Skocz do zawartości

Problem przy wymianie procesora Toshiba A200-1S9


Recommended Posts

Witam, Posiadam toshibę a200-1s9 z procesorem t2330. Zakupiłem na allegro tanio niesprawdzony procesor t8300. Po wymianie procesora było kilka problemów. Po włączeniu laptopa POST(bios phoenix) wygenerował błąd, jeden dźwięk długi i dwa krótkie co oznacza chyba błąd karty graficznej. Windows się nie chce uruchomić, wyskakuje błąd winload.exe missing or corrupt. Zrezygnowałem więc z prób z windowsem i spróbowałem live CD z ubuntu. Gdy pojawiło się okno wyboru trybu uruchomienia wybrałem memtest a tam od początku posypały się błędy. Po zmianie na stary procesor wszystko wróciło do normy, nie było błędu z winload- wszystko działa jak przed zamianą. Pamięci goodram 667Mhz, czy jak mnożnik pamięci będzie na stałe ustawiony na 1:2 to mogą być problemy z pamięciami? Szyna dla t8300 to 200Mhz, dla t2330 133Mhz. W biosie (2.60) nie ma żadnych praktycznie ustawień, nawet modelu procesora nie podaje. Nie mam 800 żeby to sprawdzić ani też innego laptopa w którym na pewno pójdzie nowy procesor.

Link to post
Share on other sites

Jeżeli na starym działa a na nowym pasującym nie działa to wniosek jest prosty. Oczywiście zakładam, że sprawdziłeś zgodność na 100%.

 

Trzeba uważać na takie "niesprawdzone" konstrukcje. W 99% przypadków są to sprawdzone, rozwalone procesory.

 

BIOS nie ma tu raczej nic do gadania ale przywróciłbym ustawienia fabryczne, tak dla pewości.

Link to post
Share on other sites

Bios cały czas jest na ustawieniach fabrycznych, nie ma w nim informacji o zainstalowanym procesorze, o mnożniku, napięciu. Jest tylko info ile jest ramu i co jest z napędów podłączone. Chipset to PM965 i wg intela współpracuje z t8300. Kwestia tylko tego ramu, kumpel ma podobną toshibę z procesorem t7100 i tam szyna jest 800Mhz tak samo jak pamięci. U mnie pamięci są pc5300 czyli 667Mhz. Co jest odpowiedzialne za ustawianie mnożnika pamięci? W tej architekturze pomiędzy procesorem jest właśnie mostek, czy na pewno bios nie ma nic do gadania?

Link to post
Share on other sites

1-1-2

czy mógłbyś mi to przełożyć jak to jest dźwiękowo?Czy to są wysokości tonów? Nie jest obeznany w tych dźwiękach ale u mnie jest tak. Włączam laptopa, jest ekran powitalny i w tym czasie co on się wyświetla są trzy sygnały, jeden długi i za nim dwa krótkie(o takim samym tonie), zaczyna się ładować windows po czym wyskakuje BSOD. W przypadku ubuntu jest podobnie, da się jednak odpalić memtest.
Link to post
Share on other sites

No na t2330 też nie wyświetla informacji o procesorze..

Dziwi mnie jedno, skoro jest na auto a pamięci mam 667Mhz to dlaczego chodzą tylko na 533? Poza tym w biosie nie ma opcji auto, nie ma żadnej opcji dotyczącej pamięci. Ale skoro jest domyślnie na "auto" to nie powinien ustawić na 667? Mam drugiego laptopa też z szyną 133Mhz i tam pamięci chodzą na 667.

Zestawienie z cpu-z, u góry Toshiba na dole Asus

http://img20.imageshack.us/img20/4696/zestawienieyw.th.jpg

Link to post
Share on other sites

1-1-2 oznacza dwa długie dźwięki i dwa krótke. Nie ma sygnału składającego się tylko z dwóch numerów więc pewnie uznajesz te dwa pierwsze jako jeden.

Dlaczego sądzisz że słyszałem dwa długie? To co słyszałem napisałem wyżej, i na pewno to był jeden długi i dwa krótkie, sygnał się nie powtarzał, laptop odegrał go raz i przeszedł dalej.
Link to post
Share on other sites
  • 1 miesiąc temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...