Skocz do zawartości

be quiet! Dark Rock 3 vs Prolimatech Black Megahalems [ i5 4690k ]


Idź do rozwiązania Problem ogarnięty przez choleryk65,

Recommended Posts

Witam wszystkich ! Chciałbym zwrócić sie z prośba o pomoc w wyborze dobrego chłodzenia do i5 4690k w cenie maksymalnej 450zł. Upatrzyłem sobie BQ DARK ROCK 3 oraz Prolimatech Black Megahalems . Obudowa to BQ Dark Base 900 z trzema fabrycznymi Wentylatorami oraz dwoma Alpenfohn Wing Boost Blue 140mm. Na chwile obecna posiadam chłodzenie Intel box. Oczywiscie inne propozycje chłodzenia wchodzą w grę. Ogólnie mój procesor nie jest jakiś bardzo gorący ponieważ na box podczas grania w B1 mam max 65C w teście Prime 95 temperatury mam 75c to uśredniona wartość, aczkolwiek wole mieć coś lepszego od box'a i wydajniejszego. 
Jesli chodzi o tzw OC to na razie nie robiłem wiem ze jest to prosta czynność bo przeczytałem kilka poradników aczkolwiek na razie mocy w procesorze nie brakuje. 

Z góry dziękuje za każda pomoc.

Pozdrawiam Przemek

 

Edytowane przez PrzemekPSP
Link to post
Share on other sites

Miałem zwykłą wersję Prolimatecha z wentylatorem Thermalrighta TY-147 na i7 4790k . Jest wydajniejszy od BQ ale nie są to jakieś porażające różnice. W przypadku tego pierwszego ma znaczenie jaki wentylator dokupisz. U mnie Thermalright TY spisał się lepiej na Megahalemsie niż np. Noctua NF-A14 PWM mimo wyższych obrotów maksymalnych tego ostatniego. Udało mi się zainstalować na nim dwa Be Quiety Silent Wings, było cicho ale wyniki chłodzenia były gorsze. Nie takie które dyskwalifikowałyby wentylatory BQ ale te kilka stopni, o ile mnie pamięć nie myli, różnica była może 2-3 st.C

W tej chwili mam Noctue NH-U14S, w porównaniu do np. NH-D14 na stocku nie ma róznicy w temperaturach.

Polecam to chłodzenie, no niestety nie ma wersji Black, a o ile się nie mylę, to chyba główny powód wyboru BQ Drak Rock 3 i Prolimatecha Black ;)

Edytowane przez choleryk65
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

BQ lepiej się prezentują, Prolimatech trochę wydajniejszy, a Noctua NH-U14 zdecydowanie mniej miejsca zajmuje w obudowie w porównaniu z klockiem NH-D14. Co na plus dotyczący Prolimatecha i Noctuy, to prosty, solidny i bezproblemowy montaż, z BQ ponoć już nie jest tak różowo. No ale nie codziennie ściąga się radiator z procesora.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Mam jeszcze do Pana takie pytanie w BQ ten wentylator wygląda jakoś niestandardowo , mam rozumiem ze nie ma tam opcji użycia własnych wentylatorów? na Prolimatecha nie pasują znowu 140mm ? Prosze wybaczyć masę pytań . 

Mozna by było doradzić cos z tego sklepu? Moja siostra mieszka w UK jej mąż ma masę zniżek w tym sklepie bo kupuje tam praktycznie bez przerwy i podsunął mi taki pomysł. 

https://www.overclockers.co.uk/air-cooling/coolers/cpu

Link to post
Share on other sites
  • Rozwiązanie

No tak, tam jest wentylator 135 mm, nie wiem jak z rozstawem otworów mocujących, ale wszystko da się zrobić ;) Te wentylatory rzadko się psują, mają sporą żywotność i nie sądzę żeby miało się coś złego stać. Szybciej wymienisz chłodzenie  ;)  Na Prolimatecha można bez problemu zainstalować wentylatory 120 jak i 140 mm. Ma taki system zapinek, że to nie problem.

Przeglądałem kiedyś ofertę tego sklepu i z tego co mi się jeszcze rzuciło w oczy to  dosyć wydajny Prolimatech Genesis Black. Swego czasu zastanawiałem się nad kupnem tego radiatora, bo przy okazji chłodziłby pamięć DDR, ale jednocześnie zasłaniałby sloty. Przy ewentualnej wymianie pamięci, sądzę że trzeba by było zdemontować radiator. Teoretycznie to też nie problem bo montaż czy demontaż jest bardzo prosty. Myślę, że Twój pierwszy wybór pomiędzy BQ Dark Rock3 a Megahalemsem Black jest optymalny, bo oba nie zajmują tak dużo miejsca jak dwu-wieżowe radiatory. Tu musisz wybrać, czy chcesz mieć ciszę i wygląd, tu myślę o BQ, czy wydajniejsze chłodzenie, niewiele ale jednak, w postaci Prolimatecha. Na niego polecam założenie wentylatora Thermalrighta TY-147, sprawdzony sposób na wydajność, a do tego jeszcze jest cicho.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
Gość
This topic is now closed to further replies.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...