Skocz do zawartości

Dziwne zachowanie komputera i spowolnienia


Recommended Posts

Witam. Od tygodnia staram się naprawić pewną przypadłość mojego komputera. Mianowicie od aktualizacji Windowsa 10 Pro (nie chodzi o Creators Update) komputer nie chce ze mną współpracować. To znaczy, po aktualizacji komputer nie chciał się włączyć. Albo było logo Windowsa i infinite boot albo czarny ekran i kursor na ekranie. Systemu też nie chciało wgrać. Ostatecznie problem rozwiązał się (albo i nie) przez diagnozę błędów dysku. No dobra, fajnie. Ale... 4 dni temu komputer znacznie zwolnił. Wszystko wczytywało się bardzo wolno. Postanowiłem, że dzisiaj przeinstaluję system. System przeinstalowany. Sądziłem, że problem zniknął. Jednak nie. Co ok. 2 minuty nagle dyski i internet nie pracują. Chwilowe zużycie sieci 0kb/s, a dyski jakby były w stanie gotowości. Potem wszystko się odwiesza i za kolejne 2 minuty znowu ścina. Przez chwilę myślałem, że może to wina dysku, który ma już 9 lat. Mimo to 0 bad sectorów. Aczkolwiek benchmark wbudowany w HD Tune pokazuje strasznie niskie wartości odczyt/zapis. Tak samo drugi dysk był strasznie wolny. I tutaj zwracam się o pomoc. Czego to może być wina i jak to ewentualnie naprawić ? Podzespoły mojego komputera nie są słabe (tak myślę).

 

Specyfikacja:
CPU - Intel Core i5 760
GPU - Gigabyte Nvidia GTX 760 2GB

RAM - 2x4Gb Crucial Ballistix Sport 1600Mhz DDR3
MOBO - ASRock H55M-LE

Zasilacz - Thermaltake Smart SE 530W

Dyski - Segate Barracuda 320GB ST3320620AS

WD Green 1TB WD10EZRX

Link to post
Share on other sites

Wymień jeszcze kabel sata. Przeinstaluj sterowniki od chipsetu. Możesz postawić system jeszcze raz na czysto. Ale skłaniałbym się w kierunku wymiany dysku, bo 9 lat to sporo. Dysk może nie mieć bad sektorów i transfery całkiem w normie ale problem stanowi tzw. zużycie mechanicznych części dysku. Dysk reaguje z opóźnieniem ponieważ wolno rozkręca talerze, przez co wydaję Ci się jakby system się zawieszał. Miałem podobny przypadek z 1TB dyskiem Seagate. Po wymianie na nowy większy problem nie występuje. 

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Spore czasy dostępu, Burst jakiś niski. U mnie na dysku pod USB jest ok.16ms i 80MB burst.

Spróbuj wymienić kabel jw. lub zmień na inny port SATA.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
Gość
This topic is now closed to further replies.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...