Skocz do zawartości

Przewód HDMI - PC do TV 4k@60Hz 4:4:4


Recommended Posts

Witam.

 

Mam problem z podłączeniem swojego PC do telewizora (Philips 49pus6561) w taki sposób, by móc osiągnąć pełny zakres 4k.

Na ten moment najwyżej mogę ustawić:
4k, 60Hz, YcbCr420, 8bit
4k, 30Hz, YcbCr444/rgb, 8bit

 

W TV mam wybór dla wejść HDMI 1 i 2 - 4:2:0 lub 4:4:4/4:2:2 - więc oczywiście przestawiam te wartości.

Karta graficzna to Gigabyte G1 Gaming GTX 970 - specyfikacja mówi o pełnym wsparciu HDMI 2.0. Do tego Windows 10 oraz najnowsze sterowniki. Robiłem też upgrade BIOS GPU.

 

Problemem być może jest odległość pomiędzy TV a stacją roboczą, która wynosi ~ok. 5m. Sprawdzałem na dwóch przewodach - jeden, tani, 5metrowy przewód HDMI z biedronki , a drugi, "niby lepszy" 7metrowy przewód z allegro. Wg specyfikacji tego drugiego powinienem móc osiągnąć pełny zakres dla HDMI 2.0, lecz niestety oba przewody zachowują się identycznie.

 

Co jeszcze mogę zrobić aby tv mógł ruszyć w 4k, 60Hz, YcbCr444/422/RGB? Czy powinienem sprawdzić jeszcze jakiś "lepszy" przewód HDMI? Czy może ta odległość jest już za duża? A co z kablami dvi->hdmi?

 

Pozdrawiam i z góry dziękuję za pomoc!

 

Link to post
Share on other sites

Przeczytałem instrukcje do twojego tv oraz zasięgnąłem info w necie i wychodzi na to, że niestety twój telewizor nie obsługuje takiego trybu jak 4K@60 444. Więc jaki byś kabel nie podpiął to takiego tryby nie wyświetlisz. 970 Natomiast taki tryb obsługuje.

Link to post
Share on other sites

Oczywiście że twierdzą tego nie zaprzeczam poczytaj dokładnie,

 

w teście pisze:

 

"Pełna rozdzielczość koloru (chroma 4:4:4) jest teoretycznie obsługiwana przy 60Hz, po wybraniu stylu aktywności „Komputer”. W praktyce jednak krawędzie pozostają trochę rozmyte. Niestety kolorowe krawędzie pozostają nadal lekko rozmyte, pomimo teoretycznego wsparcia dla chromy 4:4:4 przy podanych ustawieniach. Zjawisko widać dokładnie na zdjęciu."

 

a w ocenie piszą:

 

"Bardzo dobra współpraca z komputerem w trybie 4K/60Hz 4:4:4"

 

Skoro mamy rozmycie i nie ostre krawędzie to jak możemy mieć bardzo dobrą obsługę bez sensu, na screenie zamieszczonym przez portal jest wybór trybów 4:4:4 i 4:2:2 ale tam nigdzie niema że jest to przy 60Hz. Tak samo w instrukcji którą przeczytałem 2 raz
producent podaje że tv obsługuje "2160p – 24 Hz, 25 Hz, 30 Hz, 50 Hz, 60 Hz" jest to informacja z 93 strony natomiast "Ustawienie UHD 4:4:4/4:2:2  umożliwia wykorzystanie sygnałów UHD YCbCr 4:4:4/4:2:2." jest to informacja ze strony 67 :)

 

Gdyby ten tv bezproblemowo obsługiwał taki tryb 4K@60Hz 4:4:4 to ta informacja na pewno by się znalazła na jednej z pierwszych stron bo jest to świetna reklama. Taka informacja znajduje się tylko na stronie serwisu który przetestował tv dziwne że niema informacji że obsługuje 4K@50Hz 4:4:4/4:4/2 bo teoretycznie taki tryb też powinien być możliwy na tym TV.

 

Przykład z instrukcji TV Samsung JU6500: "Złącze HDMI, w przypadku którego dla opcji HDMI UHD Color wybrano ustawienie Wyłączone, obsługuje sygnały wejściowe o maksymalnych parametrach UHD 50P/60P 4:2:0, natomiast złącze HDMI, w przypadku którego dla opcji HDMI UHD Color wybrano ustawienie Włączone, obsługuje sygnały wejściowe o maksymalnych parametrach UHD 50P/60P 4:4:4 oraz 4:2:2"

 

Resztę pozostawiam do twojej oceny :)

Edytowane przez prohans
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Jak przełączam się między 4:2:0 a 4:4:4 to na grafikach testowych widzę bardzo dużą różnicę.. Zdecydowanie na korzyść 4:4:4, dlatego mi na tym tak zależy.

W wyżej podanym teście jest wyraźna tabelka a w niej:

 

Obsługa rozdzielczości 3840×2160@60Hz 4:2:0 TAK
Obsługa rozdzielczości 3840×2160@24Hz 4:4:4 TAK
Obsługa rozdzielczości 3840×2160@60Hz 4:4:4 TAK
Poprawne odtwarzanie testowego kanału SAT UHD TAK
Wsparcie dla plików UHD z kodekiem HEVC TAK Kompatybilność z HDCP 2.2 TAK

 
Więc gdzie szukać problemu?
 
EDIT
-----------
Teraz tak patrzę i te moje kable nie mają żadnych certyfikatów dot. zgodności jakiej kategorii jest dany przewód. Może jednak warto sprawdzić jak to działa z jakimś sensowniejszym przewodem HDMI?
Jak to się ma do długości kabla? Potrzebuję minimum 4-5m.

EDIT2
----------
Doczytałem również, że model niższy, czyli 6501, który posiada identyczną matrycę od "nowości" nie ma problemu z rozmywającymi się kolorami/krawędziami przy chroma 4:4:4. Prawdopodobnie więc update firmware'u, który był na pewno od czasu wykonania testu mojego tv przez hdtvpolska, mógł wpłynąć pozytywnie na ostrość tych krawędzi (co w sumie sam zauważam robiąc swoje testy i porównując te dwa tryby (4:2:0 @ 60 vs 4:4:4 @ 30). Oczywiście to tylko moje domysły, nie jestem aż tak obeznany w technologiach stosowanych w TV.
 
Jedyny problem jaki wciąż napotykam to niemożność zastosowania formaty 4k @ 4:4:4 @ 60Hz. :(
Edytowane przez Bono32801
Link to post
Share on other sites

Dla ograniczonego i pełnego rgb to samo - brak sygnału dla 60Hz; dla 30Hz działa.

 

Gdzieś tam się wczytuję po zagranicznych forach jakoby jednak długość HDMI dla 4:4:4@60Hz miała jakieś znaczenie, ale nigdzie nie jestem w stanie tego potwierdzić.

 

EDIT:

Znalazłem ciekawą rozpiskę dla "droższych" kabli. Długość przewodu jednak ma zdecydowanie znaczenie dla takich formatów jak 4k@60Hz@4:4:4.

http://sklep.hcx.com.pl/purelink-pureinstall-pi1000-050-kabel-hdmi-4kuhd-50m-p2012.html

Czuję, że będzie problem :(

Edytowane przez Bono32801
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...