Skocz do zawartości

Komputer zawiesza się krótko po starcie


Recommended Posts

Witam

Problem z moim pc polega na tym, że chwilę po starcie (zwykle poniżej minuty, czasem mija trochę więcej czasu) zawiesza się i jedyne co pomaga, to restart. Nie dzieje się to przy każdym uruchomieniu, aczkolwiek jest dość częste. Po samym restarcie sprzęt działa bez problemu przez kilka godzin. Zazwyczaj wystąpienie sytuacji wiąże się z jakimś nagłym "obciążeniem", np włączeniem przeglądarki, choć nie jest to regułą. 

 

Problem występował od dłuższego czasu, po update biosu przerodził się w nieco inny - zamiast zwiechy na kilka sekund ekran robił się czarny, po czym wszystko wracało do normy. Z myślą, że może się to wiązać z upgradem do win10 (nie pamiętam czy wcześniej, na win7 problem występował) zrobiłem czystą reinstalację. Problem na chwilę zniknął, po czym znów powrócił, w tej bardziej męczącej postaci - znów się zawiesza.

 

Przed reinstalacją sprawdzałem dyski przy pomocy HDTune oraz pamięć RAM (nie pamiętam jakim programem), nie było żadnych błędów.

 

Z góry dziękuję za pomoc :)

 

 

 

Specyfikacja:

 

Microsoft Windows 7 Professional 64-bit
 
Crucial MX200 (CT250MX200SSD1)
Plextor M6S (PX-128M6S)
Seagate SV35 (ST1000VX000)
Asus GTX960 DC2 OC Strix 4GB DDR5/128b (STRIX-GTX960-DC2OC-4GD5)
MSI X99A SLI Plus, Intel X99, Socket 2011-V3 (7885-023R)
Intel Core i7-5820K LGA2011 64bit 3.3GHz 140W 15MB (BX80648I75820K)
XFX Black Edition XTR 650W Fully Modular 135mm 80+ Gold (P1-650B-BEFX)
Thermalright HR-02 - Macho Rev. B 
HyperX Fury Black, DDR4, 16GB(2x8GB), 2400MHz (HX424C15FBK2/16)
Link to post
Share on other sites
  • 4 tygodnie później...

Próbowałem tak zrobić, ale niestety nie jest to tak proste, jakby się wydawało - problem nie pojawia się zawsze i kilka razy myślałem, że mam "winowajcę", po czym sytuacja wracała za jakiś czas. Pewnie jeszcze będę testował w ten sposób, ale czy jest też jakaś alternatywa? 

Link to post
Share on other sites

OCCT wyłącza sprawdzanie się po około sekundzie, twierdząc, że użytkownik zakończył test, dziwne. Wypróbuję zatem Prime :)

 

edit:

Po 25 minutach 0 błędów. Przez weekend zapuszczę na dłuższy czas.

Edytowane przez ogorr
Link to post
Share on other sites

Sprawdził bym jak skonfigurowana jest pamięć RAM, może są ustawione zbyt agresywne timingi lub napięcie nie takie, najlepiej wczytać profil XMP, możliwe są inne powody np wygięte piny w gnieździe CPU, lup zalega kurz w stykach pamięci /karty graficznej

Jeśli nadal nic nie pomogło, zostanie zająć się zasilaniem i sprawdzić napięcia miernikiem.

Link to post
Share on other sites

Prime95 - 13,5 h testu - żadnych błędów. Rozumiem, że procka można wykluczyć, a przynajmniej uznać za "stabilny"?

 

 

 

Sprawdził bym jak skonfigurowana jest pamięć RAM, może są ustawione zbyt agresywne timingi lub napięcie nie takie, najlepiej wczytać profil XMP, możliwe są inne powody np wygięte piny w gnieździe CPU, lup zalega kurz w stykach pamięci /karty graficznej

 

Czym sprawdzić RAM, do jakich wartości porównywać? 

 

Grafikę wyciągałem, przeczyściłem i wpiąłem na nowo, więc raczej odpada, z ramem robiłem podobnie, aczkolwiek sprawdzę to. CPU nie ruszany, z racji braku pod ręką pasty. W poniedziałek się tym zajmę.

Link to post
Share on other sites

Sugerowałem się tym co było napisane na stronie producenta, sprawdzi czy nie ma nowszego BIOS-u do tej płyty głównej.

Jakby dało radę dobrze było by skołować jakieś inne pamięci z listy obsługiwanych przez ta płytę główną( lista na stronie producenta)

Do testowania pamięci RAM  niech wypali na DVD/zainstaluje na pamięci USB program Mem Test ( w BIOS-ie trzeba zmienić kolejność ładowania sytemu na DVD lub USB w zależności na czym Mem Test wypakuje).

Link to post
Share on other sites

BIOS wgrany najnowszy już chwilę temu, do tej pory nic nowszego się nie pojawiło. Z podmianą pamięci może być problem, sprawdzę Mem Testem, aczkolwiek coś czuję, że nie będzie błędów.

 

Czy winy można szukać w zasilaczu? Jak można go sprawdzić?

Link to post
Share on other sites
  • 2 tygodnie później...

Sloty prawidłowe, 1 i 5 z tego co pamiętam. Doczytuję o XMP, w najbliższym czasie się tym zajmę.

 

Od pewnego czasu był spokój, dziś po mignięciu tak jakby odłączyło mi jeden z monitorów, wpięty pod DVI. W systemie był niewidoczny, po restarcie wszystko wróciło do normy. Czy czas zacząć się martwić o grafikę, wysyłać na gwarancję?

Link to post
Share on other sites

OK, w takim razie profil XMP włączony, zobaczymy czy coś się zmieni, a tymczasem czekam na miernik i poszukam kogoś ze znajomych, u kogo można by wpiąć kartę graficzną do testów :)


Update sytuacji :)

 

Napięcia zmierzone miernikiem za 4 dyszki (Alatron MU-12L), więc mogą być lekkie odchylenia (wg instrukcji +/- 0,5%): W stanie idle: 14,7; 6,1; 4,0, przy obciążeniu miejscami zmieniają się na 14,6 lub 14,4. Dla porównania zmierzyłem napięcie w baterii telefonu z wynikiem 3,9, więc aż tak sporych odchyleń chyba miernik nie ma.

 

Mignięcia wciąż występują.

Link to post
Share on other sites

Zaniosłem zasilacz do serwisu komputerowego. Sprawdzony, nic mu nie dolega, także najwidoczniej miernik nie działa najlepiej :)

 

Serwisant doradził przywrócić ustawienia biosu do domyślnych, ma to sens? Z czym próbować (karty graficznej póki co nie mam u kogo sprawdzić)?

Link to post
Share on other sites
  • 9 miesięcy temu...

Problem po wyjęciu zasilacza i zaniesieniu do serwisu zniknął. Obstawiałem w takiej sytuacji jakąś niedokładnie wpiętą wtyczkę, co jednak dziwne, bo wszystkie sprawdzałem wcześniej kilka razy.

 

Był spokój, ale do czasu - po przeprowadzce problem powrócił, obecnie każde uruchomienie komputera wiąże się z przymusowym restartem. Pierwszy ekran logowania do Windows 10 jest mega spowolniony, po samoczynnym restarcie (czyli około minutę później) jest zupełnie w porządku. Wtyczki wpinane ponownie kilka razy. 

 

Ktoś ma jakiś pomysł?

Link to post
Share on other sites

Jakieś błędy wyskakują?

Jakaś konsola?

Wszystkie wtyczki są w porządku?

Coś było dodawane?

Wymienił bym kabel od dysku SATA.

Powrócił bym do tego co pisałem wcześniej w jednej z wypowiedzi w tym temacie, pomiarów napięć zasilacza miernikiem.

Zobaczy co pokazuje program Cristal Disc Info /HDDLife, jaki stan dysku, oczywiście  dysk jest wolny od wirusów itp szkodników, i było przeskanowane programem antywirusowym, antimalware?

RAM przetestuje MEM Testem, lub wbudowanym w system programem testującym.

Gdyby z zasilaczem dyskiem i RAM nie było problemu sprawdził bym na jakimś discro Live CD Linux-a, tylko w BIOS trzeba ustawić jako pierwsze ładowanie z przenośnej pamięci USB/DVD w zależności na co wypakował Linux-a.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...