Skocz do zawartości

Szaleństwo związane z RX480


Recommended Posts

Witam,

 

Od dłuższego czasu poszukuję karty msi radeon rx 480 w wersji 8gb, ewentualnie 4. "Nowa" seria, czyli rx 580 ma zbyt wysoki poziom poboru mocy jak dla mnie i nie jest mi potrzebne tych kilka procent wydajności więcej, a poza tym ciężko znaleźć tą kartę w cenie zbliżonej do takiej, w jakiej miała się ukazać. Miałem nadzieję, że kiedy wyjdzie nowa seria, to starszej obniży się cena i będzie można kupić używkę na gwarancji, albo jakieś ostatnie sztuki z serii, ale niestety, od kilku dni na allegro zaczęło się istne szaleństwo z windowaniem cen 480-tki. Ostatnio ktoś kupił w licytacji ową kartę za 1575zł(!) Co ociera się według mnie o szaleństwo. Czy ktoś jest mi w stanie wytłumaczyć ten fenomen? W jednej z aukcji sprzedający napisał: "Nie ma co zmyślać, każdy wie dlaczego chciałbym ją sprzedać." - ale po mojej wiadomości do niego nie chciał uściślić, co miał na myśli, a ja nie siedzę w kartach graficznych, ani w giełdzie elektroniki komputerowej, żeby wiedzieć o co chodzi, więc pytam was. Ceny niebezpiecznie zbliżają się do 1500zł - czy tej karty nie będzie dało się już kupić w cenie ocierającej się o 1000zł w tym roku?

Link to post
Share on other sites

Witam,

 

Od dłuższego czasu poszukuję karty msi radeon rx 480 w wersji 8gb, ewentualnie 4. "Nowa" seria, czyli rx 580 ma zbyt wysoki poziom poboru mocy jak dla mnie i nie jest mi potrzebne tych kilka procent wydajności więcej, a poza tym ciężko znaleźć tą kartę w cenie zbliżonej do takiej, w jakiej miała się ukazać. Miałem nadzieję, że kiedy wyjdzie nowa seria, to starszej obniży się cena i będzie można kupić używkę na gwarancji, albo jakieś ostatnie sztuki z serii, ale niestety, od kilku dni na allegro zaczęło się istne szaleństwo z windowaniem cen 480-tki. Ostatnio ktoś kupił w licytacji ową kartę za 1575zł(!) Co ociera się według mnie o szaleństwo. Czy ktoś jest mi w stanie wytłumaczyć ten fenomen? W jednej z aukcji sprzedający napisał: "Nie ma co zmyślać, każdy wie dlaczego chciałbym ją sprzedać." - ale po mojej wiadomości do niego nie chciał uściślić, co miał na myśli, a ja nie siedzę w kartach graficznych, ani w giełdzie elektroniki komputerowej, żeby wiedzieć o co chodzi, więc pytam was. Ceny niebezpiecznie zbliżają się do 1500zł - czy tej karty nie będzie dało się już kupić w cenie ocierającej się o 1000zł w tym roku?

Wiesz odpowiedz jest bardzo prosta. Rxy 5xxx są bardzo trudne do zdobycia. Co za tym idzie "ludzie" (cebula), która ma rxy 4xxx sprzedaje je po dużo zawyżonych cenach. I nie jest to cena, ktora jest odpowiednia co do jej wydajności czy też długości gwarancji.Ostatnia odpowiedz jest taka, że ludzie którzy ją kupują w takiej cenie nie mają pojęcia, że za lekką dopłatą bądź tęż nie  bo ostatnio sprzedany rx został za 1600 zł. Można mieć gtx 1070, który jest od niej wydajniejszy i to aż o 30 procent!

Edytowane przez krzyhox
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

1. modele RX 4xx będą lub nawet są już nie produkowane, bo wyszła odświeżona seria.
2. ludzie kupują masowo Radeony do obliczeń związanych np. z kopaniem bitcoinów itd. gdyż tam radzą sobie znacznie lepiej niż GeForce, a ostatnio kryptowaluty zwiększyły swoją wartość.

Niestety masz pecha, jeśli zależy ci na Radeonie. Teraz jest bardzo kiepski czas na ich zakup.

https://mybroadband.co.za/news/hardware/207826-why-amds-radeon-rx-400-series-graphics-cards-are-so-hard-to-find.html

 

Jeśli karta ma być do gier, a nie obliczeń, to zainteresuj się GTX 1060 6 GB. Najtańsze wersje można już dostać za ok 1200 zł.

Edytowane przez ReznoR
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

 

 

Rxy 5xxx są bardzo trudne do zdobycia

 

A co stoi na przeszkodzie, żeby producenci produkowali więcej tych kart? Przecież RX 480 były bardzo rozchwytywane, a rx580 praktycznie od premiery są bardzo słabo dostępne - o co chodzi? Gdyby RX 580 był za te 1150/1200zł, jak miała wyglądać cena detaliczna, to rozchodziły by się jak świeże bułeczki... Nie rozumiem dlaczego tak to wygląda.

 

 

 

Jeśli karta ma być do gier, a nie obliczeń, to zainteresuj się GTX 1060 6 GB. Najtańsze wersje można już dostać za ok 1200 zł.

 

No właśnie gtx 1060 mnie nie przekonuje w związku z tym, że będzie w miarę czasu tracił swoją "wartość" jako dobra karta - bo każdy wie, jak nvidia zajmuje się supportem starszych kart, a raczej w ogóle nie zajmuje, a ja potrzebuje karty na lata, gdyż nie przewiduje rozbudowy przez najbliższe lata, oprócz tej, którą planuje teraz. Moja sytaruchna karta grafiki pada i resetuje mi kompa okazyjnie, więc to już jej ostatnie podrygi;/ Chciałbym wyhaczyć coś raczej do 1000zł, bo taka kasa to już dla mnie dużo, a nie gram aż tak dużo.

 

Na morele niekiedy pojawiają się pojedyncze sztuki rx480 8gb, ale cena nadal 1265zł... No nic, będę czekał, może wyjdzie coś nowego i ciekawego, może vega coś zmieni, ale teraz ładowanie się w kupowanie kart od polskich cebul to głupota.

Link to post
Share on other sites
Ta cała otoczka "supportu" odnośnie kart NVidii nie do końca działa tak jak myślisz. ;) To taki aksjomat który lubią powtarzać ludzie z małą wiedzą nt. tego jak działa programowanie oraz nie interesują się za bardzo sprzętem czy chociażby tak podstawową rzeczą jak to w jaki sposób działałają sprzęt, gry i programy.

 

NVidia (tak samo zresztą jak AMD) z każdą generacją swoich kart optymalizuje pewne rzeczy na poziomie sprzętowym, które wcześniej wg ich inżynierów były słabym ogniwem. A developerzy z każdym wypuszczanym przez siebie tytułem uczą się z tych optymalizacji korzystać, blisko współpracując z inżynierami i programistami obu firm.

 

Wydajność w starych grach na starych układach nie spada wraz z pojawianiem się nowych sterowników. Nie spada, bo nie miałoby to żadnego sensu, skoro sterowniki są ciągle optymalizowane, a optymalizacje które wprowadziła NVidia do konkretnych tytułów cały czas w nich zostają. To jedynie w nowych grach mogą wystąpić większe różnice na korzyść nowszych układów względem starych, bo developerzy (zwłaszcza w wyższych ustawieniach graficznych) zastosowali odpowiednie optymalizacje dla nowych architektur, lub dodali na mapach więcej technologii takich jak np. teselacja z którymi gorzej radzą sobie stare karty a lepiej nowe.

 

Więc to jak bardzo dana architektura "odskoczy" od starej, zależy głównie od tego, jak mocno developerzy ją wykorzystają, czyli jak bardzo zoptymalizują swój tytuł pod aktualne karty graficzne dostepne na rynku, a także od tego jak bardzo były niedopracowane sterowniki pod nową architekturę w momencie premiery danej architektury.

 

Ta sytuacja występuje tak samo u NVidii jak i u AMD, i to jest naturalna kolej rzeczy. Wiadomo, że to co starsze, będzie z wiekiem coraz gorsze w nowszych grach (a często w tych topowych ustawieniach), zwyczajnie dlatego... że będzie przestarzałe.

 

Dobry przykład to np. Radeon HD 7970 vs GTX 1050 Ti vs GTX 680.

 

Zobacz sobie, jak bardzo wyniki się różnią, w zależności od tego jak wykorzystali ich moc developerzy: https://www.youtube.com/watch?v=BfSi-Z8r12M

 

Raz na topie jest HD 7970, raz GTX 1050 Ti, a raz stareńki GTX 680. Wszystko zależy od gry, w której się je wykorzystuje.

A tak prezentują się średnie Graphics Score w 3DMark poszczególnych kart:

HD 7970 - 8550

GTX 1050 Ti - 7750

GTX 680 - 7670

 

Teoretycznie przecież HD 7970 powinien być zawsze lepszy, skoro aksjomat o NVidii byłby prawdą - ba! - nawet wg tej legendy (i wyniku Graphics Score) powinien być mocno na czele każdego testu. A tak nie jest, co zwłaszcza widać np. w takim Battlefield 1 (DX11) czy Gears of War 4 (DX12) czy też Overwatch.

 

Nie ma żadnej uniwersalnej reguły - wszystko zależy od konkretnego tytułu, a więc tego, jak developerzy wykorzystają daną architekturę. Zadziwiające jedynie jak wiele ludzi lubi zwalać wszystko na producenta karty, i na sterowniki, bo nie znają pewnych faktów, a to wytłumaczenie wydaje im się najprostsze, więc dla nich wydaje się logiczne.

Edytowane przez ReznoR
Link to post
Share on other sites

Wiesz odpowiedz jest bardzo prosta. Rxy 5xxx są bardzo trudne do zdobycia. Co za tym idzie "ludzie" (cebula), która ma rxy 4xxx sprzedaje je po dużo zawyżonych cenach. I nie jest to cena, ktora jest odpowiednia co do jej wydajności czy też długości gwarancji.Ostatnia odpowiedz jest taka, że ludzie którzy ją kupują w takiej cenie nie mają pojęcia, że za lekką dopłatą bądź tęż nie  bo ostatnio sprzedany rx został za 1600 zł. Można mieć gtx 1070, który jest od niej wydajniejszy i to aż o 30 procent!

Wczoraj kupiłem 8 RXów 570 w cenach w przeliczeniu na złotówki od 900 do 1650 złotych. Nie uważam siebie za szaleńca. Te karty służą do pracy, dziennie generują zysk na poziomie 75 złotych. GTX 1070 nie są najgorsze, ale osiągają podobną wydajność i nie są warte dopłaty.

 

Nie zapowiada się aby RX nagle stały się dostępne. :) Jeżeli ktoś wychwycił cel kupna tylu RXów to już wie dlaczego jest ich tak mało, ale zapewniam że za jakiś czas na allegro będą ich setki.

Link to post
Share on other sites

Wczoraj kupiłem 8 RXów 570 w cenach w przeliczeniu na złotówki od 900 do 1650 złotych. Nie uważam siebie za szaleńca. Te karty służą do pracy, dziennie generują zysk na poziomie 75 złotych. GTX 1070 nie są najgorsze, ale osiągają podobną wydajność i nie są warte dopłaty.

 

Nie zapowiada się aby RX nagle stały się dostępne. :) Jeżeli ktoś wychwycił cel kupna tylu RXów to już wie dlaczego jest ich tak mało, ale zapewniam że za jakiś czas na allegro będą ich setki.

Jak gtx 1070 jest wydajniejszy od tego rxa o 30 procent. To mało ?

Link to post
Share on other sites

Jak gtx 1070 jest wydajniejszy od tego rxa o 30 procent. To mało ?

W grach owszem bo w kopaniu krypto walut GTX1070 jest minimalnie wydajniejszy od RX 480 i różnica zamyka się w 3-5% przy znacznie większej różnicy cenowej. 

Całym bum na kopanie wyszedł dla mnie bardzo dobrze bo sprzedałem RX 480 8GB bez gwarancji za 1399zł. Ponad pół roku korzystania z karty i jeszcze zarobek 150zł :D 

Link to post
Share on other sites

W grach owszem bo w kopaniu krypto walut GTX1070 jest minimalnie wydajniejszy od RX 480 i różnica zamyka się w 3-5% przy znacznie większej różnicy cenowej. 

Całym bum na kopanie wyszedł dla mnie bardzo dobrze bo sprzedałem RX 480 8GB bez gwarancji za 1399zł. Ponad pół roku korzystania z karty i jeszcze zarobek 150zł :D

O co dokładnie chodzi z tym ?

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...