nawet za duży szmal da się kupić lipę (vide niechlubny Asus RT-AC87U zaraz po premierze). Zasięgi są podobne w podobnych konstrukcjach bo jest odgórny limit mocy. A transfer jak wspomniałem będzie ograniczany przez karty w urządzeniach. Jeśli nawet będziesz chciał kupić kartę do notebooka, to np. Asus na USB (3.0) ma maksymalnie karty AC1900  - cena blisko 300pln a na PCIE ma AC3100 - cena jedyna 450pln. W TP-Linku max. to AC1900 zarówno dla USB jak i PCIE.

Link to post
Share on other sites

Jeżeli ci na to pozwala struktura domu, to możesz na schodach umieścić np. Ubiquity AP podłączony po PoE do głównego routera na dole. A z takich bardziej zaawansowanych rozwiązań, które bym zastosował w tej cenie to kupno płytki mATX+ np. g3258+4gb RAM i karta sieciowa 4x1Gb + AC 1750 i gites, jednak jest to rozwiązanie tylko jeżeli masz czas się pobawić i poszukać odpowiednich dla ciebie części dostępnych aktualnie na rynku (karty 1Gb według mnie to tylko używane, nówki się nie opłaca obecnie, plus sam posiadam 2x4x1Gb używki i mają się perfekcyjnie pomimo jakoś 10 lat na karku). 

Link to post
Share on other sites

@Tankersss aż tak to nie będę kombinował.

@cooger więc jaki polecisz router z dwoma zakresami pracy (2.4 i 5 GHz) w standardzie "n" stabilny i wydajny?

Najwyżej jak kupię stacjonarny to pociągnę kabel.

 

Wysłane z mojego ONEPLUS A3003 przy użyciu Tapatalka

 

 

Link to post
Share on other sites

Myślę że R7000 bez p od Netgeara to sensowny wybór a przepustowość nadal świetna. Jeśli natomiast chcesz z łącza wycisnąć maksimum to i tak kabla nie unikniesz. Zresztą jeśli nie zamierzasz kupować kart to i R6400 wystarczy.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...