Skocz do zawartości

Upgrade komputera (procesora?)


Recommended Posts

Dysk Samsung 500 GB SATA II 7200 RPM, 16 MB NCQ (HD502HJ) 

Napęd Asus 24x SATA (DRW-24B3ST/BLK/B/AS) bulk 

Płyta główna MSI 67MA-E35 (B3) Intel H67 LGA 1155 (PCX/VGA/DZW/GLAN/SATA3/USB3/RAID/DDR3) mATX 

Procesor Intel Core i3-2100, 3.10 GHz 3M LGA1155 BOX (BX80623I32100) 

Zasilacz OCZ StealthXStream 2 500W P SU 80Plus (OCZ500SXS2-EU) 

 

Ostatnio dokładałem: 

RAM: 8GB (2x4GB) 1600 Mhz 

Karta graf.: R7 260X Radeon Gigabyte 

Dodatkowy dysk twardy SSD 256 GB (Plextor?) 

 

Czuje że przydałby się nowy procesor, bo w CSie potrafie miec spadki do 50 fpsów na średnich/niskich ustawieniach. Czuje też ze troche zamula przegladanie youtuba, roznych stron gdzie jest duzo tresci i obrazków. 

 

Zastanawiałem się nad: 

i5 - 3470 oraz i5 - 2500 (cena ~450 zł) 

 

Widzze wersje OEM, uzywane z gwarancja na 12 mies. Poleasingowe procesory, nie wiem czy warto.. Zawsze jest ten strach ze ktos to przedemna mial, mogl podkrecac, mogl testowac, cokolwiek. Ale tylko taki wchodzi w gre gdyz mam do dyspozycji do 500 zł. 

 

Czy wina sspowolnienia kompa jest spowodowana glownie procesorem? Radzicie zbierac na nowy socket i kupic wszystko nowe czy zainwestować jednak w coś do czego komponenty juz posiadam (mobo, ram) 

 

Do czego potrzebuje kompa? Do przegladania neta, do ogladania filmow, do grania w PODSTAWOWE tytuly: głownie gram tylko w CSA, ale myslalem o zainstalowaniu GTA V. No i ewentualnie jakies zastosowanie przyszlosciowe, polegajace na uzywanu programow do architektury. 

Pozdrawiam

Edytowane przez rojeqq
Link to post
Share on other sites

Próbowałeś przeinstalować system na czysto (tworząc na nowo partycje)? Jak nie to spróbuj, bo w przedziale do 500zł nic sensownego z dużym wzrostem wydajności raczej nie wyjdzie zwłaszcza bez OC.

Edytowane przez thevpe
Link to post
Share on other sites

 

 

Czuje że przydałby się nowy procesor, bo w CSie potrafie miec spadki do 50 fpsów na średnich/niskich ustawieniach. Czuje też ze troche zamula przegladanie youtuba, roznych stron gdzie jest duzo tresci i obrazków. 

 

To nie wina sprzętu. Musisz mieć coś nie tak.  


 

 

miedzy i3-2100 a i5-3470 nie zauwaze roznicy? To jakies jaja?

 

A ktoś Ci tutaj tak napisał ?  

Link to post
Share on other sites

Przeinstalowywalem i znajduje sie on na SSD. miedzy i3-2100 a i5-3470 nie zauwaze roznicy? To jakies jaja?

 

Odczujesz różnicę, ale byłaby by dużo większa z wykorzystaniem OC. Jeszcze jedno pytanie, jaki masz system?

Napiszę Ci jeszcze że twoja karta graficzna jest pod Pcie Gen 3 a u Ciebie jest Gen 2 i to też jest spora przepaść.

Miałbyś mniejsze dropy fpsów jak byś zmienił grafikę na jakąś nvidię.

Edytowane przez thevpe
Link to post
Share on other sites

Czyli najlapiej jakbym ogarnal mobo i cpu tak.. ? 

 

System windows 7 

 

"Napiszę Ci jeszcze że twoja karta graficzna jest pod Pcie Gen 3 a u Ciebie jest Gen 2 i to też jest spora przepaść."

 

moglbys rozwinac swoja wypowiedz?


To nie wina sprzętu. Musisz mieć coś nie tak.  


 

 

 

A ktoś Ci tutaj tak napisał ?  

 

napisal tak thevpe. ze nie zauwaze duzej roznicy wydajnosci...

 

 

Co do pierwsze czesci twojej wypowiedzi. Co moze byc nie tak? Ogolnie lubie miec zawalony pulpit.. antywira albo nie mam albo dawno mi nic nie pokazal i o nim zapomnialem... Format i postawienie od nowa systemu na SSD mialem jakis rok temu. Co tu moze nie grac? 

 

Dodam ze CS akurat jest gra ktora lubi mocniejsze procesory od mocniejszych kart graficznych 

Link to post
Share on other sites

PCIE Gen3/Gen2, trafniej PCIE 3.0 PCIE 2.0 (chodzi o obsługę przez płytę główną). Jest różnica (wiem z własnego doświadczenia), jakieś 25-35% w wydajności tej samej karty graficznej. I nie chodzi mi tylko o benchmarki (tzw. syntetyki). W necie poczytasz i niby między gen 2 a 3 jest tylko 2-5% różnicy, jakieś nieporozumienie chyba, testowałem i wiem że jest spora różnica.

Edytowane przez thevpe
Link to post
Share on other sites

35% różnicy ? Ja u siebie na GTX 960 miałem maksymalnie 5% różnicy. Wszystko też zależy od gry oraz od tego czy przypadkiem nie przeskakiwałeś PCI-Express 2.0 x4 


 

 

Co moze byc nie tak?

 

Sprawdź obciążenie na CPU oraz zużycie pamięci ram na pulpicie z wszystkimi włączonymi programami w tle. 

Link to post
Share on other sites

35% różnicy ? Ja u siebie na GTX 960 miałem maksymalnie 5% różnicy. Wszystko też zależy od gry oraz od tego czy przypadkiem nie przeskakiwałeś PCI-Express 2.0 x4 

 

Ja piszę o Radeonie, może na Nvidii jest 5% ale u mnie tak jak wyżej napisałem. I nie jest to wyssane z palca, sam byłem zdziwiony po tym jak czytałem ile niby daje PCIE 3.0, że niby 5%.

 

I nie było to PCIE x4, wybacz komputerami zajmuję się od ponad 15 lat i taki błąd nie wchodzi w grę (też testowałem różnicę x4 - x16). Wszystko to na osobistym piecyku testowane.

 

A może znowu dasz mi ostrzeżenie, bo niby głupoty piszę (pamiętaj że w biosie standardowo masz ustawione PCIE na auto, spróbuj zmienić manualnie na Gen3 to może i na Nvidii będzie więcej %). Pozdrawiam.

A jeszcze do autora posta. Zainstaluj MSI Afterburner, uruchom np. CS'a i zobacz obciążenia GPU/CPU. Będzie wiadomo gdzie brakuje mocy.

Edytowane przez thevpe
Link to post
Share on other sites

 

 

A może znowu dasz mi ostrzeżenie, bo niby głupoty piszę

 

Ale o jasną cholerę Ci chodzi ?

 

 

 

(pamiętaj że w biosie standardowo masz ustawione PCIE na auto, spróbuj zmienić manualnie na Gen3 to może i na Nvidii będzie więcej %)

 

Obecnie nie mam GPU. Jednak wszystkie testy pokazywały mniejsze różnice wydajności.  Masz gdzieś coś na potwierdzenie tych 35% ? 

Link to post
Share on other sites

Przesiadając się ze starej platformy posiadałem tą samą k.graficzną (sygnatura).

 

C2Q 9400/2.66Ghz @ 3.36GHz

8Gb DDR2 800Mhz

P5QLD Pro

 

Platforma testowana w grach jak i benchmarkach.

 

Podam przykład (mniej więcej):

 

stary piecyk Firestrike Graphic score: ~ 5000 / temp max 63

 

nowy piecyk (sygnatura) Firestrike Graphic score: ~ 5400 / temp max 62

nowy piecyk+zmiana w biosie PCIE z auto na Gen3 ~ 6450 / temp max 72 (chyba coś to znaczy)

 

Ogólnie jak się przesiadłem na skylake i testowałem grafikę to myślałem że będzie lepszy wynik (zanim doszedłem przyczyny/bios).

 

Wiedźmin 3 zmiana z Auto/Gen 3 w biosie daje wzrost ~10fps (na starym kompie nie testowałem Wiedźmina).

Link to post
Share on other sites

Czy moglby mi ktos po prostu napisac czy pakowac sie w ivy/sandy bridge i jakos to uargumentowac, biorac pod uwage moje uzytkowanie komputera? Bo narazie sie nieweiele dowiedzialem... Chce wiedziec czy sie to oplaca i na jakie lata, co teraz jest standardem i jaka jest cena skladania 'nowej generacji' i czy jest to warte zachodu (i pieniedzy)

Link to post
Share on other sites

Czy moglby mi ktos po prostu napisac czy pakowac sie w ivy/sandy bridge i jakos to uargumentowac, biorac pod uwage moje uzytkowanie komputera? Bo narazie sie nieweiele dowiedzialem... Chce wiedziec czy sie to oplaca i na jakie lata, co teraz jest standardem i jaka jest cena skladania 'nowej generacji' i czy jest to warte zachodu (i pieniedzy)

 

Moim zdaniem z wymienionych i5 - 3470 - jak najbardziej, ale jeżeli chodzi o gry to zbyt wielkiego skoku wydajności bym się nie spodziewał bo GPU będzie blokować. W drugiej kolejności zmień GPU na jakiegoś gforca bo radeony potrzebują większej mocy Cpu.

A co do przesiadki na nową generację, oczywiście przesiadka na Skylake/Kaby Lake będzie na lata (mierząc w i5/i7).

Link to post
Share on other sites

Powiem Ci z mojego doświadczenia doświadczenia, a w zasadzie planu, bo od tygodnia czekam na przesyłkę z morele. Aktualnie mam Phenoma II X4 955 na 3,6 GHz i gtx 960. W Csie na low res 1024x768, potrafię mieć 80 fpsów momentami, średnio 150. W wersji solo na mapie fpsy od 250 do 400 w małych pomieszczeniach. Aktualnie przesiadam się na Intel G4560 /asrock H110M i 8 GB Ramu 2400 ddr4. Do 750 zł za komplet. Czyli po sprzedaży aktualnych części powinieneś się zmieścić. Planowany progres to minimum 120 FPS. Na dodatek masz już przesiadke na Kaby lake, więc opcja sprzedaży g4560 za jakiś czas w razie potrzeby i kupna i5 6 lub 7 generacji.

 

Oczywiście w drugiej kolejności wymiana GPU, a na to się też przyda chociaż 400 zł.

 

Hmm, ale w zasadzie z tego co widzę ostatnio kupowales DDR 3 także słaba ta moja opcja :))

Edytowane przez Ravvv1306
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

tu masz przyłkad przesiadki na kilka dobrych lat (procesor, płyta, pamięć) - https://www.morele.net/inventory/info/Woa56S/

 

Oczywiście jak kolega wyżej napisał można kupić zamiast i5 G4560 i ewentualnie za jakiś czas przesiąść się na i5, G4560 to koszt raptem 270-280zł a wydajnością twoje leciwe i3 dosłownie zabije :)


https://www.morele.net/inventory/info/WpRlt8/ zestaw z  G4560


to jest oczywiście przykład, zawsze można coś zamienić.

Edytowane przez thevpe
Link to post
Share on other sites

Podałem przykład z przyszłością.

 

W twoim przypadku nie jest źle jak wymienisz swoje i3/i5 3470,

tylko że bez wymiany GPU dużo płynniej nie będzie +- 5-15%.

 

Moim zdaniem kupuj i5-3470, jak uzbierasz pieniędzy to zmień GPU.

Edytowane przez thevpe
Link to post
Share on other sites

Przeciez ja to GPU kupowalem rok temu... co juz nie jest nie tak z tak karta graficzna? Wtedy byla jedna z lepszych w sredniej polce cenowej .. nie popadajmy w paranoje

Karty graficzne AMD/ATI potrzebują większej mocy procesora ze względu na sterowniki które obciążają procesor, karty graficzne Nvidii nie mają dużego narzutu na procesor dlatego jest płynniej.

 

Co do samego procesora i pracy pod windows, przesiadka na i5 3470 da spory wzrost komfortu pracy, w grach niekoniecznie tak jak napisałem wcześniej.

Zainstaluj MSI Afterburner (powtarzam się ale zrób to) i przetestuj CSa, napisz jakie były obciążenia CPU/GPU i będzie wiadomo co jest wąskim gardłem.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

 

 

Wiedźmin 3 zmiana z Auto/Gen 3 w biosie daje wzrost ~10fps (na starym kompie nie testowałem Wiedźmina)
 

 

Na R7 370 ? Nie potrafię znaleźć nigdzie potwierdzenia tego co piszesz. Nie wiem co miałeś na "auto" ale pomiędzy 2.0 oraz 3.0 x 16 jest marginalna różnica zarówno na AMD jak i na nV. Wszystkie testy tak pokazują. 

 

Przesiadka z 2.0 x4 może dać takiego kopa ale nie z x16. 

 

 

 

 

tu masz przyłkad przesiadki na kilka dobrych lat (procesor, płyta, pamięć) - https://www.morele.n...ry/info/Woa56S/
 

 

Nie wiem czy warto za 18 zł oszczędności pozbawiać się z połowy gwarancji. 

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
a jakies opinie o uzywkach? w wersji OEM. Dostalem odpowiedzi na maile odnosnie ich (z roznych sklepow): 

 

 

1. Witam. Procesory pochodzą z poleasingowych komputerów. Nie byliśmy ich użytkownikami. Są w dobrym stanie wizualnych i naturalnie technicznym. Są na gwarancji 12 miesięcy. Pozdr. 

2. nie były podkrecane,wygladaja normalnie i uzywane były ok 2 lat chyba. 

3. procesory pochodzą z poleasingowych komputerów. Są w 100% sprawne techniczne, udzielamy 12-miesięcznej gwarancji. Wszystkie procesory posiadają komplet elementów SMD 'na spodniej stronie'.

Link to post
Share on other sites

Bo właś

 

 

 

Na R7 370 ? Nie potrafię znaleźć nigdzie potwierdzenia tego co piszesz. Nie wiem co miałeś na "auto" ale pomiędzy 2.0 oraz 3.0 x 16 jest marginalna różnica zarówno na AMD jak i na nV. Wszystkie testy tak pokazują. 

 

Przesiadka z 2.0 x4 może dać takiego kopa ale nie z x16. 

 

 

Tu masz dowód.

 

http://www.benchmark.pl/testy_i_recenzje/radeon-r7-360-r7-370-r9-380-r9-390-i-r9-390x-test/strona/24277.html spójrz ile ma punktów w Fire strike (czyli +- 5% w porównaniu do PCIE 2.0 czyli porównywalne do mojego starego kompa), a u mnie jest ponad 6400 punktów. Moim zdaniem testy robione źle skoro mam inne wyniki (rozumiem 100-200 punktów różnicy, bo mam niby mocniejszą wersję)

 

http://www.3dmark.com/fs/10176269 i jeszcze jeden dowód akurat ta sama karta co w teście tylko podkręcona. (nie patrz na wyniki CPU, na gpu score nie mają żadnego wpływu)

 

https://www.purepc.pl/karty_graficzne/test_kart_graficznych_amd_radeon_r7_370_vs_geforce_gtx_750_ti?page=0,4

 

I powtarzam, nie testowane na PCIE x4 tylko x16, zresztą w GPUz masz podaną szynę.

 

https://www.asus.com/pl/Motherboards/P5QLD_PRO/specifications/ moja stara płyta główna.


 

a jakies opinie o uzywkach? w wersji OEM. Dostalem odpowiedzi na maile odnosnie ich (z roznych sklepow): 
 
 
1. Witam. Procesory pochodzą z poleasingowych komputerów. Nie byliśmy ich użytkownikami. Są w dobrym stanie wizualnych i naturalnie technicznym. Są na gwarancji 12 miesięcy. Pozdr. 
2. nie były podkrecane,wygladaja normalnie i uzywane były ok 2 lat chyba. 
3. procesory pochodzą z poleasingowych komputerów. Są w 100% sprawne techniczne, udzielamy 12-miesięcznej gwarancji. Wszystkie procesory posiadają komplet elementów SMD 'na spodniej stronie'.

 

 

Kupowałem takie procesory i gwarantuję Ci że będzie Ci służył tak jak i nowy (o ile nie wyśle Ci ktoś uszkodzonego).

Edytowane przez thevpe
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...