Skocz do zawartości

Nowy cooler do i7 6700K + Strix Z270F


Recommended Posts

Witam, zająłem się składaniem nowego PC, docelowo miało na nim wylądować moje aktualne chłodzenie Thermalright True 120 Black, jednakże okazało się że dodatkowe mocowanie jest nieosiągalne na tą chwilę (Thermalright Bolt thru kit/BTK) i najprawdopodobniej pojawi się w sprzedaży za granicą najwcześniej na przełomie czerwca i lipca. A jeśli pojawi się za granicą to koszt będzie oscylował w okolicach 100zł z przesyłką co w sumie jest średnio opłacalne, w Polsce ok 50zł. Jakie inne chłodzenie było by odpowiednie do konfiguracji tak aby nie wadziło o pamięci ram i dało sobie radę z delikatnym OC i7ki ? A może warto kombinować z innym mocowaniem np Noctua NM-i115X SecuFirm2 + blaszka thermalright Socket 939 Bolt-Thru Kit. Należało by wykonać otwory dodatkowe pod noctunę tak aby wszystko do kupy połączyć ....

 

 

Specyfikacja sprzętu:
CPU - i7 6700K
Mobo - Asus STRIX z270F
Ram - 4x8gb Corsair Vengeance LED RGB
Obudowa - NZXT S340 Elite
Cena max 200/250zł

Myślałem o Grandisie 2 xe1436, ale to konstrukcja 2 wieżowa i niby wymaga ramu low profile ;/ 

Link to post
Share on other sites

Posiadam Thermalright Macho Rev. B wraz z 7700K pogoniony na 4,8Ghz. Chłodzenie jest to duże i jak patrzę na zdjęcia twojego mobasa, to może przysłaniać pamięci RAM, lecz u mnie pamiątki nie są zasłonięte. Na twojej płycie jest prawdopodobnie plastikowa osłona tylnich portów. W moim przypadku też taka była (Gigabyte Z270XUltra Gaming), lecz ją odkręciłem, przez co cooler z dwoma wentylatorami się pięknie zmieścił i ramy mogą być dowolnie wysokie. Aha, w moim przypadku w opakowaniu z coolerem były dodatkowe blaszki mocujące wentylator - nie wiem czy są one dodawane zawsze. W spojlerze zdjęcie.

S!

http://www.bankfotek.pl/image/2078035.jpeg
http://www.bankfotek.pl/image/2078034.jpeg

 

Edytowane przez R4KET
Link to post
Share on other sites

ten jest zdecydowanie za duży... oglądałem właśnie na jakiejś stronie mocowanie tego grandisa 2ki i koleś przesuwał wentylator ciut do góry i wchodziło to nad pamiątki ale z tego co liczyłem po zamontowaniu wszystkiego do budy zostają mi 3mm nad grandisem więc ten wentylator nie ma zbyt dużego pola manewru, generalnie najbardziej korci mnie opcja modowanego mocowania, ten True 120 anodyzowany na czarno w połysku będzie bdb wyglądał...albo będę zmuszony czekać aż pojawi się BTK
 

 

installed9.jpg
http://hardwareoverclock.com/kuehler/SilentiumPC-Grandis-XE1236-026.jpg

 

Link to post
Share on other sites

Nieopłacalną kombinacja z tym scuFirm. Musisz wziąć pod uwagę grubość stopki radiatora. Jak chcesz tylko delikatnego podkręcania to być może wystarczy Fortis 3. Nie zasłoni Ci slotów DDR. Z droższych proponuje Noctue NH-U14S, też nie zasłania slotów pamięci, ale chyba Twoja obudowa ma ograniczone możliwości jeżeli chodzi o wysokość radiatora. Pod tym względem Fortis 3 górą bo ma tylko 158mm wysokości więc wejdzie bez problemu.

Link to post
Share on other sites

Panowie namierzyłem na niemieckiej stronie datę dostawy BTK, 8 czerwca br. pytanie tylko czy waszym zdaniem lepiej wejść w posiadanie tej Noctuny (wygląda prawie jak mój True120) więc rozmiarami pasuje idealnie ale kosztuje ok 250-300zł czy zapłacić ok 50zł -100zł za BTK jak się pojawi ? 50zł jeśli będzie w polskiej dystrybucji (proline/morele odbiorę na miejscu), 100zł wysyłka z niemcowni. Nie sądzę aby noctuna miała jakiś niesamowite osiągi względem mojego True

Link to post
Share on other sites

Jako były posiadacz True 120 Extreme, powiem tak, przy normalnym przeglądaniu netu, pracy z programami biurowymi lub innymi mało wymagającymi różnica będzie niewielka. Dopiero przy bardziej wymagających programach np. graficznych różnica w temperaturach będzie zauważalna, że nie wspomnę o wyższych obrotach wentylatora na radiatorze. Jeżeli nie przeszkadza Ci zwiększony hałas z powodu wyższego RPM wentylatora na True, to warto zaczekać do tego 8 czerwca. Teoretycznie True powinien dać sobie radę, nie wiem jak po OC jeżeli planujesz. Noctua z OC da sobie spokojnie rade i do tego jest cicha.

Link to post
Share on other sites

Jeśli chodzi o OC to max 4,5Ghz ale to raczej w późniejszym terminie. Co do głośności to aktualnie mam budę Antka 300 z 5x Arctic F12 na 1500RPM każdy (w tym push/pull na true 120) oraz F14 na 1350RPM na topie i głośność mi nie przeszkadza. Poczekam max do wtorku 13tego czerwca, jeśli nic się nie pojawi to poszukam sobie tej noctuny, moze jakaś używana się trafi ;) 

Link to post
Share on other sites

Owszem ale wychodzi to 120zł+  to już trochę przesada za kawałek metalu, w polskiej dystrybucji kosztuje poniżej 50zł... A generalnie 160 chyba za nowy cooler płaciłem fakt faktem z 6 lat temu. Z tego co widzę pojawił się już na ebay'u bo wczoraj go nie było, być może pojawi się niedługo w Polskiej dystrybucji.

 

Link to post
Share on other sites
  • 2 tygodnie później...

Jutro zamawiam be quiet! Shadow Rock Slim (bk010) :D 
Pisałem do głównego dostawcy zaopatrującego takie sklepy jak morele/esc i nie posiadają informacji odnośnie jakiegokolwiek terminu dostawy więc nie zamierzam czekać dłużej, najwyżej aktualne chłodzenie sobie zostawię albo sprzedam za symbolicznego litra i bd ok.

Co do chłodzenia to troszkę poczytałem i jest to dosyć ciekawa jednostka za ok 170/180zł, początkowo martwiła mnie jego wysokość ~161mm gdzie do S340 elite maksymalnie mieszczą się coolery o wysokości 161mm ale trafiłem na temat s340 elite z zamontowanym bk010 i da się to upchnąć, wydaje mi się że tą wysokość powoduje 135mm wentylator który ja osobiście i tak zdemontuję na rzecz arcticów 120tek z białymi łopatkami. I zostanie mi jakaś marginalna wartość luzu do szkła, ewentualnie będę je dystansować jakoś  :rotfl: 

Będzie to wyglądać podobnie do tego:

original_185724.83e4555291c4e3d3961d5aed

original_185724.4c26f97b664126a292cc7a8d




Prosił bym jeszcze o pomoc odnośnie doboru pasty, wiem że procek ma "gó**o" pod IHS ale postanowiłem chociaż dobrą pastę kupić do momentu końca gwarancji i poprawienia tego co narobił producent. Opcje które rozważam:

~ Gelid GC-Extreme
~ Thermal Grizzly Kryonaut
~ Arctic MX-2  (posiadam MX-4 kupioną pół roku temu)
~ Coollaboratory Liquid Pro/Ultra 

Jednakże co do ostatniej opcji to się mocno waham, słyszałem że pasta potrafi zniszczyć oznaczenia na procesorze a co za tym idzie, powoduje utratę gwarancji. Sam IHS/Stopa coolera jest wykonana z odpowiednich materiałów (dozwolone przez producenta "pasty" (miedź + nikiel)) Ale boję się tej utraty gwarancji, słyszał ktoś o utracie gwarancji z tytułu tej "pasty" ?
 

Edytowane przez master25051992
Link to post
Share on other sites

Na tym czas Gelid wystarczy. Coolaboratory zostaw sobie na podmianę intelowskiego gluta. Nie słyszałem o utracie gwarancji z powodu zastosowania w tradycyjny sposób tej pasty. Co do wymiany wentylatora na radiatorze, jeżeli nie razi Cię cały biały wentylator, to moim zdaniem lepiej sprawdzi się Enermax Cluster. Ma niezłe ciśnienie statyczne.

Edytowane przez choleryk65
Link to post
Share on other sites

Cały PC będzie utrzymany w barwach Biel/Czerń/Srebro więc generalnie nie przeszkadzał by mi kolor tego enermaxa ale wydaje mi się że będzie za dużo tego białego i wolał bym czarną ramkę i białe łopatki. Mam koncepcję na PC w głowie i posiadam wentylatory Arctica z aktualnego PC, 5x120mm i 1x140mm. Nowych raczej nie kupię tylko rozbiorę te i wyczyszczę, w późniejszym czasie kupię wentylatory Thermaltake Riing 3pak 120tek i 3pak 140tek, tylko nie wiem czy kupić je przyszłościowo w formie rgb z obsługą software (model z 16mln kolorów) i mieć nawet do kolejnego projektu PC za kilka lat czy po prostu białe bo cenowo różnica znaczna:

3pack 120 + 3pack 140 - 230$ ~ 850zł

1szt 120 49zł 3 sztuki 147zł
1szt 140 57zł 3 sztuki 171zł
 W sumie 318zł White vs 850 za RGB

Ale ten temat już we wrześniu na łamach tematu w dziale Worklog wkrótce :)

Edytowane przez master25051992
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...