Skocz do zawartości

Wyciszenie kompa tanim kosztem. Męczy hałas i czy da się coś z tym zrobić?


Recommended Posts

No to musisz wybrać sam. Niestety cena nie idzie w parze z jakością, albo będzie tanio albo będzie lepsza jakość i ciszej. Nie neguje m35 bo pewnie jest warta swojej ceny ale czy jest cicha??? Porównaj wentylatory spc i BQ pure wings 2. Niestety za jakość trzeba płacić ale wiadomo że jak nie masz kasy to kupujesz to na co cię stać, tylko wtedy nie widzę sensu wymiany z1, dokup kontroler np

https://www.conrad.pl/?websale7=conrad&pi=870101&&utm_source=Ceneo&ref=Ceneo&utm_medium=Price_comparison&utm_campaign=870101_Ceneo

 

i sobie reguluj

Link to post
Share on other sites

No ale z1 jest na prawdę kiepska i ciężko tam kable ułożyć. Filtry w tej budzie to nieporozumienie.. Przedni to dramat, pod zasilaczem - szkoda komentować. Kupiłem bo była dość tania. Poza tym jeszcze dokładać so niej osobny kontroler. No m35 ma dobre recenzje, a według testów ta pure base 600 jest nawet głośniejsza od tej m35

Link to post
Share on other sites

Be Quiet ma trzy stopniowy kontroler obrotów, prosty, bo prosty ale ma. Lepiej dołożyć do porządnej obudowy niż później żałować.

A to zależy kto te testy robił ;) Na aukcjach do 200 widziałem aluminiową czarną Lian Li za 150 starego typu, Antec P182, Cooler Mastery, nawet Fractala chyba model S. Z kontrolerem jest Xigmatek Utgard.

Edytowane przez choleryk65
Link to post
Share on other sites

No przecież m35 ma też kontroler obrotów. Czy do tej m35 da radę ten mój zasilacz? No on nie jest modularny i kable sata czy molexy ma połączone ze sobą na dwóch wiązkach

Antec vp 500

Nowe płyty główne z reguły mają opcję sterowania napięciem wiatraków 3pin. Poza tym zawsze można kupić rozdzielacz i podłączyć kilka wiatraków do tego odpowiedzialnego za procesor i wtedy będzie automatycznie zmieniało obroty. Ten kontroler obrotów to nie jest żadne must have.

W obudowie płaci się przede wszystkim za jakość wykonania. Sam zdecyduj, czy obudowa stoi w widocznym miejscu i jest warta dopłaty.

Co do kabli to nikt Ci tego raczej nie powie, bo dużo zależy też od ich długości, płyty głównej itp. Jeśli zamawiasz przez internet to zawsze możesz taką obudowę zwrócić (polecam Allegro i darmowy zwrot). Chociaż najlepiej byłoby w salonie, z reguły możesz zamówić kilka skrzynek do zobaczenia "na żywo".

 

Gdybyś wybrał jakąś tańszą, a potem doszedł do wniosku że jednak jest za głośna to tragedii nie będzie, bo zawsze można dołożyć maty.

Edytowane przez wompierz
Link to post
Share on other sites

No właśnie chodzi tylko o to, żeby skrzynka była w miarę cicha w spoczynku ( w stresie może tam wszystko szumiec co se chce) no i lepsza od tego zalmana z1.

Obudowa u mnie i tak musi stać na podłodze bo na biurku się nie zmieści. Biurko małe a nie mam w swojej kanciapce miejsca na większe.

Nie potrzebuje mega dizajnerskiej skrzyni

Link to post
Share on other sites

 

Ale co znaczy lepsza? Temperatury między obudowami to maksimum kilka stopni. W spoczynku to możesz sobie wyłączyć wszystkie wiatraki i w ogóle mieć ciszę. Nowej obudowy do tego nie potrzebujesz.

Edytowane przez wompierz
Link to post
Share on other sites

Ten od procesora jest sterowany automatycznie przez płytę główną i jest na 4 pin. Możesz ściągnąć jakąś aplikację np. SmartFan i ustawić mu temperatury od których ma się włączać jak i cały zakres obrotów.

Zamiast wentylatora na molex możesz kupić wiatrak na 3 pin (tutaj na forum dużo osób się ogłasza, markowy nieużywany wiatrak 120mm jesteś w stanie kupić za 10 zł) i do niego dokupić jakiś regulator obrotów. Minusem jest to, że taki wiatrak musisz kontrolować samemu, a przy ich większej ilości staje się to denerwujące.

Opcją zdecydowanie wygodniejszą jest zakup wiatraka na 4 pin i odpowiedniego rozdzielacza. Wtedy obroty automatycznie będą rosły wraz ze zmianą temperatury procesora. Cenowo wyjdzie to w zasadzie tyle samo, ale do jednego jednego gniazda podłączysz jakieś 3 wentylatory, jak chcesz więcej to wtedy zostaje pierwsza opcja.

Link to post
Share on other sites

czyli co najlepiej kontroler? no one chyba są wyprowadzane w zatoce 3.5 cala i można jakimiś tam pokrętłami sterować? może polecasz jakiś dobbry? najwyżej dokupił bym jeszcze dwa wiatraki 120 na przód i podłączył do takiego kontrolera 3 wiatraki.

tylko ten zasilacz popierduje, podejrzewam łożysko, ale nie mam umiejętności zmiany wiatraka w zasilaczu samodzielnie.. nigdy czegoś takiego nie robiłem niestety.

 

z drugiej strony jak mam bawić się w modyfikacje każdej jednej pierdoły w mojej obecnej budzie to już wolę dopłacić do lepszej budy typu m35 i z czapy, no ale jak jest jakiś ciekawy kontroler to może się zajmę tym.

Edytowane przez kozdroman
Link to post
Share on other sites

Nie wiem co dla Ciebie będzie lepsze. Jeśli nie będziesz miał w obudowie więcej niż trzech wentylatorów to moim zdaniem lepiej rozdzielacz. Jak więcej, chcesz coś zmienić w obudowie i nie zamierzasz na razie zmieniać płyty głównej to regulator, np. taki: http://allegro.pl/panel-regulator-obrotow-na-4-wentylatory-3-5-i5951213278.html

 

 

Wymiana wentylatora w zasilaczu:

 

Link to post
Share on other sites

Zawsze możesz oddać do jakiejś złotej rączki. Myślę, że więcej niż 30 zł za to nie weźmie. Poza tym nawet dla kogoś kto nigdy w życiu nie trzymał w ręku lutownicy to jest zabawa na góra 15 minut.

Edytowane przez wompierz
Link to post
Share on other sites

Zrobiłbym tak, kupiłbym to:https://www.morele.net/adapter-3-pin-do-4-pin-12v-do-7v-33007-636564/

To na wypadek gdybyś miał jeden wentylator na molex. Drugi taki:https://www.morele.net/akasa-adapter-do-zmniejszenia-predkosci-wentylatora-ak-cbfa05-05-569032/

Ten do wentylatora 3-pin.To najtańsza opcja, założysz i czekasz zbierając na nową obudowę cisząc się ciszą. Co do obudów, kupisz jaką będziesz chciał, która będzie się Ci podobała. Na koniec stara prawda:"kto tanio kupuje, dwa razy kupuje" ;)

Link to post
Share on other sites

No właśnie kupiłem tego zalmana 2 lata temu dokładnie bo miałem jakąś całkiem starą bude.. Nie wiem właśnie czy nie czas jej zmienić. Z drugiej strony stoi na podłodze i nie chciałbym też kupować mega eleganckiej bo i po co. Taki fractal r5 na podłodze się zmarnuje. Poza tym mój Konfig jest bardzo prosty i nie wymaga super obudowy, ale zawsze lepiej jakby juz była odrobine nowoczesniejsza.

Mógłbym się bawić w dokupienie części do zalmana w celu skręcenia wentyli, ale nie widzę już za bardzo sensu.

Każdy tutaj podsuwa super pomysły, ale no to takie dłubanie trochę :-D A przy dwóch miejscach pracy trzeba mieć na to siłę i ochotę..

Link to post
Share on other sites

Obudowa to obudowa, co rozumiesz przez nowocześniejsza? Jeśli chodzi o wydajność to nie będzie się niczym różnić od twojej. Jedyne co się zmieni to estetyka i ew. ilość kurzu w środku o ile teraz nie masz założonych filtrów, chociaż to też można dokupić albo zrobić samemu.

 

Nie za bardzo rozumiem czego oczekujesz. Koledzy wyżej doradzają Ci gotową obudowę, do której po prostu montujesz części - źle, bo chciałbyś taniej.

Ja doradzam tańszą opcję i trochę dłubania przy obecnej obudowie - też źle, bo trzeba coś robić.

Albo jedno, albo drugie.

Link to post
Share on other sites

czy ja piszę po chińsku? no właśnie chcę obudowę kupić tylko waham się nad spc m35, albo dopłata do pax m70.

Zastanawiam się po prostu którą bo i tak którakolwiek z nich będzie stała pod biurkiem na podłodze. Za dobrej tam nie postawię, ale myślę, że któraś z tych dwóch będzie ok. Albo wybiorę wyciszaną pax m70 i będę miał to co chciałem na początku, ale zapłacę 280, albo taniej za 200 i będę miał trochę głośniej niż pax, ale i tak lepiej niż w zalmanie.

 

Z dłubania w starej budzie jak dla mnie to tylko kontroler obrotów ewentualnie i do tego wiatraki - a nóż byłoby trochę ciszej, ale zastanawiałem się tylko czy jest sens. Poza tym temat ewoluował i stwierdziłem, że i tak na te wszystkie zabiegi wydam jakiś tam grosz bo to wszystko nie jest za darmo, więc już lepiej dozbierać do obudowy.

 

Zalman Z1 ma fatalne filtry na przodzie z gąbki - guzik one pochłaniają, a w czyszczeniu są fatalne.. już mam dość w zasadzie i jak pomyślę o czyszczeniu przodu to mi się niedobrze robi

Edytowane przez kozdroman
Link to post
Share on other sites

Jeżeli liczy się każdy grosz to lepiej przetrzymać Zalmana i dozbierać do nowej obudowy . Obie mają piwniczki, to powinno pomóc, chociaż bardzo niewiele, w wytłumieniu wentylatora w zasilaczu. Gdybyś wybrał M35, a jeszcze będzie za głośno, to zawsze można kupić to:http://allegro.pl/pianka-akustyczna-wygluszajaca-samoprzylepna-5mm-i6647616347.html

Wyjdzie taniej niż dopłata do M70. Z drugiej strony w M70 jest lepszy dostęp do filtrów, mam na myśli zwłaszcza ten od spodu. Nie bez znaczenia są drzwiczki od frontu, zauważalnie tłumią dźwięk, nie radykalnie ale da się wyraźnie usłyszeć różnicę. No to zostawiam Cię z myślami i hałasem Zalmana, mam nadzieję, że nie na długo :)

Link to post
Share on other sites

No właśnie w m23 odrzuca mnie od tego panelu na górze i że ona jest bardzo wąska i wysoka. Panel w niej jest beznadziejnie odsunięty od przedniej krawędzi co utrudnia dostęp do złącz USB czy słuchawek/mikrofonu jeśli obudowa jest pod biurkiem. Także zostaje albo pax m70, albo ewentualnie dopłata do pure base 600 za te 330.

 

Czyli co opychać zalmana za te 50- 60 zł? Jest popyt na używane obudowy? Wszystko w niej działa tylko wyczyścić ją. W zasadzie w pudełku mam gdzieś jakieś pierdołki typu dodatkowe sanki czy coś tam. Tylko gorzej z wysyłką tego bo to gabaryty już spory więc i przesyłka może przekroczyć te 20 zł..

Link to post
Share on other sites

Obudowy gorzej się sprzedają, nawet te w dobrym, czy nawet bardzo dobrym stanie ale w końcu sprzedasz. Moja Lian Li PC7 HWX czekała na kupca miesiąc, Lancoola K-52 sprzedałem za grosze, a była to obudowa znacznie lepszej jakości niż Zalmany. Moda panie, moda ;)  Co do dostępu do przedniego panela, u Be Quieta jest troszeczkę lepszy bo jest pod kątem, ale w M70 też nie jest najgorszy. Ja trochę sceptycznie podchodzę do obudów SPC bo nie zrobiły na mnie dobrego wrażenia, składałem komputery z nimi i było sporo małych, irytujących błędów. Być może teraz coś się zmieniło na korzyść, chociaż ostatnio było coś na temat niedopasowanych paneli z tyłu obudowy, prawdopodobnie z powodu źle złożonego szkieletu obudowy. O ile mnie pamięć nie myli chodziło o Aquariusa X70. U Be Quieta takie coś raczej nie powinno mieć miejsca.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...