Skocz do zawartości

Upgrade procesora i płyty głównej do 2500 pln


Recommended Posts

Witam

 

Noszę się z zamiarem kupna nowego procesora i płyty. Stare części niestety zaczynają niedomagać i pora je wymienić. Na cel ten mogę przeznaczyć do 2500 zł ale nic nie stoi na przeszkodzie abym wydał mniej.

 

Zastanawiam się nad:

Ryzen 1600(X) lub i5-7600K.

 

Oraz nad trochę droższym rozwiązaniem:

Ryzen 1700X lub i7-7700K.

 

 

Komputer służy mi tylko do grania oraz internetu. Nie renderuje ani nie obrabiam żadnych materiałów.

Chciałbym aby w przyszłości po wymianie kart graficznych na powiedzmy GTX1080 nie występowało wąskie gardło.

 

Oczywiście zdaje sobie sprawę, że potrzeba jeszcze RAMu ale ten wybiorę po podjęciu decyzji co do płyty głównej.

 

I tutaj zaczynam się zastanawiać czy opłaca mi się brać mocniejszy procesor?

 

 

Mój aktualny zestaw to:

 

i5 2500k 4,4 GHz + SilentiumPC Fortis HE1225
ASRock P67 EXTREME4 GEN3
Corsair Vengeance 8GB 1600MHz
Gigabyte Radeon 7950(x2) FW3 CrossFire
SeaSonic 750KM3 F3||Regnum L
50||SAMSUNG HD103SJ 1TB

 

 

 

Link to post
Share on other sites

ja osobiscie mam ten sam dylemat, aczkolwiek rozpatruje 6700k/7700k lub wlasnie 1700x

 

biore pod uwage ze moglbym sobie czasem postreamować wiec tutaj lepiej sie sprawdzi 1700x, u ciebie to odpada wiec celowalbym w 7700k; dodatkowo po podkreceniu obu procesorow ta przewaga wzrosnie na korzysc 7700k chyba ze bedziesz cos grac powyzej full hd wtedy troche 1700x nadgania
 

z racji ze raczej celuje w uzywane to latwiej mi trafic 6700k po delidzie  (~1100); niestety na chwile obecna ciezko z uzywkami ryzenow, warto tez pomyslec nad zwyklym modelem 1700 bo praktycznie podkreca sie tak samo jak 1700x

Edytowane przez tijiv
Link to post
Share on other sites

i7-2600k lub i7-3770k ładnie podkręcone powinno znacząco podnieść wydolność tego setu

i spokojnie uciągną gtx'a 1080

wymiana ramu na 2133MHz też swoje do wydajności dołoży

a grubszą kasę na zmianę całej platformy jeszcze zdążysz wydać  :D

Link to post
Share on other sites

Tylko, że płytę główną i tak muszę wymienić ponieważ jedną "nogą" jest już na tamtym świecie. Więc to jest wydatek konieczny. I teraz dokupując nowy "stary" procesor w cenie nowego "nowego" i do tego wymiana ramu na szybsze DDR3 wychodzi praktycznie tyle samo co za zestaw ze świeżych komponentów. W grę wchodzą tylko nowe części.

Link to post
Share on other sites

 

 

tylko do grania oraz internetu. Nie renderuje ani nie obrabiam żadnych materiałów.

W takim razie zdecydowanie lepiej wybrać intel. Jest lepszy w grach.  

 

Generalnie każdej grze wystarcza i5 7600k, poza kilkoma wyjątkami. 

Przejrzyj sobie wyniki w grach 

https://www.purepc.pl/procesory/test_procesora_amd_ryzen_5_1600_najtansze_szesc_rdzeni

sam nie dopłacałbym do i7 pod gry.

Link to post
Share on other sites

i5/i7 skylake/kaby wydajnościowo uzasadnia wymianę z sandy  :)

finansowo niekoniecznie  :D

 

a zmieniając swoje i5 na i7 dopłacisz raptem z 150/250 pln

płytka z68/z77 +- 250/350 pln

ram to +- 60/80 pln różnicy

masz kasę zmieniaj

Link to post
Share on other sites

Chodziło mi o to, że obecna płyta umiera i muszę ją wymienić tak czy siak. Dlatego chcę złożyć od razu wszystko na świeżych komponentach. W grę wchodzi tylko Kaby lub Ryzen. 

 

Który z procesorów wystarczy mi przynajmniej na 3-4 lata?

Opłaca się do grania brać Ryzena czy lepiej wziąć Intela?

W przyszłości wymienię grafikę prawdopodobnie na 1080[Ti] i później na monitor z wyższą rozdzielczością.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...