Skocz do zawartości

Czy zdegradował mi się procesor ?


Recommended Posts

Witam.Od jakichś 2 tygodni męczę się z pełnym ustabilizowaniem mojego procesora AMD Phenom II X6 1055T (wersja 125 W TDP) i coraz bardziej się zaczynam niepokoić, bo o ile wcześniej ten cpu działał stabilnie na napięciu 1.05 V przy domyślnym zegarze 2.8 GHz (całkowicie wyłączone w biosie turbo core do 3.3 GHz, bo inaczej przy tym napięciu nie chciał mi komputer wstać) o tyle ostatnimi czasy jak go zacząłem testować programem prime95 zaczął się wysypywać wprawdzie bez bsodów, ale program prime95 zaczął wywalać błędy po około 45 minutach testu albo sam program prime95 się wywalał i wyskakiwało mi "program przestał działać".Cóż, myślę sobie, a dam mu większe napięcie i dawałem mu stopniowo coraz to wyższe i dalej był niestabilny więc się wkurzyłem i dałem trochę więcej, a konkretniej 1.3 V dla 2.8 GHz z włączonym turbo core do 3.3 GHz i lipa, w dalszym ciągu się sypie.Teraz dałem mu napięcie już 1.375 V dla 2.8 GHz z włączonym turbo core 3.3 GHz i w tej chwili się testuje za pomocą tego prime95.Zobaczymy ile to da.Jak się sprawdzi podam wam rezultaty z tego testu stabilności.Tak czy inaczej odnoszę nieodzowne wrażenie, że ten proc się bardzo mocno zdegradował z wyżej wymienionych powodów.Napięcie temu cpu obniżyłem żeby się mniej grzał, a przy okazji sekcja zasilania cpu na płycie głównej też była dzięki temu dużo chłodniejsza.Nie chciałbym jej ponownie żyłować, bo na napięciu cpu ustawionym na auto była gorąca jak piec.

 

Pełna konfiguracja mojego komputera znajduje się poniżej.

CPU: AMD Phenom II X6 1055T (wersja 125 W TDP) 2.8 GHz (Turbo Core do 3.3 GHz)

MOBO: MSI 970A-G46

RAM: 4 GB DDR3 1600 MHz Kingston HyperX

PSU: Chieftec BPS-500S 500 W

HDD: Seagate 500 GB plus Seagate 1 TB

SSD: Kingston 120 GB


Na napięciu 1.375 V procesor dalej niestabilny.Wywaliło "program przestał działać".Teraz leci test programem prime95 na napięciu cpu 1.39 V.Też dam znać jaki efekt.

Edytowane przez Marox885
Link to post
Share on other sites

Jeśli problem jest tylko w Prime to wydaje mi się, że to jeszcze nic nie znaczy. Często programy to obciążania CPU powodują takie przypadłości, czasem Prime, czasem OCCT, ale np. w normalnym użytkowaniu (gry, filmy, internet itp.) nic się nie dzieje i nie wywala żadnych błędów. Jeśli poza Prime, wszystko jest OK, to dałbym sobie spokój i nie zaprzątał tym głowy. Zacznij się martwić, jak będzie dochodzić do resetów, BSOD-ów lub zawieszania się kompa przy normalnym użytkowaniu.

Edytowane przez stachoo86
Link to post
Share on other sites

Jeśli problem jest tylko w Prime to wydaje mi się, że to jeszcze nic nie znaczy. Często programy to obciążania CPU powodują takie przypadłości, czasem Prime, czasem OCCT, ale np. w normalnym użytkowaniu (gry, filmy, internet itp.) nic się nie dzieje i nie wywala żadnych błędów. Jeśli poza Prime, wszystko jest OK, to dałbym sobie spokój i nie zaprzątał tym głowy. Zacznij się martwić, jak będzie dochodzić do resetów, BSOD-ów lub zawieszania się kompa przy normalnym użytkowaniu.

To jest właśnie intrygujące, że w takiego Dooma 2016 mogę grać praktycznie do oporu i nic się nie wywali, a w takim prime95 są takie problemy ze stabilnością.Może przetestować prime95 w jakiejś innej starszej wersji ? Bo ta najnowsza być może ma jakieś błędy albo jest bardziej przystosowana do nowszych cpu bazujących na nowszych mikroarchitekturach ? A może to wina pamięci RAM, zasilacza albo płyty ? Jak sądzisz ? Aż tak by się ten cpu zdążył zużyć przez te 6-7 lat ? Fakt nie jestem jego pierwszym właścicielem, bo kupiłem go z ogłoszenia sprzedaży na stronie olx.pl więc może poprzedni właściciel/właściciele, sorry nie wiem ilu ich było tak ostro ten procek katowali ? Fakt, ja też niechcący wprawdzie, ale raz ten cpu mocno przygrzałem, ponieważ kiedyś jakiś czas temu do wentylatora od coolera tego cpu wpadł mi jeden z przewodów od zasilacza i wtyczka od tego przewodu zablokowała skutecznie wentylator na chłodzeniu tego cpu.Efekt był taki, że grałem sobie chyba wtedy wówczas w starego Blooda na Dosboxie, było ok, aż tu nagle odczułem straszny spadek wydajności, gra zaczęła się ciąć, mulić.Uruchomiłem więc wtedy program CPU-Z, sprawdziłem aktulany zegar cpu i okazało się, że pracuje tylko na 800 mhz.Nie widziałem z początku co jest grane, ale nosem doszłem po zapachu, że to z wewnątrz kompa czuć jakiś swąd spalonej elektroniki, dotknąłem lekko radiatora cpu, ufff był piekielnie gorący no i oczywiście wiatrak się nie kręcił, bo był zablokowany o czym już wcześniej wspomniałem.No nic, odblkokowałem ten wentylator od cpu, proc zszedł z temperaturą i zaczął ponownie działać z właściwym zegarem, tj. 2.8 GHz do 3.3 GHz w trybie turbo core.Wydawałoby się, że wszystko wróciło do normy, może poza kiepskim oc jakie charakteryzuje ten proc, ale mniejsza z tym.Może jednak to mu wtedy zaszkodziło ?

Link to post
Share on other sites

Niewątpliwie incydent z wentylatorem mógł wpłynąć niekorzystnie na procesor. W końcu jeśli czuć było jakiś niepokojący zapach to na pewno coś musiało się nieźle przygrzać. Nie mniej jednak tak jak pisałem wcześniej, jeden test nie musi wszystkiego wyjaśniać. Możesz też spróbować zrobić taki sam test ale np. w OCCT (zakładka CPU:OCCT). Jeśli tutaj też wywali błąd to może faktycznie być coś na rzeczy.

 

P.S. Tak swoją drogą, wcześniej jak postanowiłeś obniżyć napięcie to już dokonywałeś testu w Prime, czy dopiero teraz postanowiłeś to zrobić?!

Edytowane przez stachoo86
Link to post
Share on other sites

Po jakiego grzyba ludzie używają prime95? Obciąża nienaturalnie procesor, wygrzewa do granic możliwości a i tak po testowaniu w prime95 cpu może się wysypać w grze...

 

Wg mnie przegrzewa ci się sekcja zasilania na płycie i to powoduje crash.

Edytowane przez 5891michal
Link to post
Share on other sites

Niewątpliwie incydent z wentylatorem mógł wpłynąć niekorzystnie na procesor. W końcu jeśli czuć było jakiś niepokojący zapach to na pewno coś musiało się nieźle przygrzać. Nie mniej jednak tak jak pisałem wcześniej, jeden test nie musi wszystkiego wyjaśniać. Możesz też spróbować zrobić taki sam test ale np. w OCCT (zakładka CPU:OCCT). Jeśli tutaj też wywali błąd to może faktycznie być coś na rzeczy.

 

P.S. Tak swoją drogą, wcześniej jak postanowiłeś obniżyć napięcie to już dokonywałeś testu w Prime, czy dopiero teraz postanowiłeś to zrobić?!

Co do tego czy dokonywałem wcześniej testu w Prime wtedy gdy postanowiłem obniżyć napięcie na cpu to nie bardzo już pamiętam jak to dokładnie było.Pamiętam tyle tylko, że komp po obniżce napięcia do 1.05 V na CPU nie chciał mi wtedy nawet w ogóle postować do biosu i musiałem zworką zresetować ustawienia biosu.Ale nie poddałem się i postanowiłem jeszcze raz obniżyć napięcie na cpu do tych 1.05 V, jednakże całkowicie wyłączyłem w biosie funkcję turbo core, która automatycznie podkręca procesor do 3.3 GHz poprzez zmianę mnożnika z x14 do x16.5 w celu wyższej wydajności w obliczeniach, które nie obciążają 6 rdzeni lub robią to zbyt słabo.Po wyłączeniu tego turbo core komputer mi się normalnie uruchomił włącznie z windowsem, i tak trzeba przyznać to chodził i chodzi w dalszym ciągu stabilnie na tym napięciu 1.05 V co mnie mocno dziwi jak to jest możliwe.Wracając to testów za pomocą tego Prime95 to wtedy co już mi ten komp normalnie wystartował na tych 1.05 V na CPU to chyba włączyłem test Primem na jakieś góra około 20-30 minut i żadnych błedów Prime nie wykazał, 0 errors, 0 warnings.Za to wczoraj już późno w nocy postanowiłem tego proca potestować za pomocą programów takich jak LinX, OCCT, a dzisiaj spróbuję jeszcze Intel Burn Test.One chyba jeśli mnie dobrze pamięc nie myli wykorzystują ten sam rodzaj/algorytm testu, a konkretniej Linpack.Dziwne, że taki LinX po 75 minutach katowania tego proca na najwyższym priorytecie, tj. priorytecie czasu rzeczywistego (real-time) zakończył test stabilności bez żadnych błędów, podobna sytuacja jest obecnie w OCCT.OCCT też nie sypie błędami jak narazie, jeszcze go trochę pomęczę.Zauważyłem za to jakąś dziwną regułę w tym OCCT, a konkretnie taką, że OCCT zalicza całkowity zwis tak, że trzeba wykonać "twardy reset" bądź wywala błędy gdy ustawi mu się aby wykorzystywał większą ilość pamięci RAM.Na mniejszych wartościach wykorzystania RAMu problem znika.No nic, spróbuję jeszcze Intel Burn Test i podam jakie są rezultaty.

Edytowane przez Marox885
Link to post
Share on other sites

Linpack-a bym sobie darował, dopier***li tak do "pieca" że procka możesz uszkodzić jeśli masz słabe (czyt. boxowe) chłodzenie. dlatego w OCCT poleciłem żebyś testował na zakładce CPU:OCCT, a nie CPU:Linpack.

Ja pozostanę przy swoim i powtórzę jeszcze raz, takie testy nie zawsze wszystko rozjaśniają i jeśli komp jest stabilny w tym co robisz na co dzień to dałbym spokój z tymi testami.

 

 

 

Wg mnie przegrzewa ci się sekcja zasilania na płycie

Też tak może być.

Edytowane przez stachoo86
Link to post
Share on other sites

Linpack-a bym sobie darował, dopier***li tak do "pieca" że procka możesz uszkodzić jeśli masz słabe (czyt. boxowe) chłodzenie. dlatego w OCCT poleciłem żebyś testował na zakładce CPU:OCCT, a nie CPU:Linpack.

Ja pozostanę przy swoim i powtórzę jeszcze raz, takie testy nie zawsze wszystko rozjaśniają i jeśli komp jest stabilny w tym co robisz na co dzień to dałbym spokój z tymi testami.

 

Też tak może być.

Jako, że zauważyłem, iż problem pojawia się przy dużym obciążeniu RAMu spróbowałem całkowicie wyłączyć pamięć wirtualną.Teraz uruchomiłem ponownie Prime już po restarcie bez uzycia pamięci wirtualnej i idzie Blend Test ten co wcześniej sprawdzałem, zobaczymy ile były warte moje wysiłki.Co ciekawe w programie OCCT przy teście Linpack dużo obciążenie RAMu jakoś nie sprawia problemów, tylko właśnie przy tym teście OCCT, nie ten Linpack.Nic już z tego nie kumam.

Edytowane przez Marox885
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...