Skocz do zawartości

Pomoc w wyborze podzespołów zestawu za około 6-7 tys PLN


Recommended Posts

Witam,

Słowem wstępu proszę o pomoc w skompletowaniu zestawu komputerowego do gier, obróbki video oraz streamowania

 

Zastosowanie komputera : do gier, obróbki video (Adobe Premiere), nagrywania, streamowania

 

Maksymalna kwota : 6-7 tys PLN

 

Kiedy zamierzam kupić komputer? : w ciągu miesiąca

 

Których części potrzebuję : Jednostka centralna

 

Czy będę podkręcać sprzęt? : tak

 

Rozdzielczość mojego monitora i model : 1920x1080 Iiyama pro lite e2273hds ( w niedalekiej przyszłości planuję wymianę na lepszy)

 

Specjalne wymagania: Nie lubię wysokich temperatur podzespołów ( w przeszłości miałem przykre doświadczenia)

 

Części z poprzedniego komputera (konkretne modele) : brak

 

Własna propozycja zestawu

 

Oczywiście jest to tylko propozycja i jeśli uważacie że można wsadzić coś lepszego nawet niż proponowane przeze mnie to piszcie śmiało (proszę o uzasadnienie) :)

 

 

 

 

Procesor:  Procesor Intel Core I5-7600K, 4.2GHz 

 

Płyta główna: MSI Z270 GAMING PRO CARBON vs MSI Z270 GAMING M5 vs ASUS ROG STRIX
Z270E GAMING
vs 
ASUS ROG STRIX Z270F GAMING vs ASRock Fatal1ty Z270 Gaming K6 

napiszcie proszę która według was oraz dla czego

 

 

Pamięć RAM: ADATA XPG Z1 DDR4, 2X8GB, 3000Mhz, CL16  vs HyperX Savage DDR4, 16GB(2x8GB), 3000MHz, CL15

 

Karta graficzna: MSI GeForce GTX 1070 GAMING X 8GB GDDR5

 

 

Chłodzenie CPU: Raijintek TISIS vs Fractal Design Kelvin S36 vs Corsair Extreme Cooler H115i 
otóż i tutaj nie obejdzie się bez dylematów czy warto pakować się w chłodzenie wodne? Zdecydowałem się (chyba) wybrać ciecz, ponieważ nie będę miał problemów z wysokością RAM. (moim faworytem jest Kelvin S36)

 

Dysk HDD: Western Digital Caviar Blue, 3.5'', 1TB vs Toshiba P300 Performance 1TB

 

Dysk SSD: SSD ADATA Premier Pro SP550 240GB

 

Obudowa: Poszukuję czegoś sensownego względem temperatur, wygląd ma drugorzędne znaczenie. Chciałbym zmieścić się w kwocie 400 PLN, miałem kilka propozycji pod cooler Raijintek jednak ostatecznie moim faworytem z pośród coolerów okazał się Fractal Kelvin S36 a więc obudowa musi pomieścić chłodnicę o długości 397 mm.

 

Zasilacz: i tutaj pojawia się problem ponieważ nie wiem ile mocy potrzebuję, chciałbym mieć zapas na przyszłość aby dołożyć drugą kartę graficzną i kolejne 2 kości ramu oraz jeszcze jeden dysk SSD 

Generalnie najbardziej zastanawiałem się nad zasilaczami firmy EVGA oraz be quite! Propozycje które przeglądałem: EVGA 850W SuperNOVA G2 vs EVGA SuperNOVA GS 650 vs  be quiet! Pure Power 9 600W CM  a może coś pomiędzy 700- 750w? proszę doradźcie w tej kwestii

Edytowane przez SoulHunter
Link to post
Share on other sites

Zasilacz do SLI to nada się Corsair RM750X.

Jeśli nie łączysz kart to już RM550X się nada a jak chcesz taniej to Supremo M2 Gold 550W. W sumie to jeślibyś się zdecydował na Corsair RM to można wziąć RM650X bo różnics w cenie niewielka.

 

Tylko kiedy byś to SLI robił? Za parę lat? Przeszłość pokazuje, że lepiej w przyszłości wymienić kartę graficzną na wydajniejszą niż łączyć karty.

 

Dysk HDD - obydwa co podałeś są dobre ale parę dni temu na kanale MoreleTV pojawiło się porównanie dysków, które wymieniłeś - może tam zajrzysz. W sumie to chyba brałbym Toshiba P300.

 

Dysk SSD? Podałeś wyrób, którego bym nie kupił. Chyba tylko cena cię skusiła. Kości NAND TLC, które są gorsze od MLC. Bierz zdecydowanie GoodRam Iridium Pro 240GB.

 

Chłodzenie wodne - nie wiem czy jest sens. Chcesz żeby procesor miał chłodno to weź Noctua NH-D15. Oszczędzisz pieniądze i kupisz i7 7700K.

 

Obudowa to w sumie nie wiem co Ci polecić. Osobiście to brałbym SilentiumPC Pax M70 - dobra cena, dobre wykonanie.

 

Pamięć RAM można wziąć tańszą

https://www.morele.net/pamiec-corsair-vengeance-lpx-ddr4-16gb-2x8gb-3000mhz-cmk16gx4m2b3000c15r-776918/

 

Płyta... no to zależy czy jesteś zdecydowany robić SLI. Ale raczej coś od MSI warto wziąć, bo podobno zwracają część pieniędzy za zakup. Poczytaj o tym w internecie.

Edytowane przez marcin4670
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Okej, Dziękuję Marcin.

 

Twoja wypowiedź dała mi do myślenia i ukierunkowała mnie. 

A więc masz racje w moim przypadku bez sensu będzie łączenie kart jeśli już to pomyślę kiedyś o zmianie na lepszą.Tak więc mówisz że 650W starczy? A może jednak te 750W żeby mieć troszkę zapasu? A co z zasilaczami od EVGA, są gorsze od Corsair?

 

Dysk SSD faktycznie wezmę GoodRam Iridium Pro 240GB.

 

Pozostaje pytanie co z płytą główną jeśli nie będę wykorzystywał SLI???

 

Co do obudowy to wszystko zależy od tego jakie chłodzenie wybiorę.

 

Zastanawiałem się nad i7- 7700k ale w tedy na pewno chciałbym chłodzenie wodne. Zastanawiam się czy po podkręceniu procka (nie mam zamiaru wyciskać z niego ostatnich soków jednak mógłbym go wkręcić myślę jakoś o około + 0,5 Ghz) Noctua poradzi sobie tak dobrze jak np Kelvin s36 szczególnie w lato kiedy mam bardzo gorący pokój (temperatury w lato w pokoju osiągają ponad 33 stopnie)

Edytowane przez kajtek.
cytat
Link to post
Share on other sites

Jeśli chodzi o obróbkę video to stosunkowo niewiele, czasem jakiś filmik na YT (2-3 w miesiącu), jednak zazwyczaj dochodzi 1 materiał tygodniowo do pracy. Często wygląda to tak że klient zadzwoni i powie że chce zobaczyć jak wygląda proces otrzymywania materiału, w tedy liczy się szybkość poskładania filmiku w jedną rzetelną całość i korekta kilku szczegółów ( a raczej ich zasłonięcie).

 

Co do monitora celuję w Monitor iiyama G-MASTER Red Eagle GB2488HSU

Link to post
Share on other sites

Kajtek, masz racje ale na monitor mam osobny budżet, w zasadzie po zakupie jednostki centralnej zajmę się zakupem monitora w przeciągu kolejnego miesiąca. Więc jak najbardziej się z Tobą zgadzam ale w tym przypadku nie ma potrzeby rezygnowania z 1070 :)

 

Lepiej powiedz jaką płytę główną, zasilacz i chłodzenie wybrać :P

Edytowane przez SoulHunter
Link to post
Share on other sites

Zastanawiałem się nad i7- 7700k ale w tedy na pewno chciałbym chłodzenie wodne.

Jeśli tak to może taki zestaw:

http://www.morele.net/inventory/info/ZT03cn/

 

Płytę możesz zmienić na droższą MSI Z270 Gaming M3, bo jak wspominałem MSI ma promocję Cashback. Ale biorąc MSI to teraz przekroczysz delikatnie budżet.

 

//brak argumentacji 

Edytowane przez kajtek.
Link to post
Share on other sites

 

 

Co do monitora celuję w Monitor iiyama G-MASTER Red Eagle GB2488HSU

 

Jeżeli chcesz się trzymać 1070 i masz 1300 zł na szkiełko, to o ile będziesz w stanie dołożyć do chociażby AOC G2460PG / AOC AG241QG to ok. Jeżeli nie, to ciąłbym delikatnie na zestawie co by najbardziej dociągnąć do IPS WQHD 144 Hz G-Sync.

 

 Przykładowo zestaw bez zbędnych wodotrysków:

 

 

1 x Intel Core i7-7700K /4.2GHz, 8MB, LGA1151, BOX/
1 x Corsair 16GB (2x8GB) 3200MHz CL16 Vengeance LPX
1 x Western Digital Blue 1 TB 7200rpm 64MB cache SATA600
1 x Plextor M.2 M8Pe 256GB heat sink
1 x Corsair CX550M 550W 120mm Bronze Semi-Modularny
1 x Palit GeForce GTX1070 JetStream 8GB DDR5 256bit (1683/8000)
1 x MSI Z270 Tomahawk /intel Z270, LGA1151/
1 x SilentiumPC Fortis 3 HE1425 v2
1 x NZXT Source S340 (czarna)

~ 6400 zł

 

 

i7 pod OC na Z270, chłodzenie z 140 mm wentylem na start, CX 550M z zapasem mocy na +12V, pamięci 3200 MHz w Dualu, SSD na M.2 NVME, dobre chłodzenie na GPU. Z obudów warto zerknąć na Phanteks P400 Tempered. AiO możesz dorzucić z czasem. Tutaj masz 600 zł oszczędności czyli kłania Ci się do kolan monitor WQHD IPS 144 Hz + G-Sync. Moim zdaniem najbardziej opłacalne, najbardziej komfortowe rozwiązanie. 

 

Jeżeli będziesz dokładać dyski pod rozbudowę zestawu na obróbkę video, to warto mieć to na uwadze przy wyborze obudowy.

Pod Z270 Tomahawk masz jeszcze jedno wolne M.2. 

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Kajtek namówiłeś mnie na Monitor AOC AG241QG :P

 

Co do konfiguracji zostanę mimo wszystko przy LC ale wezmę chyba Corsair h115i ze względu chociażby na 6 letnią gwarancję.

 

Natomiast moje wątpliwości w tym zestawie budzi MSI Z270 Tomahawk, może warto dorzucić 100-200 pln i wybrać jednak jakąś inna płytę główną?

Link to post
Share on other sites

@up ogólnie to lepiej brać takiego NH-D14/15 głównie przez ciszę które fundują i mają mniej części które mogą tobie zepsuć resztę systemu.

No to teraz to już mi namieszałeś :P

 

Moje największe obawy dotyczyły własnie tego co się stanie jak się coś rozleje... Może jednak NH-D15...

Link to post
Share on other sites

 

 

Co do konfiguracji zostanę mimo wszystko przy LC ale wezmę chyba Corsair h115i ze względu chociażby na 6 letnią gwarancję.

 

AiO to bardziej dla samego oka. Jeżeli o kulturę pracy czy wydajność to bdb wyjdziesz na powietrznym. No i oczywiście znacznie taniej.

 

 

 

Natomiast moje wątpliwości w tym zestawie budzi MSI Z270 Tomahawk, może warto dorzucić 100-200 pln i wybrać jednak jakąś inna płytę główną?

 

Masz cashback na płyty MSI więc możesz pójść nieco wyżej ale czy to coś faktycznie zmieni ?

 

https://msi-promotions.com/pl/pl/pages/wintercashback/qualifying 

Link to post
Share on other sites

Na M3 masz lepszy zintegrowany układ audio względem przyzwoitego Tomahawk'a, więc warto dociągnąć do M3 tym bardziej, że masz cashback. Na wszystkie trzy modele jest jego taka sama wartość cashbacku w związku z tym M3 będzie optymalnym wyborem.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...