Skocz do zawartości

Wymiana wentylatora w zasilaczu problem


Idź do rozwiązania Problem ogarnięty przez pedzel.radom,

Recommended Posts

Witam,

Posiadam zasilacz Be Quiet 630W ( dokładnie modelu nie pamiętam) 

Potrzebuje wymienić wentylator zasilacza  fi 120 zasilany złączem 2 pinowym

 

Ze względu na to iż obecnie nie posiadam innego zakupiłem Zephyr 120 3 pin 

i tu jest cały ambaras owy wentylator ma 3 piny i 3 tego samego koloru przewody a dostęp do przewodów przy płytce jest nie możliwy.

Może ktoś pomoże w rozpoznaniu od czego każdy kabel jest itd itd. Tak aby móc go przerobić na 2 pin. 

Link to post
Share on other sites

więc tak, jak patrzysz na wtyczkę 3 pin tak że widzisz styki Computer-font-b-Cables-b-font-font-b-Fan

to czarny to GND
czerwony to napięcie 5-12V 
a żółty to czujka rpm  

tak samo są ułożone w każdej wtyczce 3 pin 

Ps, Jak masz przewody w zasilaczu od wentylatora ? nie masz gniazda 2 pin ? 

Link to post
Share on other sites
  • Rozwiązanie

Super szukałem takiego zdjęcia i nie mogłem odnaleść oznaczenia tzn rozgranczenie kolorów i funcji znam ale od której strony itd. czyli jak wywale żółty na i zostawie czarny i czerwony u mnie 2 czarne to będzie działać tak ? 

Właśnie o to chodzi że mam 2 pin i muszę jednego się pozbyć ale chyba sprawdzę w domu i odpowiem dzieki wielkie za pomoc


Działa przetestowane na jednym z firmowych komputerów :) Dzięki śliczne za pomoc mam nadzieje że ten wiatrak będzie działał poprawnie. Już zgarnąłem koszulki termokurczliwe itd więc w domu muszę polutować ładnie poskładać i mam nadzieje że nie będzie problemów :) 

Link to post
Share on other sites

 

kokosnh  - chyba, że masz odbiór osobisty. :D . Prawie 10 zł z przesyłką, za taki kabelek to po prostu rozbój. Lutownicę przeważnie w domu się ma. Ja tam nawet poszedłem w prymitywizm i po prostu poskręcałem mocno kable. To tylko 0,3 A, więc nic się nie powinno dziać.

 

Link to post
Share on other sites

To akuratnie nie robi różnicy, ale przepływ powietrza już tak. Podstawa przy fanswapie to zobaczyć jaki przepływ ma oryginalny wentylator i dobrać zamiennik z podobnym. Zephyr raczej nie należy do silno dmuchających wentylatorów i zasilacz może się przegrzewać.

Link to post
Share on other sites

Problem polega na tym iz nie moglem bo go uszkodzilem ale wracajac do tematu zepgyr byl jedynym ktory byl dostepny od reki a teraz cos musze wymyslic i dobrac cos lepszego dlatego tez nie ciolem przewodoww calosci itd problem polega na tym iz nie ma opisanego przeplywu tego wiatraka itd itd

Link to post
Share on other sites

Wlasnie przegladam i powiem szczerze komuns byla lepsza za duzy wybor xd przegladam i wariuje wiem ze cos wysokoobrotowego musze wziasc gralem godzinke w bf 4 i temperatury mam na poziomoe cpu 30-40 gpu do 60 wiec o przegrzewanie zasilacza sie nie martwie gdy obok lezy inny wentylator,teraz mam pytanie podlaczylem aab coolong jet fan 12 ale on po odpalaniu przez kompa zakrecil sir i zgasl wiec nie wiem on w porownaniu do zephyra ma 1100 rpm a zepgyr 1200 tylko wydaje mi sie ze kreci sie wolno

Link to post
Share on other sites

Nie tylko obroty decydują o przepływie powietrza.

Prównanie;

Zephyr, 1200RPM, 39,6CMF:

http://allegro.pl/wentylator-silentiumpc-zephyr-120-120mm-13-6db-hit-i6667368533.html

Slipstream 1200, obroty j.w. 68,5 CMF

http://allegro.pl/scythe-slip-stream-120-db-lozysko-kulkowe-1200-rpm-i6356051280.html

 

Dlatego właśnie Slipstreamy doskonale nadają się na fanswapa. Przy niskich obrotach dobrze dmuchają.

 

 

 

gralem godzinke w bf 4 i temperatury mam na poziomoe cpu 30-40 gpu do 60 wiec o przegrzewanie zasilacza sie nie martwie

 

Temperatury CPU i GPU nie mają za wiele wspólnego z temp. zasilacza. Przy obciążeniu przyłóż rękę do wylotu powietrza z zasiłki, wylatujące powietrze powinno być ciepłe, co najwyżej bardzo ciepłe. Jak będzie gorące to sie zasilacz przegrzewa.

Link to post
Share on other sites

I tak wlasnie wyglada doradzanie z osprzetem do chlodzenia jeden to drugi tamto tak samo jest z parametrami wentylatorow np na morele lub konputronik itd dla mnie to jest glupota bo nie powienien byc okreslony test w ktorych sa opisane dokladnie w jedych warunka chcesz itd itd bo wybor wentylatora jest straszny xd

Link to post
Share on other sites

Powiem tak, ja miałem wersję CM tego zasilacza, i dokładnie tam był Be Quiet Silent Wings z łożyskiem rifle. Jako, że trudno dostać tego SW z tym łożyskiem, to proponuje Shadow lub Pure Wings, które mają prawie identyczne parametry i wyposażone są w takie łożysko. Oba do prędkości 1500RPM.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...