Skocz do zawartości

Upgrade-wystarczy zasilacz? - pyt. do speców od zasilania


Recommended Posts

Witam,

 

Pytanie do speców od szeroko pojętego zasilania w komputerach.

 

Zamierzam zrobić upgrade komputera i wszystko rozbija się o kwestię wystarczającego zasilania zestawu. Stąd pytanie czy wystarczy ? Nie chciałbym inwestować przedwcześnie w nowy zasilacz. Ten co mam w "starym zestawie" jest Chiefteca. Bardzo dobrze się sprawuje, ale nie wiem czy po dodaniu nowej grafiki udźwignie...

 

Mój zestaw:

Komputer: http://img510.imageshack.us/img510/2023/obudowa.jpg

0) Zasilacz: http://www.komputronik.pl/index.php/pro ... fAodTXuP4w

1) Płyta główna: chipset Intel P35, Gigabyte P35 DS4 Ultra Durable 2 silent pipe

2) CPU: Intel Core2 Duo E6750 2,66GHz, 4MB cache

3) Karta graficzna: ATI Radeon HD 2600 XT DDR3 (kilka dni temu uległa awarii)

4) Dyski twarde: 2x Seagate Barracuda ES, ST3320620NS 320GB 7200 SATA II

5) pamięć RAM: Patriot 2x 1GB 800MHz, DDR-2 PC2 6400 (4-4-4), model PDC 22G6400LLK

 

Upgrade będzie dotyczył:

1) podkręcenie procesora na maxa myślę tak 3,2 do 3,7 GHz

2) dołożenie 2 GB Ramu Patriot ( takich samych jak mam w zestawie)

3) wymianę karty grafiki z uszkodzonej na HD 5770 np. http://www.agito.pl/karty-graficzne/msi ... 81388.html

lub Geforce GTS450 np. http://www.agito.pl/karty-graficzne/gig ... 18252.html

 

Mój zasilacz (nie chce go wymieniać tylko dobrać max grafę pod cały zestaw) ma dwie linie 12V. Jedna 14W czyli 168W mocy, druga 15W czyli 180W łącznie na lini 12V a to jest podobno najważniejszy parametr w zasilaczu wynosi 348W.

 

Wyczytałem na benchmarku że tych lini (mocy) się nie sumuje. Czyli trzeba każda linie rozpatrywać oddzielnie ? Jak to należy interpretować ?

 

Sprawdziłem na konfiguratorze kart, że HD 5770 max. pobór mocy ma 108W, a GF GTS450 nie znalazłem dokładnie, ale zbliżony jest poborem mocy do szybszego GF GTX460 768MB (150W).więcej tutaj http://www.benchmark.pl/testy_i_recenzj ... 11463.html

 

Tak btw. bardzo mało jest opracowań w necie w postaci listy poszczególncyh modeli kart grafiki z wyszczególnieniem ile mocy karta pobiera/wymaga na maxa. (nie znalazłem bynajmniej takiego zestawienia w sieci).

Przydałoby się coś takiego w rankingu GPU na benchmarku. ( nie ma tam wszystkich kart).

 

Zrobiłem testy mojego zestawu na kalkulatorach mocy podanych na benchmarku i na tym http://www.enermax.outervision.com/PSUEngine ( nie wiem czy są miaromiarodajne) przy tych kartach ... oto wyniki:

 

Wymagana moc zestawu powinna być:

GTS250 - 342W

GTS 450 1GB- 346W

GTX 460 1GB - 395W

R5750 - 321W

R5770 1GB - 337W mój zestaw ma 348W

 

Czy jeżeli R5770 pobiera max. moc (108W) a GTX460 (150W) to można przyjąć że mój zasilacz jedną z nich pociągnie ? Wiadomo, trzeba dodać inne elementy plus przetaktowanie procesora.

Czy to jest poprawne rozumowanie ?

 

1) Proszę napisać jak mam interpretować te wyniki powyżej? Czy ten zasilacz pociągnie te karty ?

2) Jak należy podchodzić do dzielonych lini 12V ?

Wiadomo, w ostateczności zmienię zasilacz i wtedy włożę dowolną grafę.

3) Jaki ew. polecacie dobry, stabilny zasilacz do nowej konfiguracji ?

 

Proszę o rekomendacje w powyższym.

Link to post
Share on other sites

Niezależnie od tego, czy wybierzesz HD5770 czy GTS450 zasilacz da sobie z tym radę. Pobór prądu Twojego uszkodzonego HD2600XT był w okolicach 60-70W, więc następne 50-60W więcej mu nie zrobi. 400W chieftec ma spory zapas a kalkulatory zasilaczy wyliczają całościowy pobór prądu uwzględniający również napięcia +3,3V i +5V. Poza tym, taki pobór prądu jest wartością SZCZYTOWĄ, i właściwie może (podkreślam może) pojawić się jedynie w ekstremalnych sytuacjach.

Nie bój się więc, i śmiało modernizuj :P

Link to post
Share on other sites

Niezależnie od tego, czy wybierzesz HD5770 czy GTS450 zasilacz da sobie z tym radę. Pobór prądu Twojego uszkodzonego HD2600XT był w okolicach 60-70W, więc następne 50-60W więcej mu nie zrobi.

 

>ok. Czy właściwy zatem jest mój tok rozumowania jeżeli na jeden kanał 12V1 mój zasilacz ma 168 W a na drugim 180W że spokojnie mogę z (zapasem) brać kartę np do 150W poboru mocy ? Czy taki GF 460GTX też pójdzie ? Ma pobór 160W ?

Pytam dlatego, że chciałbym wpakować max. grafikę pod ten zasilacz ( bez wymiany go na nowy).

Jedyne co później ew. zrobie to pozostanie zmiana procka i wstawienie maksymalnego pod socket 775.

Tak btw. po co dzielą te linie 12V w zasilaczach i każda jest o róznej mocy. Później marketingowcy ściemniają jakie to mocne zasilacze. Wiadomo, że zasilacz zasilaczowi nierówny i trzeba patrzeć na parametry techniczne.

 

400W chieftec ma spory zapas a kalkulatory zasilaczy wyliczają całościowy pobór prądu uwzględniający również napięcia +3,3V i +5V. Poza tym, taki pobór prądu jest wartością SZCZYTOWĄ, i właściwie może (podkreślam może) pojawić się jedynie w ekstremalnych sytuacjach.

 

> tak chieftec jest stabilny, co do mocy szczytowej to wiem, poza tym w jednym czasie nie jest chyba możliwe ekploatować wszystkie podzespoły kompa na 100%. W tych kalkulatorach przyjmowałem współczynnik na 90%, uwzględniałem sprawność zasilacza i lata pracy. Wiadomo z czasem się obniża. Dlatego jak w 2007r. kupowałem zestaw to postawiłem na dobre i sprawdzone zasilanie. Chieftec to b. dobra firma. Miałem wcześniej już produkty tej marki i chwale ją sobie. Zresztą obudowę też mam chiefteca.

 

Nie bój się więc, i śmiało modernizuj :P

> nie będę, nie mam alternatywy ;-) w innym wypadku musiałbym składać nową puszkę. :P a jeszcze mi się nie chce bo obecna w zupełności wystarcza. Tak naprawdę wąskim gardłem od początku była grafa bo był to jedyny element w który nie inwestowałem tak mocno. Do grafy 2D, obróbki zdjęć wystarczała. w grach trochę gorzej. Komp i tak mi przede wszystkim do pracy służy a gry to sporadycznie w czasie wolnym albo na odstresowanie. :)

 

Skąd wziąłeś ten pobór mocy przy HD2600 XT 60-70W ? Jakie masz źródło nt. mocy kart? NA benchmarku podane było max. 45W karta pobiera.

 

Orientujesz się może gdzie dorwać info nt. mocy jaką pobierają karty w formie zestawienia ?

 

Dzięki za odpowiedź. Pozdr.

Link to post
Share on other sites

Pobór karty to parametr całościowy a nie TDP układu graficznego, jak wiele osób sądzi. W praktyce HD2600XT potrafiło 70W zjeść (po lekkim OC) a te 45W to chyba bez dużego obciążenia w 3D :P

Karta 150W zje 75W przez port PCI-E a resztę pociągnie z wtyczki zasilania PEG. Linia +12V1 najczęściej podawana jest dla wtyczki ATX i P4/P8 oraz molexów, +12V2 dla przewodu zasilania karty graficznej i potencjału 12V we wtyczkach sata.

Nie sugeruj się tym jednak: zasilaczy z prawdziwymi dwiema czy więcej liniami na rynku jest tylko kilka, reszta korzysta z oznaczeń wskazujących na kilka linii w celach marketingowych. Tak na prawdę Twój zasilacz ma jeden stabilizator napięcia +12V o obciążalności prądowej około 25A do 27A podczas pracy (tj. działania pod obciążeniem pozostałych linii).

Co do poboru mocy przez karty to musisz nauczyć się czytać wykresy i zawsze należy brać poprawkę na chwilowe zwiększenie poboru przy przełączaniu się np: w tryb 3D. Bardzo dobre zestawienia poboru w testach znajdziesz na techpowerup.com

Link to post
Share on other sites

Wartość TDP nie jest w żaden sposób ilością pobieranej energii... Jest to moc wydzielanego ciepła, która tylko w przybliżeniu jest równa mocy pobieranej. Tą wartością można sie sugerować przy doborze coolera na CPU, ale nie przy wyborze "elektrowni".

Link to post
Share on other sites

R 5770 - TDP u AMD jest rowne poborowi pradu (to intel podaje ilosc wypromieniowanego ciepla jako TDP) pobiera okolo 110 W

 

GTS 450 - pobiera okolo 106 W, definicja TDP NVidia jest odmienna od AMD,

 

Generalnie karty pobieraja prawie tyle samo "pradu" a karta ktora miales w komputerze 2600 Pro/XT pobiera okolo 45-65 W w zaleznosci od taktowania ( w wypadku pamieci GDDR4 powyzej 75 W takie konstrukcje wymagaja dodatkowego zasilania 6 Pin dla PCI-E lub $ pin molex dla AGP).

 

Zasilacz powinien byc w zupelnosci wystarczajacy, bedzie jedynie dosyc glosny pod znacznym obciazeniem procesora i karty graficznej (podejzewam ze i tak niedlugo bedziesz go chcial wymianic z tego powodu), to jedna z najwiekszych wad tego modelu (nowsze wersje AA i AB maja juz inne wentylatory i kontrolery termiczne).

Link to post
Share on other sites

OCP jest determinowane przez układ scalony odpowiedzialny za przełączanie. Zasilacze impulsowe w komputerach wymagają ze względu na wymagania normy ATX, aby elektronika była w stanie odciąć przełączanie gdy nastąpi przeciążenie stabilizatora.

Link to post
Share on other sites

Ile zasilaczy w swoim życiu naprawiłeś?

Ile rozebrałeś na części pierwsze, by zdobyć nieosiągalne elementy i wszczepić je do innego modelu?

Jedynym "aktywnym" elementem w zasilaczu jest scalak, który steruje przełączaniem i kontroluje napięcia. Po nim są już tylko stabilizatory, dwa lub trzy dławiki i kondensatory, więc powiedz mi, co innego odcina "prond" przy zbyt dużym obciążeniu.

Jeśli nie wiesz o jakie przełączanie chodzi, widać nie wiesz nawet jak zasilacz w komputerze działa.

Link to post
Share on other sites

No i zaczęła się merytoryczna rozmowa.. to lubię konkret i na temat. ^^

 

Pobór karty to parametr całościowy a nie TDP układu graficznego, jak wiele osób sądzi.

 

> dokładnie, ja to wiem, dlatego wyżej napisałem jak testowałem zestaw na kalkulatorach. Problem w tym, że miałem zbyt ubogą wiedzę w temacie testów kart i pobieranych przez nie mocy, (choć szukałem jakie rzeczywiście obciążenie mają obecne nowe karty).

 

Każdy zasilacz ( nie tylko komputerowy :) jako urządzenie elektryczne zamieniające energię ma określoną sprawność elektryczną).

Najlepsze zasilacze "dobrych firm" mają ją na poziomie powyżej 90% , słabsze około 80% do 90% . Dlatego pisałem zasilacz zasilaczowi nie równy. Nie ma perpetum mobile 100% mocy pobranej na wejściu i 100% na wyjściu. Pozostałość przetworzonej mocy to własnie między innymi straty cieplne. Napewno spotkałeś się z zasilaczami słabszych marek które marketingowo podane miały np 500W a w rzeczywistości podawały 320W a zasilacz 400W dobrej firmy jak np. chieftec miały tyle ile podawał producent.czyli np tak jak mój 348W na 12V.

 

zasilaczy z prawdziwymi dwiema czy więcej liniami na rynku jest tylko kilka, reszta korzysta z oznaczeń wskazujących na kilka linii w celach marketingowych. Tak na prawdę Twój zasilacz ma jeden stabilizator napięcia +12V o obciążalności prądowej około 25A do 27A podczas pracy (tj. działania pod obciążeniem pozostałych linii).

 

> no i po co kilka lini, jeżeli i tak wiadomo o co chodzi naprawdę ?

 

Co do poboru mocy przez karty to musisz nauczyć się czytać wykresy i zawsze należy brać poprawkę na chwilowe zwiększenie poboru przy przełączaniu się np: w tryb 3D.

 

> wiesz, wykresy to ja umiem czytać, problem był w tym, że nie miałem wystarczających danch o obiektywnych różnych konkretnych testach i mocach poszczególnych kart i tak jak napisałeś o pracy w 3D zdaję sobie sprawę z różnego obciążenia w różnym czasie w zależności od tego co się robi. :]:P

 

Bardzo dobre zestawienia poboru w testach znajdziesz na techpowerup.com

> ok, dzięki sprawdzę... :D

Link to post
Share on other sites

GTS 450 - pobiera okolo 106 W, definicja TDP NVidia jest odmienna od AMD,

 

> i dlatego wolę się opierać na obiektywnych, niezależnych testach a nie na ulotkach i to co podaje producent, marketingowcy. Chcę wiedzieć jakie rzeczywiste jest obciażenie kart po stres testach. Moc jaką ma mój zasilacz znam, mam mniej informacji nt. szczegółowych specyfikacji obciążenia kart, jakim zostały poddane rodzajom testów z opisem i jak to przekłada się na praktykę. Mało jest takich szczegółowych testów moim zdaniem w sieci. Myślę że jest to uzasadnione. Ludzie kierują sie przede wszystkim ceną, mniej parametrami technicznym. Dla mnie w tej sytuacji jest to istotne, gdyż nie widzę powodu inwestować jeśli okaże się,że mój zestaw pociągnie.

 

Generalnie karty pobieraja prawie tyle samo "pradu"

 

> tyle samo ? hmm co miałeś na myśli ?

 

a karta ktora miales w komputerze 2600 Pro/XT pobiera okolo 45-65 W w zaleznosci od taktowania ( w wypadku pamieci GDDR4 powyzej 75 W takie konstrukcje wymagaja dodatkowego zasilania 6 Pin dla PCI-E lub $ pin molex dla AGP).

 

> ok, stara karta to już przeszłość, bardziej interesują mnie teraz

R5770, GF GTS450, GF GTX460 bo tylko te rozważam do swojego zestawu. Każda mocniejsza to już tak naprawdę zmiana zasilacza, bo nawet mój Chieftec 400W nie da rady tym kartom. Te wyzsze modele z tego co czytałem mają pobór od 150W poprzez 200W i więcej.

 

Zasilacz powinien byc w zupelnosci wystarczajacy, bedzie jedynie dosyc glosny pod znacznym obciazeniem procesora i karty graficznej (podejzewam ze i tak niedlugo bedziesz go chcial wymianic z tego powodu), to jedna z najwiekszych wad tego modelu (nowsze wersje AA i AB maja juz inne wentylatory i kontrolery termiczne).

 

> a tu zgadzam sięz Tobą w 100%, dokładnie tak. Dlatego moje pytanie o te karty, jak pracują w innych zestawach pod obciażeniem (gry np. Crysis, grafika 2D, 3D) i wyniki przy podobnym zasilaczu i jak to wygląda w praktyce a nie na papierze.

Link to post
Share on other sites

W praktyce w mojej firmie nie montowalo sie nigdy zestawow z kartami o poborze mocy 150 i wiecej na takich zasilaczach, w tej chwili uzywamy standardowo nowszych modeli.

 

R5770 + twoj obecny zasilacz = uciazliwy szum pod obciazeniem 3D szczegolnie po podkreceniu

R6850 + twoj obecny zasilacz = uciazliwy szum pod obciazeniem 3D szczegolnie po podkreceniu

(taki zestaw slyszalem ostatnio znajomy kupil do starszego kompa nowe CPU Phenom II x2 555 @ X4 B55 3,7 GHZ i rferencyjny 6850 Sapphire - zasilacz bardzo mocno halasowal, zostal wymieniony)

GTS450 - sytuacja jest podobna

GTX 460 mozesz zapomniec poza halasem to jeszcze dosyc szybko zajedziesz zasilacz.

 

Jezeli mozesz troche zaczekoc to powiem na produkcji zeby zmiezyli podor pradu zestawu na AMD przy zintegrowanej grafice i GTS450 oraz R5770 (wszystko pod obciazeniem).

Link to post
Share on other sites

W praktyce w mojej firmie nie montowalo sie nigdy zestawow z kartami o poborze mocy 150 i wiecej na takich zasilaczach, w tej chwili uzywamy standardowo nowszych modeli.

 

> ok, cenna praktyczna uwaga :[

 

R5770 + twoj obecny zasilacz = uciazliwy szum pod obciazeniem 3D szczegolnie po podkreceniu

 

>myślę, że aż tak tej karty nie będę katował, nie gram 24/24 jak nie którzy, jestem raczej niedzielnym graczem, co nie znaczy że w wolnej chwili w Crysisa na dobrych detalach nie lubię pyknąć.. i pooglądać zachód słońca na jakiejś wysepce ^^

 

R6850 + twoj obecny zasilacz = uciazliwy szum pod obciazeniem 3D szczegolnie po podkreceniu

(taki zestaw slyszalem ostatnio znajomy kupil do starszego kompa nowe CPU Phenom II x2 555 @ X4 B55 3,7 GHZ i rferencyjny 6850 Sapphire - zasilacz bardzo mocno halasowal, zostal wymieniony)

GTS450 - sytuacja jest podobna

GTX 460 mozesz zapomniec poza halasem to jeszcze dosyc szybko zajedziesz zasilacz.

 

> z wszystkim powyżej po analizie jestem skłonny się zgodzić.

 

Jezeli mozesz troche zaczekać to powiem na produkcji zeby zmiezyli podor pradu zestawu na AMD przy zintegrowanej grafice i GTS450 oraz R5770 (wszystko pod obciazeniem)

 

> Dzięki Warrk, poczekam ( mam w tej chwili kartę zapasową) ,ciekaw jestem wyników:)

 

To co napisałeś powyżej brzmi rozsądnie. Właśnie w twojej konkretnej odpowiedzi widać to o co pytałem. Dane o karcie podane przez producenta to jedno, a "praktyczne jej wyniki pod obciążeniem to zupełnie co innego" Stąd było moje pytanie do praktyków czy moja zasiłka udźwgnie, czy będzie "zipać" na 90-95% swojej nominalnej wytrzymałości. Obejrzałem za namową nazaropeth ;) (testy z techpowerup) oto przykładowe dla:

 

R 5770 - http://www.techpowerup.com/reviews/Sapp ... -X/28.html

http://www.techpowerup.com/reviews/MSI/ ... WK/28.html

GTS 450 -http://www.techpowerup.com/reviews/ASUS/GeForce_GTS_450_TOP_DirectCU/26.html

GTX 460 - http://www.techpowerup.com/reviews/Gain ... SE/25.html

http://www.techpowerup.com/reviews/MSI/ ... WK/26.html

http://www.techpowerup.com/reviews/MSI/ ... MB/29.html

 

Ciekaw jestem Waszych opinii :D

 

IMHO jedynym w miarę sensownym rozwiązniem bez upgradu w zasilacz pozostaje chyba jednak tylko R5770 z b. dobrym chłodzeniem jak MSI. (geforce mają zbyt wysokie pobory mocy a moja zasiłka faktycznie jak napisał Warrk ducha by wyzionęła nie wspominając o tym, że chodziłaby jak wentylator przemysłowy :P ).

Link to post
Share on other sites

Wyniki pomiarow na nastepujacej platformie:

 

DIMOTION MINI N5T5

 

Core i 5 2300

Intel DH67BL

2 x 2 GB Kingston 1333 cl9 low profile

Barracuda 7200.12 1 TB

oraz nagrywarka DVD, czytnik kart,

Zasilacz Chieftec BPS-400S 80 Plus Bronze

 

Integra GMA 2000:

IDLE 45-48 W, Prime 106 W, Furmark ~111 W

 

ZOTAC GTS 450 (ZT-40503-10L):

IDLE: 54-57 W, Prime 122 W, Furmark 257-265 W

 

Sapphire 5770 (11163-02-20R):

IDLE: 64-67 W, Prime 128 W, Furmark 262-270 W

 

Sapphire 6850 (11180-00-20R):

IDLE: 60-63 W, Prime 127 W, Furmark 265-274 W

 

POV GTX 460 1 GB (ZT-40402-10P):

IDLE: 64-67 W, Prime 134 W, Furmark 302-310 W

 

Wnioski:

Najlepiej dla twojego zasilacza bedzie jesli zakupisz GTS 450 z jakims chlodzeniem ktore jak najwiecej cieplego powietrza wydmuchuje poza obudowe. Taka konfiguracje powinna byc zadowalajaco szybko i do tego cicha oraz STABILNA.

Link to post
Share on other sites

Zasilacz Chieftec BPS-400S 80 Plus Bronze

 

Warrk, dwa słowa Szacun i dziękuję za "wykonaną pracę". :[ Ta zasiłka w testowym zestawie jest tylko troszkę silniejsza od mojej na 12V u mnie łącznie jest 348 a tamta ma 372W. Zgadzam się z Twoimi wnioskami. Potwierdziły się moje obserwacje przeglądając testy w necie co do R5770, jest mało prądożerna i na spokojnie chieftec dałby radę.GFy są bardziej łapczywe.

 

Przejrzałem masę kart, parametrów, specyfikacji i to co mi wyszło to najlepiej jednak GF pasują. R5770 wcale nie są takie super (przy tej cenie do wydajności szczególnie wersje topowe).

 

A jak sądzisz ? (pamiętam co napisałeś mi wcześniej) po tych wynikach co przedstawiłeś są szanse na to, aby wstawić GTX460 ? Czy jednak rozważyć kupno i wymianę zasilacza ?

Dokładam troszkę i mam GTX460 768MB np. takie upatrzyłem ..

http://sklep.sferis.pl/produkt/24335-gi ... clock.html

lub http://sklep.sferis.pl/produkt/24315-as ... er-oc.html

Zastanawiam się, który lepszy. Wiele dobrego słyszałem o Asusach.

 

We wcześniejszych zestawach miałem tylko karty ATI. Teraz po opiniach innych doświadczonych osób i swoich przejściach, zaczynam się uprzedzać do niej i na pewno wybiorę GFa.

 

Z GTS450 brałem pod uwagę (ciekaw jestem co Ty byś wybrał) :P :

http://www.komputronik.pl/index.php/pro ... CI_E_.html

z droższych..

http://www.komputronik.pl/index.php/pro ... ocked.html

http://www.komputronik.pl/index.php/pro ... CI_E_.html

http://www.komputronik.pl/index.php/pro ... _E_OC.html

ostatnia ze względu na dodatkowe chłodzenie.

 

Tak BtW to "zmiany" zacznę od podkręcenia procka, doinwestowania w chłodzenie i wentylatory, grafikę, ew. zasilacz i ostatecznie upgrade procka na 4 rdzeniowego Quada. To max co mogę wycisnąć z płyty pod lga775.(Jak masz jakieś sugestie to bardzo proszę :) ).

 

Puszkę mam taką http://www.benchmark.pl/uzytkownik/mnusul-60871.html.

a tu w oryginale. http://www.camino.pl/obudowa-chieftec-b ... 17306.html.

 

Zrobiłem wczoraj trochę porządku w "korycie" z kablami. Zastanawiam się nad wentylatorami do niej, tylko nie wiem jakie jeszcze. Dołożysz 2 grosze od siebie ? co polecasz i w jaki sposób zamontować (w którą stronę obieg powietrza, kierunek nawiewu, aby nie kłóciło się z zasilaczem ) ?

 

Wnioski:

Najlepiej dla twojego zasilacza bedzie jesli zakupisz GTS 450 z jakims chlodzeniem ktore jak najwiecej cieplego powietrza wydmuchuje poza obudowe. Taka konfiguracje powinna byc zadowalajaco szybko i do tego cicha oraz STABILNA.

No i oto właśnie mi chodzi... stabilnie i wydajnie bez przeskakiwania na razie na i5, DDR3, FSB1600 szkoda miedzi sądzę. Ten mój zestaw jeszcze trochę pociągnie... Jak kupowałem elementy do niego na giełdzie w W-wie to wtedy był to TOP. 07/2007 a tak naprawdę gdybym miał zmieniać na nowe to trzeba by wszystko od podstaw..

Link to post
Share on other sites

1. Zakup Quada na s. 775 zazwyczaj sie nie oplaca, no chyba ze okazyjnie.

 

2. Twoj zasilacz ma nizsza efektywnosc, a sprzet jest wykonany w starszej technologi i sumarycznie bierze wiecej pradu (CPU tylko 65W ale juz plyta na p35 , pamieci ~2,1 V dwa dyski...) po podkreceniu i dolozeniu do tego GTX 460 zasilacz na prawde moze szybko sie "zuzyc"

 

3. Jezeli rozpatrujesz GTX 460 to dla czego nie pomyslisz o 6850 ktory bierze mniej pradu a wydajnosc ma prownywalna (i zauwazalnie wyzsza od 5770 przy tym samy poborze pradu) ?

 

4. Zalezy ci na stabilnej platformie - wniosek jest jeden aby uniknac dosyc prawdopodobnych problemow NIE inwestuj w GTX 460 - karta bedzie dzialac ale z wysokim prawdopodobienstwem czeka cie przyspieszona zmiana zasilacza ( wg. mnie niepotrzebny wydatek).

Dodatkowo o OC GTX 460 i CPU mozesz zapomniec.

 

5.

Zastanawiam się, który lepszy. Wiele dobrego słyszałem o Asusach.

Jest niezly ale ostatnio troche obnizyli lotow, szczegolnie pod katem serwisu.

 

Z kart:

 

GTX 460

zalety - szybka , wysoka oplacalnosc

wady - znaczacy pobor pradu, przy OC GPU i CPU moze dojsc do problemow z zasilaniem

 

Polecam najbardziej:

GTS 450

zalety - wysoka oplacalnosc, latwe i efektywne OC (to samo chlodzenie jest w modelach podkreconych)

 

wady - nie wiem czy wydajnosc bedzie dla ciebie wystarczajaca.

 

Generalnie nie warto kupowac kart fabrycznie podkreconych no chyba ze maja dobre, sprawdzone chlodzenie jak np Toxic, Vapour-X itp.

Link to post
Share on other sites

1. Zakup Quada na s. 775 zazwyczaj sie nie oplaca, no chyba ze okazyjnie.

 

ok.

ad2) zgadzam się

ad3) no jak tak piszesz i dłużej czytam... to zaczynasz mnie przekonywać.. ;)

możesz zapodać kilka przykładowych linków na co warto rzucić okiem ? ...

ad4) tak stabilność ponad wszystko, może dlatego, że pierwszy komputer kiedyś jak miałem chodził ponad 8 lat i nic nie padło, żaden element i co ciekawe nadal chodzi.

NIE inwestuj w GTX 460 - karta bedzie dzialac ale z wysokim prawdopodobienstwem czeka cie przyspieszona zmiana zasilacza ( wg. mnie niepotrzebny wydatek).

Dodatkowo o OC GTX 460 i CPU mozesz zapomniec.

zgadzam się w 100%

Polecam najbardziej:

GTS 450

podaj mi proszę Swoje najlepsze typy w tych kartach. Ciekaw jestem czy pokryją się z moimi.

Generalnie nie warto kupowac kart fabrycznie podkreconych no chyba ze mają dobre, sprawdzone chlodzenie jak np Toxic, Vapour-X itp.

no a tu mnie zaciekawiłeś ... bardzo możesz szerzej uzasadnić ? Dlaczego ?

Myślałem do tej pory że te wersje OC to z założenia powinny być silniejsze i starannie wykonane...

Link to post
Share on other sites

no a tu mnie zaciekawiłeś ... bardzo możesz szerzej uzasadnić ? Dlaczego ?

Myślałem do tej pory że te wersje OC to z założenia powinny być silniejsze i starannie wykonane...

Zdecydowana wiekszosc kart OC to po prostu wersje standardowe (czyli z takim samym chlodzenie jak normalne modele) w ktorych podniesiono zegary GPU i pamieci, dodatkowo za ta operacje producent nalicza sobie wysoki haracz - za niewielki wzrost wydajnosci placisz cene o kilkanascie procent wyzsza.

Przyklad:

POV TGT Charged, Super Charged, Ultra Charged, Beast, - to technicznie te same karty z wersjami normalnymi KLIK sprawdz parametry techniczne KLIK

Wersja Ultra Charged GTX 460 1024 MB ma zegary szybsze o niecale 5 % a kosztuje 11% wiecej niz "zwykla" karta.

 

Dodatkowo im wyzej taktowania podniesie producent tym mniej tobie uda sie podkrecic - a uwiez mi 99 % "normalnych" karta dziala stabilnie z taktowaniem najwyzej podkreconych modeli (niekiedy po podniesieniu napiecia zasilania).

 

Caly proces podkrecania polega na podniesieniu zegarow itescie czy karta dziala stabilnie, ANI JEDEN komponent nie jest specjalnie dobierany...

 

Wyjatkiem sa modele w ktorych producenci opracowywuja wlasna wersje PCB jak rowniez i uklad chlodzenia ale te kosztuja zazwyczaj znacznie wiecej od modeli referencyjnych.

 

 

Moje typy:

 

GTS 450:

Palit wersja OC a ceny zwyklej karty

Gainward

 

6850

Sapphire w promocji

Vertex

HIS

Link to post
Share on other sites

Dzięki Warrk za info w temacie kart OC. Też się skłaniałem do Palita. ;)

Poważnie rozważę to co napisałeś. :D

Na teraz zrobię OC procka i doinwestuję w dodatkowe chłodzenie, sprawdzę jak wszystko chodzi a na później kartę sobie sprawie. Pozdr.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...