Skocz do zawartości

Komputer wyłącza się - podejrzewany zasilacz lub płyta główna


Recommended Posts

Konfiguracja komputera:

- płyta główna: Gigabyte GA-970A-UD3

- procesor: AMD Phenom II X4 965

- karta graficzna: Radeon 6870 1 GB Sapphire

- RAM: 2x4 GB 1600 MHz DDR 3 CL9 Kingston HyperX

- zasilacz: Corsair 600W GS

- dyski:  Kingston 240GHz SSD i Seagate Baracuda green 1500GB

- system operacyjny – Windows 10 64 bit, AVAST jako antywirus

 

     Komputer co jakiś czas od tygodnia bez ostrzeżenia wyłącza się – przy zwykłych czynnościach typu przeglądanie internetu. Czasem jest to w trakcie uruchamiania systemu, Czasem po kilkunastu minutach, czasem po kilku godzinach korzystania z komputera. Nie ma żadnych dźwięków ostrzegawczych, po prostu się wyłącza. Przejrzeliśmy forum i większość opisywanych problemów dotyczy wyłączenia komputera przy obciążeniu, a tu nie widać konkretnej przyczyny.

 

     Niedawno (ok miesiąca temu) komputer był gruntownie czyszczony – odkurzony, wymiana past na procesorze i grafice, wyczyszczony zasilacz. Przed czyszczeniem zaczął się przegrzewać – przy dużym obciążeniu czujnik temperatury zapiszczał, więc komputer od razu wyłączyliśmy i zabraliśmy się za porządki. Nie sprawiał później problemów, temperatury są już w normie.

 

     Póki co obstawiam problemy z zasilaczem, tym bardziej, że przy mierzeniu chwilę HW Monitorem napięcia na -12V wahało się od -5 do -12V, zmieniając się w sposób mocno nieregularny.. Niestety nie mam screena, korzystam z drugiego komputera. Sprawdziliśmy napięcie miernikiem na samym zasilaczu (bez obciążenia) i pokazuje wszędzie napięcia mieszczące się w normie (-11,8V tam, gdzie skakało). Wszystkie kondensatory wyglądają w porządku, i na płycie i w zasilaczu. Sprawdziliśmy też dyski, SMART nie pokazuje problemów z dyskiem.

 

     I teraz moje pytanie – czy jest możliwość, by było to coś innego niż zasilacz (np. płyta główna) i jak to sprawdzić. Chcieliśmy podłączyć zasilaczy z drugiego komputera do testów, ale HWMonitor wskazuje za niskie napięcie (-6V zamiast -12V) i na tym zasilaczu – SpeedFan też to pokazuje, choć podaje inną wartość (-9V). Wiem, że programy mogą nie odczytywać dobrze napięcia. Ponieważ miernik w obu przypadkach wskazuje dobre wartości, domyślam się, że trzeba sprawdzić zasilacz pod odpowiednim obciążeniem. Nie wiem tylko co trzeba podłączyć do zasilacza by sprawdzić akurat to napięcie – wydaje mi się że płytę główną, ale wolę się spytać. Do tego pytanie, czy macie inne pomysły. 

Link to post
Share on other sites

Napięcia to się mierzy miernikiem, a nie programami...

 

Były mierzone i tak i tak. Nie chcę się zamykać na żadną opcję.

 

 

 

Sprawdziliśmy napięcie miernikiem na samym zasilaczu (bez obciążenia) i pokazuje wszędzie napięcia mieszczące się w normie (-11,8V tam, gdzie skakało)
Link to post
Share on other sites

Pobierz i uruchom HWiNFO z zakładki Sensors i wrzuć tu screena. HW Monitor bywa nierzetelny, a Speed Fan jest starym narzędziem nie rozwijanym i na nim nie ma już w ogóle co polegać. Pomiar napięć zasilacza miernikiem też nie oddaje do końca stanu faktycznego sprawności zasilacza. Wystarczy, że uszkodzeniu ulegnie któreś z zabezpieczeń i to będzie powodować problemy ze stabilnością PC.

 

przy dużym obciążeniu czujnik temperatury zapiszczał
Należałoby przyjrzeć się płycie gł. w okolicach sekcji zasilania czy niema jakichś przebarwień na laminacie.
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Link do screena

https://zapodaj.net/4ec127a402e2a.png.html

 

Z tego co widzę to jest wszystko w porządku - chwilę przeglądałam internet i na pół godziny odpaliłam Wiedźmina 2. Sprawdziłam płytę główną - brak przebarwień. Na jednym z kabli zasilających płytę główna jeśli się bardzo przyczepić jest lekkie odbarwienie, ale nie wygląda na ślad po przypaleniu. Wszystkie kondensatory w porządku. 

 

Zrobiłam też skan antywirusem, przejrzałam czy nie zostało zainstalowane nic, co mogłoby szkodzić. Główny użytkownik komputera nie pamięta by cokolwiek się zmieniło w okolicy czasu, gdy zaczęły się samoczynne wyłączenia. Póki co komputer zgasł 4 razy, po różnym czasie funkcjonowania. Chwilowo jest włączony od 1,5 h i nic, ale i tak się zdarzało. Sądząc po datach to nie jest problem występujący ciągle (2 pady 2 marca, potem 24 i 25). Nie orientuję się zbytnio w dzienniku systemu windows, ale na tyle na ile go przejrzałam, to nie powtarza się przy wszystkich wyłączeniach ten sam błąd.

 

Wydaje mi się, że najlepiej czekać, aż komputer wyłączy się znowu i zobaczyć co dokładnie się działo. Niestety to nie mój komputer tylko męża, i muszę się opierać na tym co on pamięta. Chyba że albo mielibyście pomysł co jeszcze sprawdzić, albo po prostu komputer mógł mieć zły dzień i się wyłączać ;)

Link to post
Share on other sites
Z tego co widzę to jest wszystko w porządku

Nie do końca, bo minimum na linii +12V powinien mieć 11,40V, a jest +11,224V. Uruchom HWiNFO Sensors i w dolnym prawym rogu klik na ikonkę notesu. Uruchomisz zapis pomiarów do logu, który w momencie wyłączenia PC zostanie zapisany w folderze do którego podajesz ścieżkę przy uruchomieniu. Wrzuć plik Excel np. na zippyshare.

Edytowane przez lonialomax
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Link do logu:

http://www3.zippyshare.com/v/xn4dgOdb/file.html

 

To jest log z wczoraj, zapomniałam wrzucić. Póki co włączyłam komputer i nowy log - i niech sobie korzystają z komputera normalnie, jeśli się wyłączy to wrzucę ten nowy log. A jeśli chodzi o napięcie, to myślałam, że tak +/- 5% to jest w normie, ale już mi wytłumaczyli czemu nie :).

Link to post
Share on other sites

Niestety nie. Ponieważ wyłączenie komputera  nie zdarzało się za każdym razem gdy był uruchomiony, to nie wiem kiedy uda się złapać to na logu. Ale poinstruowałam, że log ma być zawsze włączony i w razie czego wrzucę plik. Problemem jest to, że nie wyłączenie nie zachodziło przy jakimś szczególnym obciążeniu, więc nie udało mi się póki co samej go wywołać, trzeba czekać. Dzięki póki co za zainteresowanie, jak coś się pokaże to dam znać.

Link to post
Share on other sites
  • 3 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...