Skocz do zawartości

czy SSD zrobi różnice w moim zestawie?


Recommended Posts

Witam, na dniach mam zamiar złożyć sobie komputer. Podzespoły mam już generalnie dobrane, komputer ma służyć do streamowania i nagrywek na YouTube. I tu mam takie pytanie. Czy komputer, który ma spełniać właśnie takie zadania wymaga dysku SSD? Jak to jest z tym wszystkim? Czy sam dysk HDD poradzi sobie czy lepiej dokupić SSD? Dodam, że płyta główna to ASRock H110M-HDV, H110M, DDR4, SATA3, USB 3.0, mATX (90-MXGZU0-A0UAYZ), HDD Western Digital Caviar Blue, 3.5'', 1TB, SATA/600, 7200RPM, 64MB cache (WD10EZEX), procek i7, 16gb ramu i porządna karta graficzna.

Edytowane przez gibalsky
Link to post
Share on other sites

IMHO zakup jakiegokolwiek kompa bez SSD jest obecnie pomysłem dość kiepskim, a w przypadku solidnej maszyny to zwyczajnie głupota. Nic tak nie poprawia komfortu codziennego użytkowania jak dysk półprzewodnikowy. Praca z systemem zainstalowanym na talerzowcu to prawie średniowiecze.

Link to post
Share on other sites

czyli generalnie rzecz biorąc SSD mocno przewyższa HDD. no cóż, w takim razie chyba zaryzykuję kupno samego SSD. mogę na ten cel przeznaczyć tak 400-500zł, więc myślę, że na początek pojemność wystarczyłaby, a jeżeli już zacznie jej brakować, to wtedy dokupię HDD jako magazyn.

Link to post
Share on other sites

Zależy do czego używasz komputer. Ja mam stacjonarny w pracy z i5, 8 GB Ram i  dwoma HDD 7200 RPM i komputer działa szybko. Jeśli wsadzisz SSD do wolnego laptopa z dyskiem 5400 RPM to różnica będzie ogromna. Jeśli zamontujesz w swoim komputerze to takiego wielkiego „wow” nie będzie. Oczywiście Windows będzie się uruchamiał szybciej, Libre office odpali się w 2-3 sekundy zamiast 30. Na HDD 5400 RPM Windows 10 potrafi się aktualizować 2 godziny. Na dysku SSD kilkanaście minut. Zależy też do czego będziesz używał komputera. Jeśli tylko do internetu i oglądania filmów, to spokojnie dobry dysk 7200 RPM wystarczy. Jak odpalasz maszyny wirtualne, montujesz ciężkie filmy, ładujesz 25 GB gry, to różnica będzie kolosalna.  Reasumując kupno procesora o 300-400 zł droższego czy dołożenie RAMu nie da ci takiego skoku wydajności jak zamontowanie dysku SSD.  Kupno nowego laptopa z dyskiem 5400RPM, 4 GB RAM, Windowsem 10 i masą niepotrzebnego softu od producenta to również nieporozumienie. Procesory od kilku generacji są praktycznie tak samo wydajne. Przyrosty są po kilka procent z generacji na generację. Dysk SSD to tak naprawdę jedyny element, który ci znacznie przyspieszy komputer. Możesz się zainteresować nad Iridium. Sam mam taki w domu i sobie chwalę. Kiedyś kosztował poniżej 300 zł, teraz koło 400. Ale to dobry, szybki i pewny dysk.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...