Skocz do zawartości

Czy warto modernizować ten zestaw?


Recommended Posts

Witam Was serdecznie,
mój komputer ma już ponad 2 lata, ale po OC praktycznie wszystkiego, co się da nie narzekam na jego wydajność, jednakże myślałem o przesiadce na monitor 27' 1440p z 24' 1080p, niestety nie mam porównania i nie mogę sam ocenić, czy warto. 
Aktualny sprzęt: 
- i5-4690k @4,5ghz & SPC Fortis 3
- Msi Z97 Gaming 3 
- Palit 1070 Super JetStream @ 2063/4400mhz 
- 16GB (2x 8gb) Crucial Ballistix Sport (stock 1600mhz CL9) 2400mhz 1.77V (OC) CL10-12-12-31 CR2
- CoolerMaster G550M
- WD Blue 1TB & Samsung 840 series 128GB
- Gladius X60 Window Kit (w środku 2x stock Fan, 2x Pure Wings 2 120mm i 1x Pure Wings 2 140mm)
- Monitor LG 23MP65 (FHD 60hz 24')

W niedalekiej przyszłości zamierzam zmienić obudowę na Phanteks P400S TG, czekam na dostawę do Polski wersji czarno-czerwonej, myślałem też nad AIO (konsultowałem się z kilkoma doświadczonymi osobami) i czekam na dobrą okazję, aby wziąć je chociażby dla próby i późniejszej odsprzedaży.
Myślę, że do 1440p powinienem zmienić procesor, a znalazłem aukcję z nowym i5-5675C OEM za 999zł (co przy założeniu, że sprzedam moją sztukę 4690k za ~850zł byłoby chyba dobrym wyborem). 

Prosiłbym Was o pomoc i rady.
Pozdrawiam 

Link to post
Share on other sites

Jak sam napisałeś na wydajność nie narzekasz, więc czy wymiana procka jest tego warta? Trzeba zauważyć, że masz ładnie podkręconą tą i5, a nigdy nie wiadomo jak będzie przy nowym (przy 5generacji podkręcanie nie jest tak przyjemne i łatwe). Więc o ile Ci się uda podkręcić na 4,5Ghz to przyrost jakiś tam będzie, raz mniejszy raz troszkę większy, ale jak trafisz na słabą sztukę to... może być gorzej niż jest teraz :)

 

1070 jest dobrą kartą i da rade w 1440p, więc o nią jak i o procesor nie musisz się martwić i możesz śmiało inwestować w 1440p - tylko jeszcze jest kwestia w jakie gry grasz. Jeśli więcej FPS to lepiej 1080p 144Hz, jeśli gry typu Wiedźmin to wtedy warto iść w 1440p 60Hz.

 

Co do AIO... Temat rzeka :D Ogólnie dobre chłodzenia powietrzne (Macho rev. B / Noctua NH-D15) są w stanie dorównać lub minimalnie przegrać pod względem temperatury, ale zazwyczaj są cichsze i tańsze + po gwarancji nie musisz się o nic martwić ( wentylator wymienisz, a zintegrowanej pompki nie). Ale trzeba przyznać, że są schludniejsze (niektóre ładniejsze) od powietrznych - szczególnie przy oknie.

Link to post
Share on other sites

W testach purepc I5-5675c na 4.2ghz wypada o nawet 30% lepiej niż 4.5 4690k, gram w gry typu Wiedźmin 3, AC Syndicate, Far Cry 4, RoTR. Suche liczby "ogarniam", niestety odczuć przy przesiadce 1440p nie da się opisać cyframi i dlatego proszę o opinie. Kilka osób mówi mi że warto przejść na 1440p bo różnica jest widoczna, jednakże chciałbym być pewien. 

 

AiO głównie chcę ze względów estetycznych, czekam na okazję, aby kupić m.in. Krakena X62/Corsaira H115. Ten temat ma u mnie znikomy priorytet, najważniejsza jest decyzja w sprawie monitora. Tym bardziej, że to co mówisz jest jak najbardziej prawidłowe - chłodzenia AiO są znacznie bardziej awaryjne i wcale nie muszą być lepsze pod względem kultury pracy i temperatur.

Link to post
Share on other sites
  • 2 tygodnie później...

Popatrz sobie na YouTube.Jest masa porównań między różnymi generacjami procesorów.  Między Kaby Lake a Haswellami różnice są kilku procentowe. Na chwilę obecną sensowne jest wymiana CPU na taki z większą ilością rdzeni. Ewentualnie i5 na i7. Ale do grania to raczej i tak nic nie da. Wywalisz kupę kasy a zysk będziesz miał w postaci kilku FPS. Albo zmień na Ryzena 8-mio rdzeniowego, albo poczekaj rok czy dwa, aż Intel wprowadzi pod strzechy mocniejsze CPU z większą ilością rdzeni. Niestety, ale od 3-4 lat wydajność jest praktycznie identyczna jeśli weźmiesz pod uwagę takie same taktowanie i ilość rdzeni.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...