Skocz do zawartości

Recommended Posts

Nowa płyta Gigabyte GA-B250M-D3H rev.1 z biosem F6 (najnowszy).

System postawiony w trybie EFI (z pliku bootx64.efi) w AHCI na partycji GPT.

Mam dziwny objaw związany z bootowaniem.

https://www.youtube.com/watch?v=2uV4M3hpkys

 

Na dzien dzisiejszy doszedłem do tego że winny jest dodatkowy dysk, a w szczególności każdy inny jak ssd. Gdy odpalam system tylko i wyłącznie z obecnością ssd to jest ok. System uruchamia się natychmiast a logo Gigabyte pojawia się tylko raz w czasie 1 sek.

Gdy jednak podłączę do systemu dodatkowe dyski HDD zaczynają dziać się cuda.

 

Z dwoma dyskami HDD przy włączeniu komputera dzieje się tak:

 

- wciskam POWER

- słyszę jak ruszyły dyski i włączył się zasilacz (pierwsze kilka sek. filmu gdy widać BRAK VIDEO to PC już działa!!)

- widzę przez 2 > 5  sek czarny ekran

- pojawia się logo GIGABYTE i widnieje około 2,3 sekund

- logo znika na pół sekundy (czarny ekran) i pojawia się ponownie na 2,3 sek

- po tym wszystkim następuje właściwe bootowanie

 

Całośc trwa czasami nawet i 10,12 sek do samego pojawienia się logowania. Masakra jakaś.

W EFI mam opcję:

Boot - Last used disk co niby ma dać mi możliwość pomijania inicjacji innych dysków jak dysk bootujący. Kolejną opcją jest: Fast Boot i Ultra Fast Boot które nie działają!

 

W EFI nie ma opcji która pozwalała by ustalić czas wyświetlania się klawiszy funkcyjnych (F8,F10,F12, Boot Menu) przy starcie. Na dodatek mam ustawione bootowanie tylko na jeden dysk SSD + Windows Boot Manager. Inne opcje wyłączone.

 

Pisałem do przedstawiciela Gigabyte w Polsce, dość długo pisaliśmy i postanowili przesłać całość korespondencji do Tajwanu. Nie wiem co się dzieje.

Gdy na YT widzę jak ludziom bootują systemy na ssd to powiem szczerze że u mnie jest coś nie bardzo halo.

 

Wszystkie dyski są w AHCI i na GPT. Jeden z nich to 4 letni Hitachi 2.5" 8M 5400 SATA2 750GB.

Nic mu nie dolega. Wszystko jest ok. Kable SATA mam typowo pod sata3 i sata expr. i są firmy Gigabyte.

Edytowane przez maniakus
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...