Skocz do zawartości

i5-6400 vs i5-6500 vs i5-7400


Idź do rozwiązania Problem ogarnięty przez lewiis,

Recommended Posts

Potrzebuję zakupić nowy procesor pod płytę H110M-K.

 

Wszystkie trzy procki z tematu są w zasięgu moich możliwości finansowych, zastanawiam się jednak, który będzie najbardziej opłacalny jeżeli chodzi o stosunek ceny do wydajności.

 

Ceny kształtują się następująco (ceny z morele, ale gdzie indziej jest podobnie, a morele mam pod nosem):

 

i5-6400 849zł

i5-6500 945zł

i5-7400 899zł

 

Według benchmarków 7400 dorównuje wydajnością 6500, a jest 50zł tańszy, natomiast nie znalazłam żadnych testów porównawczych w realnych zastosowaniach, bo jest trochę za wcześnie (nawet nie wiedziałam, że Kaby Lake jest już w sprzedaży, ale kilka sklepów ma je już w ofercie, więc zakładam, że to nie jest błąd).

 

Na stronie producenta płyty jest aktualizacja biosu, która według opisu dodaje wsparcie dla Kaby Lake, więc z kompatybilnością nie powinno być problemu.

 

Reszta zestawu:

2x 4GB Crucial Ballistix Sport 2400MHz

Zasilacz Thermaltake Smart SE 530

gtx 970 (wersja MSI Gaming 4G)

Iridium pro 240GB + 2TB hdd

Zalman ZM-T1

 

Komp głównie do gier.

 

Bonusowe pytanie: jakieś niedrogie chłodzenie, co wejdzie do tej obudowy (obecnie zestaw siedzi w innej obudowie i ma Evo 212, ale jest ono za wysokie o kilka milimetrów).

 

 

Link to post
Share on other sites

Ceny pewnie spadną na przestrzeni następnych kilku miesięcy, ale niestety jestem w sytuacji, że nie mogę na to czekać, a niestety, bo obecny procek (i5-6400) z zestawu nie żyje i musiałam go zwrócić (kupiony był używany, więc dostanę zwrot kasy, być może), a to jedyna jednostka mojego brata i nie może zostać bez kompa na długo. 

 

Na początku myślałam, żeby kupić i3-6100 na razie i poczekać na rozwój sytuacji, ale to jest bez sensu, bo ceny jak ceny spadną, to spadnie też cena i3, więc różnica w cenie będzie podobna, a jeszcze będę musiała się użerać ze sprzedażą używanego procka.

 

edit. Dobra, wezmę tego i5-7400 chyba, zobaczymy, nawet jak jest na poziomie wydajności 6400 to wiele nie tracę, a może jednak coś tam naprawili, chociażby tdp. Pytanie tylko, czy mi komp się uruchomi na tyle z tym Kaby Lake, żebym była w stanie wgrać update biosu (bo nie mam innego żywego chipa pod 1151)?

Edytowane przez iamnotreal
Link to post
Share on other sites

Powiem tak, 6400 sprawował się dobrze dopóki żył, nie zauważyłam problemów z bottleneckami przy tej karcie (młody gra raczej w nowe, bardziej wymagające graficznie gry, więc i tak gpu się maksuje pierwsze w 99% przypadków). Ten pozostały 1% to Rainbow 6: Siege (chociaż tu w sumie nie jestem pewna czy gra jednak nie siedzi mocniej na gpu) i CSGO i gdzie i tak ma >300fpsów.

 

Z góglowania wyszło mi, że będę mieć klocki z wgraniem update'u do biosu bez działającego procka szóstej generacji, więc może wziąć jednak tego 6400 i nazwać to dniem?

Link to post
Share on other sites
  • Rozwiązanie

R6:siege siedzi na gpu. O ile pamiętam pclab testował na i5 2GHz(nie pamiętam modelu) i było w pełni płynnie.

Nie odpowiem Ci na temat wydajności bo po prostu nie ma testów. Powiem natomiast co ja zrobiłbym w tej sytuacji. Kupiłbym i5 6400 i nie przejmowałbym się 7400, patrząc na testy 7600k i 7700k to na stocky kaby i tak będzie ~5%wydajniejszy.

Jest jeszcze 6402p, swego czasu, gdy kosztował tyle co 6400 był lepszym wyborem. Niestety w morelach cena jest wyższa i nie opłaca się wcale.

Co do chłodzenia może spartan 3?

Link to post
Share on other sites
R6:siege siedzi na gpu. O ile pamiętam pclab testował na i5 2GHz(nie pamiętam modelu) i było w pełni płynnie.

To tym lepiej. Tu się coś podobno sypał o ilość VRAMu jak młody targał jakiegoś HD texture packa, ale w końcu dał się przegadać i podobno działa w porządku.

 

Odpowiem Ci na temat wydajności bo po prostu nie ma testów. Powiem natomiast co ja zrobiłbym w tej sytuacji. Kupiłbym i5 6400 i nie przejmowałbym się 7400, patrząc na testy 7600k i 7700k to na stocky kaby i tak będzie ~5%wydajniejszy.

Nie spodziewam się rewolucji, bo w średnim sektorze cenowym u Intela nie ma dużych rewolucji od czasu Sandy Bridge, ale przy tak niewielkim rozrzucie cenowym zdecydowałam, że warto to rozważyć. Rozważyłam. Nie chce mi się bawić z pożyczaniem procków po ludziach (bo, jak mówię, nie mam innego Skylake'a, a bez tego najprawdopodobniej nie wgram nowego biosu, co zaowocuje koniecznością noszenia płyty do serwisu i całą oszczędność szlag trafia).

 

Jest jeszcze 6402p, swego czasu, gdy kosztował tyle co 6400 był lepszym wyborem. Niestety w morelach cena jest wyższa i nie opłaca się wcale.

Na esc.pl jest za 849zł, czyli wychodzi o przesyłkę drożej niż 6400 w morele (mieszkam bardzo blisko punktu odbioru i nie płacę za wysyłki od nich). Opłaca się dokładać te 20zł za 100Hz na zegarze? Chyba się opłaca, tak po mojemu.

 

Co do chłodzenia może spartan 3?

Nie cierpię systemu mocowań w Spartanach tak bardzo (poważnie, dostaję rozstroju nerwowego za każdym razem jak mam to montować, a jest to dość często, bo to jest jedno z lepszych budżetowych chłodzeń).

 

Jak już mam się z czymś takim użerać, to mam to chłodzenie (z wentylatorem wymienionym na noctuę): http://www.xigmatek.com/product.php?productid=247&type=specification (nie jest nawet takie tragiczne, zwłaszcza, że nie ma tu mowy o żadnym OC, zawsze lepiej to niż box i nie muszę wydawać hajsów).

 

Na oko Fera się powinna zmieścić do tej obudowy (Zalman postanowił nie podawać maksymalnej wysokości coolera na stronie, bo nie), Evo 212 ma 12mm więcej a nie mieści się minimalnie, dosłownie o czubki heatpipe'ów.

Edytowane przez iamnotreal
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...