Skocz do zawartości

Wybór dysku do montażu filmowego z kolorowej tęczy


Recommended Posts

Na wstępie zaznaczam, że zakładam temat ze względu na to, że chce uzyskać najświeższe informacje.

Tak jak metaforycznie zaznaczyłem w temacie potrzebuję zakupić dysk do montażu(nie magazynowania vel backup). Pracuję z rodziną Adobe a głównie opieram się na korelacji pomiędzy Premiere, SpeedGrade i After.

 

Cel:

Potrzebuję dysku stabilnego, z wyższymi obrotami (stawiam, że obroty wpływają na pracę jeśli nie to proszę mnie poprawić). Na jednej partycji chce postawić system, a na reszcie mieć materiały do pracy(projekty, surówka i etc). Dyski dodatkowe posiadam już do magazynowania.

Wybór:

Na początku zastanawiałem się na WD Red ale z tego co widzę jest on stworzony do magazynowania i ma niskie obroty. Teraz stawiam na WD Black WD2003FZEX. Pytanie jednak czy to jest optymalny dysk czy jednak lepiej kupić z niższej półki gammy kolorów. Czy jakość WD Black przeniesie się na moją pracę (szybkość renderu, eksportu). Czy może wybór innego dysku typu Purple bądź Blue jest wystarczający. Nie jestem jakoś nastawiony na jedną firmę, chcę po prostu dokonać dobrego wyboru. Oczywiście najlepszym wyborem byłby dysk SSD jednakże dla mnie one są za małe. Nie będę na ten moment dopłacał bo minimum potrzebuje 2tb. Zakup SSD bardziej biorę pod uwagę do cache'u. Proszę o merytoryczne wsparcie przy wyborze i jeśli to możliwe o jakąś argumentacje. Prosiłbym też informacje o wybór z niższej półki dysku jako system magazynu bądź miejsce do gier.

 

Z góry dziękuje za odpowiedź

Edytowane przez MisterEm
Link to post
Share on other sites

@@sznib,pewnie o pojemność mu chodzi, w jego budżecie 

Niestety nie znam się na obróbce, tylko na samych dyskach, ale chyba lepiej jest zawsze mieć więcej dysków. 
"1. dysk SSD – system oraz oprogramowania, jeżeli uda nam się to dodatkowo temp i cache programów.
2. dysk HDD SATA 7200 rpm [minimum] – pliki filmów, pliki pomocnicze
3. dysk HDD SATA 7200 rpm – odbiór, eksport plików, archiwum."

 


za 600zł kupisz już 128 GB SSD + zwykły 2 TB HDD 7200rpm, 

Link to post
Share on other sites

Przy renderingu liczy się szybkie GPU, CPU, dużo RAMU. Dysk nie jest tak bardzo istotny. Starczy ci SSD na system i drugi 7200 na media. Jak dodasz jakąś stabilizację warp czy korektę kolorów to nawet stary od laptopa z 5400 obrotami będzie się nudził. No chyba, że składasz jakieś projekty po 100 GB bez efektów, kompresji, gdzie tylko łączysz małe kawałki w jeden duży. W tej sytuacji CPU będzie się nudził i czekał aż dysk zapisze dane.

Nie wiem jakie filmy montujesz. Jak kilkuminutowe z imienin u cioci to ten WD Black za ponad 600 zł jest przerost formy nad treścią.  Lepiej kupić jakiś 2 TB  Hitachi lub Toshibę a te kilkaset zaoszczędzonych złotych dołożyć do dysku SSD lub GPU.  Ja czasem coś składam na SSD Iridium i 2,5 calowym WD od laptopa 5400RPM. I tak przy renderingu czekam aż CPU i GPU przemieli dane.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...