Skocz do zawartości

Dysk HDD archiwum [do 400 zł]


Idź do rozwiązania Problem ogarnięty przez kokosnh,

Recommended Posts

Witam, szukam dysku HDD do mojego PC w roli tylko i wyłącznie magazynu, nic na nim nie będzie instalowane, nie będą na tym dysku trzymane pliki bieżące, tylko archiwum. Co do pojemności to minimum 2TB a budżet to 400(?) zł. Myślałem nad Toshibą p300, czy to będzie dobry wybór?

Link to post
Share on other sites

Po co 7200 rpm do archiwum ?

No chyba że dysk będzie wyłączony i włączany tylko okazyjnie.

Oraz określ dokładnie, magazyn czy archiwum?

Co do dysków to w tej kwocie ja bym kupił wd blue 2TB, nie jest to super dysk do archiwum, ale w tej kwocie będzie jednym z najlepszych.

Link to post
Share on other sites

Generalnie głównym celem jest archiwum, magazyny mam 2 inne więc mi nie potrzeba, jeśli nie 7200 rpm to jaki byś proponował? WD Blue też brałem pod uwagę. A co do wyłączania dysku to nie będę się do niego odnosił prawie wcale w codziennej pracy jedynie tyle co spakowane pliki wrzucić i zapomnieć, to tyle

Edytowane przez czapkens
Link to post
Share on other sites
  • Rozwiązanie

Chodzi mi o to, czy dysk bedzie stale podłączony do prądu ( startował za każdym uruchomienie PC i potem usypiany ), czy podłączony raz na jakiś czas aby zgrać dane, a następnie odpinany od zasilania ( najlepsza ochrona przed wirusami ). Do długotrwałego storage prędkość nie ma większego znaczenia, transfer sekwencyjny 20% +/- nie robi mi różnicy ( nie wiem jak tobie ).Ogólnie wolnoobrotowe dyski = mniejsze wibracje, temp i zużycie łożyska, ale jeśli dysk nie bedzie stale się kręcić, jest to pomijalne.Budżet cię ogranicza do konstrukcji 2 talerzowych więc od strony konstrukcyjnej niestety to samo w kazdym dysku, czy p300, czy wd red, wd blue. Nie widzę sensu dopłacania do wd red nad wd blue ( bo szybkość nie ma znaczenia, a konstrukcyjnie to prawie to samo, chyba łożysko inne, co nie znaczy lepsze przy takim zastosowaniu ). WD red mają poprawiony seek time, ale to Cię nie obchodzi przy tym zastosowaniu.

Nie na tyle, aby płacić 100zł za coś czego nie będziesz wykorzystywać.

Link to post
Share on other sites

Dysk będzie podpięty stałe do komputera i za każdym odpaleniem będzie uruchamiany. Z tego co się naczytałem to WD Red nadaje się do pracy 24/7 a tutaj będzie wyrzucić trochę danych o zostawić w spokoju niech się nie kręci. Budżet niestety jest jaki jest, już naciągnięty a w takim zakresie chyba jednak najlepszym jest WD Blue lub ta Toshiba p300, generalnie innych możliwości niespecjalnie widzę

Link to post
Share on other sites

Ja obstawiam za RED. Lepiej się sprawdzają w NASach. Przymierzam się powoli do jakiegoś QNAPA i do tych dysków. Może kiedyś też kupisz jakiegoś Qnapa, to będziesz miał jak znalazł.

 

NASware is exclusive to Western Digital's NAS drives. NASware is a unique firmware that makes the drive deliver more performance in a small NAS setup. It optimizes power use resulting in significant power savings and lower hard drive operating temperatures, which improves the overall reliability and performance of the drive. It also has intelligent error recovery controls, which prevents hard drives from being dropped off the RAID due to extended error recovery. This provides more availability and less down time rebuilding the RAID. It also minimizes data loss or corruption if an unexpected power loss occurs, by completing the command in process before shutting down.

 

W firmie mam jeden komputer obsługujący CCTV. Ma 8 dysków RED 2 TB. Mają przepracowane po 20 000 godzin. Komputer chodzi non stop i nagrywa obraz z 20 kamer. Jak na razie ani jeden nie padł.

 

WD Blue moim zdaniem nie są zbyt wydajne. Mam jeden 1 TB i jest strasznie głośny. Słychać świst podczas pracy łożyska, już nie mówię o wyszukiwaniu. Nie chcę przesądzać, może tylko mój typ tak ma.

 

Reasumując, jak ma być ekonomicznie, to lepiej brać Tośkę, a jak z dłuższą gwarancją to RED

Link to post
Share on other sites

 

 

Ja obstawiam za RED. Lepiej się sprawdzają w NASach.

Ale kolega nie chce nas-a i nic nie wspomina o nas-ie 

 

W firmie mam jeden komputer obsługujący CCTV. Ma 8 dysków RED 2 TB. Mają przepracowane po 20 000 godzin. Komputer chodzi non stop i nagrywa obraz z 20 kamer. Jak na razie ani jeden nie padł.
ale kolega będzie miał dysk praktycznie zawsze wyłączony i nie w RAID, a do CCTV lepiej się WD purple sprawdzają i są tanie

 

WD Blue moim zdaniem nie są zbyt wydajne. Mam jeden 1 TB i jest strasznie głośny. Słychać świst podczas pracy łożyska, już nie mówię o wyszukiwaniu. Nie chcę przesądzać, może tylko mój typ tak ma.
ale kolegę nie interesuje zbytnio dźwięk, ani prędkość, bo kupuje dysk do archiwum który większość czasu będzie wyłączony, no i wersja WD blue 2TB 5400rpm jest dość cicha

 

Reasumując, jak ma być ekonomicznie, to lepiej brać Tośkę, a jak z dłuższą gwarancją to RED
a co ma takiego P300 nad WD blue ? Jest szybszy ok, ale jakościowo gorszy od WD, Tośki częściej padają. 
Link to post
Share on other sites

Dzięki @kokosnh za pomoc i odpowiedzi a wracając do tematu tak czytam to piszecie i coraz bardziej skłaniam się ku temu wd Blue 2tb a być może nawet i 3tb. Na pewno prędkość obrotowa 5400rpm spowoduje, że będzie on względnie cichy a ani transfer ani głośność mi kompletnie nie przeszkadza, tutaj liczy się tylko pojemność i wytrzymałość.

 

Wspominałeś coś o budżecie i to, że ogranicza, ile by potrzeba tak, żeby nie ograniczał lub znalazły się inne opcje ciekawsze niz wd Blue?

Link to post
Share on other sites

jeśli chciałbyś coś innego, to konstrukcje wielotalerzowych zaczynają się za około 600zł, tyle że jest to bezcelowe, bo nawet takie padają ( troszkę rzadziej, ale nadal ) i lepiej mieć już 2 zwykłe dyski ( np WD blue ) w RAID 1, od takich drogich wielotalerzowych wynalazków. 
 

Link to post
Share on other sites

Skoro tak mówisz to nawet nie będę się zastanawiał specjalnie nad takimi, mam. Wrażenie że i tak będzie u mnie kilka dobrych lat a przepracuje stosunkowo mało.

 

 

Dzięki za pomoc w wyborze, temat chyba można uznać za rozwiązany, wybór pada na WD Blue, no chyba, że ktoś chce jeszcze coś dodać.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...