Skocz do zawartości

Recommended Posts

Cześć.

 

Od paru dni mam dziwny problem z pendrive'm. Jest to Kingston DataTraveler 100G3 16 GB. Otóż po włożeniu go do USB komputera - wyświetlają mi się dwa dyski USB (F i H), co widać na tym zdjęciu:

 

https://goo.gl/photos/KAjqxnKEbiufMsY49

 

Inne moje pendrive'y wskazywane są przez Windows bezproblemowo jako jeden dysk USB.

 

Czy coś w nim się sypnęło - czy może da to się jakoś naprawić?

 

Każdy z tych wskazywanych przez Windows dysków F i H da się oddzielnie formatować, ale mają one jakąś strasznie małą wielkość... Nigdy wcześniej z czymś takim się nie spotkałem.

 

Aha, odpowiedzieć ewentualnie na pytania będę mógł dopiero jutro wieczorem, rano ruszam w dość daleką podróż.

Edytowane przez rebus
Link to post
Share on other sites

Możesz usunąć partycje z dysku USB tak jak ze zwykłego dysku. I ponownie złożyć jedną docelową. W tym celu musisz skopiować dane z tego dysku. Potem wejść do Panelu sterowania-Narzędzia administracyjne-Zarządzanie komputerem-Zarządzanie dyskami-Na właściwej literze dysku rozwiń menu prawej myszy i wybierz usuń wolumin. Zrób tak najlepiej z tymi dwoma dyskami z Kingstona. W menadżerze powinna pojawić się czarna nie przydzielona powierzchnia dysku USB. Z menu jak wyżej wybierz Utwórz partycję i sformatują ją szybko w NTFS. Taką operację można też przeprowadzić innym oprogramowaniem bez usuwania danych do tego służy program Mini Tool Partition Wizard. Usuwasz tam małą partycje i rozszerzasz dużą. 

Edytowane przez gepardmak
Link to post
Share on other sites

Dzięki. Jedyne, co mogłem zrobić z poziomu zarządzania dyskami - to usunąć poszczególne woluminy dla każdej litery dysku. No i sformatować każdą partycję. Połączyć ich jakoś nie mogę. Wygląda to teraz tak (przy każdej partycji widać, co można zrobić):

 

https://goo.gl/photos/gQ7g511LvbxcyCss6

Link to post
Share on other sites

Usuń wolumin jest dostępne w menu prawej mysz. Usuwasz wszystkie woluminy a później z usuniętych woluminów tworzysz jeden nowy.  Bo menadżerem nie połączysz partycji w jedną całość to potrafi tylko program, który podałem wyżej. 

Edytowane przez gepardmak
Link to post
Share on other sites

Pendriv ma trzy woluminy w tym jeden bez litery, moźliwe że pendriv jest z formatowany aby był bootujący w UEFI. Jak te wszystkie woluminy były od nowości, możliwe że może masz jakieś programy, narzędzia, np. szyfrowanie albo inne bajery jako specjalny pendriv z dodatkami. Więc może nawet nie wiesz, co kupiłeś jaki pendriv z jakimi dodatkami czy gotowymi narzędziami. Jeśli chodzi o uporządkowanie partycji woluminów, jak piszesz chcesz jeden wolumin z dwóch posiadające litery. Nie zrobisz połączenia partycji czy utworzenia jednej z usuniętych partycji jak oddziela je mała partycja bez literu EFI. Zostaje próba przy wcześniejszym usunięciu G aby stało się nieprzydzielone i przesuniecie EFI aby było od początku dysku. I jak się uda przesunięcie, wtedy obszar nieprzydzielony będzie sąsiadujący z E i będzie możliwość powiększenia .Albo jak usuniesz oba woluminy z literami i przesuniesz na początek dysku EFI wtedy obszar nieprzydzielony będzie w jednym kawałku i możliwość utworzenia jednego woluminu o cały obszar nieprzydzielony jak chcesz. Powyższe operacje, przesuwanie woluminów, nie jestem pewny w nowszych systemach powiększenie od lewej, nie da się zrobić systemowym zarządzaniem dysku i pozostaje zewnętrzny program jak np. wspomniany Moni Tool Partition itp albo gparted bootujący o ile nie sprawi problemów użytkownikowi z bootowanie na danej płycie głównej z UEFI.

Link to post
Share on other sites

moźliwe że pendriv jest z formatowany aby był bootujący w UEFI

Tak, to był bootujący pendrive z obrazem Windows 10. Popróbuję jeszcze, może się uda. Jestem poza domem, laptopa odpalam raz dziennie stąd moja odpowiedź trochę spóźniona.

 

Usuwasz wszystkie woluminy a później z usuniętych woluminów tworzysz jeden nowy.

Jak usuwam oba woluminy (partycja systemowa EFI o wielkości 99 MB nie da się usunąć i w ogóle nic z nią nie można zrobić, wszystkie opcje są nieaktywne po naciśnięciu PPM) - to nie mogę utworzyć jednego nowego woluminu z tych dwóch wcześniej usuniętych. Gdy klikam PPM na każdy z tych dwóch usuniętych woluminów - mogę wybrać jedynie "Nowy wolumin prosty". "Nowy wolumin łączony" jest nieaktywny.

 

program Mini Tool Partition Wizard

Dzięki stary. Wszystko zagrało i jest w porządku. Ściągnąłem Free MiniTool Partition Wizard i udało się wszystko połączyć w jedną całość. Po tym połączeniu Windows wskazuje, że pendrive ten ma wielkość 14,6 GB - tak być powinno? Nawet jeśli nie - to mi wystarczy jak jest.

Edytowane przez rebus
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...