Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam, jestem posiadaczem i5 6600k i plyty asus z170 pro gaming.

 

Zapragnąłem sobie w końcu podkręcić maszynę do powiedzmy 4,5, wchodzę do biosu:

-ustawiam mnożnik na 45,

-ustawiam napięcie na manual na 1.300v,

-wyłączam speed step,

-load line calibration na level5.

 

PC startuje normalnie, po czym w odpalam kilka programów jeden po drugim (nie na raz), i wszędzie jest: mnożnik na 45. ale napięcie skacze.. nawet na 1.390 o co może chodzić?:)

 

Ja rozumiem, że takich rzeczy nie powinno się sprawdzać programem.

 

ale np. tutaj gość ma tę samą płytę i procka i napięcie mu trzyma:

 

 

wszystko ustawiłem według tego.

 

Z góry dziękuje bardzo:)

Link to post
Share on other sites

Ustawiłeś wszystko opcja w opcję tak samo, razem z LLC, i zmiany zostały prawidłowo zastosowane? Jakim programem mierzysz napięcie CPU? Sprawdzałeś także jak to wygląda w testach? (OCCT, Intel Burn Test, Prime95 itp)

 

e// Speedstep możesz zostawić włączony, nie ma konieczności używania 100% mocy cały czas.

Edytowane przez Fanbooj
Link to post
Share on other sites

Ustawiłeś wszystko opcja w opcję tak samo, razem z LLC, i zmiany zostały prawidłowo zastosowane? Jakim programem mierzysz napięcie CPU? Sprawdzałeś także jak to wygląda w testach? (OCCT, Intel Burn Test, Prime95 itp)

 

e// Speedstep możesz zostawić włączony, nie ma konieczności używania 100% mocy cały czas.

Wszystko identycznie.

 

Speedstep zostawiłem i odpaliłem occt

 

daje screen po 10 minutach occt na takich ustawieniach jak na screenie:

 

http://imgur.com/a/PE3Ih

 

dodam od siebie, że zaobserwowałem w cpu-z. jeśli procesor pracuje na 800mhz to napięcie wynosi 1.296v z kolei jeśli podbije się do 4500mhz to już skacze od 1.312-1.328. Mimo sztywnego ustawienia w biosie na 1.300v .

Edytowane przez youngroscoe
Link to post
Share on other sites

Spróbuj pobawić się ustawieniami LLC, może LV6 będzie trzymać bardziej napięcia w ryzach? Znajomy też ma tego ASUSa i skarżył mi się na te same problemy (no, może nie 1.39v :D), i tak samo ustawił początkowo LLC na lv5. Szóstka trzymała mu w prawie 100% stałe napięcie

Edytowane przez Fanbooj
Link to post
Share on other sites

Spróbuj pobawić się ustawieniami LLC, może LV6 będzie trzymać bardziej napięcia w ryzach? Znajomy też ma tego ASUSa i skarżył mi się na te same problemy (no, może nie 1.39v :D), i tak samo ustawił początkowo LLC na lv5. Szóstka trzymała mu w prawie 100% stałe napięcie

 

Zgodnie z twoją radą ustawilem na 6 i rdzenie odpowiednio:

 

1.305v

1.325v

1.309v

1.314v

 

Skoro im wyższy lvl LLC tym bardziej sztywne trzyma napięcia, to dlaczego nie ustawia się tego domyślnie na maxa? :D

Edytowane przez youngroscoe
Link to post
Share on other sites

LLC, czyli Load Line Calibration, to funkcja odpowiedzialna za kontrolowanie napięć podczas obciążenia (stąd taka nazwa). Na to jak producent sobie określi poziomy nie ma konkretnej reguły, a akurat ASUS ma tych poziomów aż 7. Dziwne jest o tyle to, że akurat w tym konkretnym modelu lv6 lepiej trzyma napięcia niż lv5, a powinno być na odwrót.

 

http://imagescdn.tweaktown.com/content/7/5/7506_83_asus-z170-intel-motherboard-review.png

 

Mniej więcej coś takiego. Z czystej ciekawości, zobacz jak u Ciebie działa LLC na lv4.

 

e// Nie cytuj całych postów, proszę ja Ciebie.

Edytowane przez Fanbooj
Link to post
Share on other sites

LLC, czyli Load Line Calibration, to funkcja odpowiedzialna za kontrolowanie napięć podczas obciążenia (stąd taka nazwa). Na to jak producent sobie określi poziomy nie ma konkretnej reguły, a akurat ASUS ma tych poziomów aż 7. Dziwne jest o tyle to, że akurat w tym konkretnym modelu lv6 lepiej trzyma napięcia niż lv5, a powinno być na odwrót.

 

http://imagescdn.tweaktown.com/content/7/5/7506_83_asus-z170-intel-motherboard-review.png

 

Mniej więcej coś takiego. Z czystej ciekawości, zobacz jak u Ciebie działa LLC na lv4.

 

już sprawdzam, hmm a zgodnie z tym co wypatrzyłem w bios:

level 1 greater vdroop. level 7 minimum vdroop

 

edit: lvl 4:

 

1.341v

1.331v

1.334v

1.318v

Edytowane przez youngroscoe
Link to post
Share on other sites

Najwidoczniej ASUS coś sknocił w tym Gamingu, bo w moim Z170-A z tym problemów nie ma. Zostaw w takim razie na lv6, wygląda najstabilniej z tych wszystkich ustawień. Jakby Ci się nudziło to możesz jeszcze spróbować aktualizacji BIOSu.

Link to post
Share on other sites

Zostaw już na tym 1.3/lv6, bo jak widzę ile Ty masz z tym kompem problemów to mnie aż na płacz zbiera :D Pamiętam jeden Twój temat z sierpnia 2016, o integrze z tego samego configu, aż za głowę się łapałem jakiego pecha masz ze swoim piecem.

Link to post
Share on other sites

Łożysko w zasilacza mi napierdala jak głupie także problemy trwają w najlepsze.. ale przynajmniej zgodzili się wymienić na inny.. tylko że nie widzę nic lepszego półpasywnego u nich w ofercie.

Żałuję czasem że nie wziąłem sobie jakiegoś lapka za 3k. Nie pograłbym co prawda ale może chociaż problemów by nie było..

 

Edit.

 

Zmiany LLC nic nie dają bo dalej skacze jak głupie (ustawiony manual na 1,300, a skacze do 1,340..) jak się wkurzę to wrócę do stocka haha, chciałem jeszcze zapytać, jakie temperatury będą okej? bo w occt widzę że dobija do 76-78 stopni.

Edytowane przez youngroscoe
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...