Skocz do zawartości

Fx 9590 Przegrzewająca się sekcja zasilania


Recommended Posts

Witam wszystkich, mam nowy komputer ma on około kilku miesiecy, od samego początku mam problemy z wysokimi temperaturami procesora oraz wykrzaczaniem się windowsa. Było to o tyle irytujące i częste że uniemożliwiało pracę więc postanowiłem go oddać na gwarancji do sklepu Xkom.

Temperatury procesora podczas obciążenia podbijały momentami do 80stopni.

Niżej zamieszczam swoją specyfikacje oraz szerzej problematykę z odpowiedzią ze strony sklepu Xkom.

 

MSI GeForce GTX950 2048MB 128bit OC

Zalman Z3 PLUS

ASRock 970A-G/3.1

Chieftec 750W CPS-750S BOX

SilverStone SST-TD03-Slim Tundra chłodzenie

AMD FX-9590

G.Skill DDR3 16GB

 

Opis mojego zlecenia: Pojawia się blue screen. Funkcje płyty głównej nie działają poprawnie. Losowo komputer nie chce się uruchomić. Na fabrycznych ustawieniach napięcia procesor nagrzewa się. W przypadku konieczności wymiany jakiegoś podzespołu proszę o kontakt z Klientem.

 

Dostałem taką odpowiedź:

 

W reklamowanej płycie głównej występuje problem z przegrzewającą się sekcją zasilania procesora, co skutkuje throttlingiem procesora, zawieszaniem się systemu oraz może mieć wpływ na problemy z ponownym rozruchem komputera. Zgodnie z obostrzeniami producenta aby zapewnić odpowiednie chłodzenie sekcji zasilania oraz chipsetu wymagany jest układ chłodzenia z wentylatorem umieszczonym w systemie top-down. Umieszczony w komputerze zostaw chłodzenia wodnego nie zapewnia wymaganego przepływu powietrza wokół wyżej wspomnianych elementów.

 

Drodzy koledzy co mam uczynić aby ten zestaw działał poprawnie, czy ktoś ma jakieś pomysły ?

dodam że na infolinii z serwisu sklepu, poradzili mi tylko wymianę chłodzenia na top flow dark rock.

 

Link to post
Share on other sites

Nie zmieniaj chłodzenia jeśli nie masz 100% pewności że wszystkie problemy wynikają z przegrzewającej się sekcji zasilania. Zamontuj prowizorycznie wentylator wiejący bezpośrednio na radiator od VRM, jeśli to niczego nie poprawi to szkoda pieniędzy na zmianę chłodzenia bo i to nic nie da.

Link to post
Share on other sites

Asrocki tak mają, lubią umierać i bywają problematyczne.

Typowe dla modułowych FX-ów- jarają sekcje gorzej od 1366  :menda: a już tym bardziej przy 9590. Jak mówią przedmówcy- wentylator na sekcje musi pomóc, jak nie to zmiana płyty z mocniejszą sekcją. Ew. zrobić customowy radiator sekcji, coś takiego jak DavidN20: http://dawidn20.blogspot.com/2013/10/projekt-chodzenie-sekcji-zasilania_28.html , ale to są koszta, w dodatku więcej niż 60mm fana byś tam nie upchał, więc może być głośno.

Link to post
Share on other sites

 

 

Asrocki tak mają, lubią umierać i bywają problematyczne

970 Extreme3 - dwa razy wymieniany na nowy, za każdym razem padł po kilku miesiącach, sklep sam mi wymienił na M5A99X EVO R2.0 bez konieczności dopłaty

 

@autor

Nowa płyta albo kiszka.

Link to post
Share on other sites
  • 3 tygodnie później...

Witam ponownie, po długich oczekiwaniach, cyrku część dalsza. Miałem czas i cierpliwość więc najpierw zabrałem się za chłodzenie, zostało wymienione na model be quiet! Dark Rock Top Flow, zgodnie z zaleceniami sklepu i producenta płyty. Nie rozwiązało to mojego problemu, z grubsza prawie upiekłem procesor, w occt podbił do 93 stopni. Później za waszymi radami zmieniłem płytę główną, na model z wyższej półki o rozbudowanej sekcji zasilania. Padło na model Asus Sabertooth 990FX R3.0, niestety to też nie rozwiązało mojego problemu, jestem w kropce. Pomyślałem że może to kwestia procesora, ale w sklepie uznają procesor za sprawny i generalnie nie są w stanie znaleźć rozwiązania.

 

Może ktoś z was ma jeszcze pomysł co zrobić ?

Link to post
Share on other sites

Witam ponownie, po długich oczekiwaniach, cyrku część dalsza. Miałem czas i cierpliwość więc najpierw zabrałem się za chłodzenie, zostało wymienione na model be quiet! Dark Rock Top Flow, zgodnie z zaleceniami sklepu i producenta płyty. Nie rozwiązało to mojego problemu, z grubsza prawie upiekłem procesor, w occt podbił do 93 stopni. Później za waszymi radami zmieniłem płytę główną, na model z wyższej półki o rozbudowanej sekcji zasilania. Padło na model Asus Sabertooth 990FX R3.0, niestety to też nie rozwiązało mojego problemu, jestem w kropce. Pomyślałem że może to kwestia procesora, ale w sklepie uznają procesor za sprawny i generalnie nie są w stanie znaleźć rozwiązania.

 

Może ktoś z was ma jeszcze pomysł co zrobić ?

Sprzedać i zakupić coś co sprawi mniej problemów aniżeli męczyć się z piekącą się sekcją.
Link to post
Share on other sites

ale jakiego problemu? zbyt wysokie temperatury procesora??

 

do tego procesora potrzebne jest bardzo wydajne chłodzenie.To musi być coś z najwyższej półki like noctuna nh d15.Na pewno nie jest to spowodowane twoją nową płytą główną.

Link to post
Share on other sites

Problem jest a) zbyt wysokie temp procka b) przegrzewająca się sekcja zasilania c) od zmiany chłodzenia również permanentne zawieszanie się systemu.

 

zmiany dokonane to a) zmiana chłodzenia na układ top dawn b) zmiana płyty głównej na Asus Sabertooth 990FX R3.0

 

dodam że procek bez podkręcania.

 

Zaczynam myśleć że to może jakaś wada procka, po zmianie płyty na droższą o 500zł zaczynam wątpić że jak dołożę do lepszego chłodzenia wodnego np te 300zł i zakupie Tritona 360 to zbije nagle 20stopni i wszystko zacznie pracować stabilnie.

różnica cenowa między silverstone tunda td03 slim a Tritonem 360 to około 300zł.

Link to post
Share on other sites

 

 

chłodzenie, zostało wymienione na model be quiet! Dark Rock Top Flow, zgodnie z zaleceniami sklepu i producenta płyty. Nie rozwiązało to mojego problemu, z grubsza prawie upiekłem procesor, w occt podbił do 93 stopni.

 

Niepoprawny montaż ? Zbyt wysoka temperatura powietrza w obudowie ? Zbyt niskie obroty wentylatora ? Przy tak wydajnym schładzaczu nie jest normalne aby procesor osiągał 93C. Na Twoim miejscu podłączyłbym wszystko "na pająka" bez obudowy i przetestował jeszcze raz.

 

 

 

Padło na model Asus Sabertooth 990FX R3.0, niestety to też nie rozwiązało mojego problemu

 

Byłoby łatwiej coś poradzić gdybyś wrzucił screena z OCCT podczas działania gdy procesor osiągnie maksymalną temperaturę.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...