Skocz do zawartości

Samsung 960 Evo/Pro - opinie i kiedy premiera


Recommended Posts

Cześć. Przymierzam się do zakupu nowego dysku SSD. Wybór wstępnie padł na Samsung 960 Pro (ewentualnie Evo). Już jakiś czas temu w "Internetach" pojawiły się ich recenzje, a nadal nie ma ich dostępnych w sprzedaży...  :[  Wie ktoś może gdzie, kiedy i za ile będzie go można kupić?

 

...i takie pytanko techniczne  :D . Będzie to działać z MSI Gaming M5 Z170A?

 

Dzięki za pomoc!

Link to post
Share on other sites

Sprawdzałem na Amazon.de i jest "commnig soon" :-/. Możesz podrzucić linki do sklepów z tymi o pojemności 250 i 500 (i Evo i Pro).

Który lepiej wybrać? A może coś innego? Zależy mi na jak najwyższej wydajności i dużej pojemności. Najchętniej chciałbym zmieścić się w okolicy 1000, max 1500.

Link to post
Share on other sites

A jak on się ma do tych dwóch 960? Poszukałem o nim i wyszło, że jest na MLC (czyli tych lepszych z Pro), a transfery ma niższe niż Evo. Tak samo z gwarancją, tylko 3 lata.

Jak ten dysk jest pozycjonowany? Coś pomiędzy Pro i Evo?

Najtaniej jak go znalazłem to okolice 1200, warto dopłacać do tego, a może do Pro?

Link to post
Share on other sites

A jak on się ma do tych dwóch 960? Poszukałem o nim i wyszło, że jest na MLC (czyli tych lepszych z Pro), a transfery ma niższe niż Evo. Tak samo z gwarancją, tylko 3 lata.

Jak ten dysk jest pozycjonowany? Coś pomiędzy Pro i Evo?

Najtaniej jak go znalazłem to okolice 1200, warto dopłacać do tego, a może do Pro?

Ty chcesz w M.2 czy podłączane kablem w SATA 2,5 cala??

Gdzies ty go znalazł za 1200 i jaka pojemnośc bo ja za swój w M.2 w NVMe 128GB dałem ponad 440 zł, dokładnie nie pamiętam. O jakich transferach mówisz, że ma wolniejsze. Dysk pod NVMe tak jak mój ma odczyt 1500MB/s bo mam wolniejsza magistrale PCie w wersji 2.0, a nie 3.0

Link to post
Share on other sites

Ty chcesz w M.2 czy podłączane kablem w SATA 2,5 cala??

Gdzies ty go znalazł za 1200 i jaka pojemnośc bo ja za swój w M.2 w NVMe 128GB dałem ponad 440 zł, dokładnie nie pamiętam. O jakich transferach mówisz, że ma wolniejsze. Dysk pod NVMe tak jak mój ma odczyt 1500MB/s bo mam wolniejsza magistrale PCie w wersji 2.0, a nie 3.0

 

Chcę podłączyć go od złącza M.2 na mojej płycie głównej (MSI Gaming M5 Z170A). Gdybym chciał kupować dysk SATA, to nie mówiłbym, że chcę na niego przeznaczyć do 1500  :P  (chyba takich nawet nie ma).

 

Znalazłem go w niemieckim sklepie za jakieś 1200-1250 złotych. Chodzi oczywiście o wersję 500 GB. Nie chodzi mi o transfery, jakie Ty osiągnąłeś, tylko o to co jest w specyfikacji i testach.

 

Zastanawia mnie jak pozycjonowany jest ten dysk. Wiem, że jest to wersja OEM 960, ale czy bliżej mu do Evo, czy Pro? Który z nich najlepiej wybrać?

Link to post
Share on other sites

Chcę podłączyć go od złącza M.2 na mojej płycie głównej (MSI Gaming M5 Z170A). Gdybym chciał kupować dysk SATA, to nie mówiłbym, że chcę na niego przeznaczyć do 1500  :P  (chyba takich nawet nie ma).

 

Znalazłem go w niemieckim sklepie za jakieś 1200-1250 złotych. Chodzi oczywiście o wersję 500 GB. Nie chodzi mi o transfery, jakie Ty osiągnąłeś, tylko o to co jest w specyfikacji i testach.

 

Zastanawia mnie jak pozycjonowany jest ten dysk. Wiem, że jest to wersja OEM 960, ale czy bliżej mu do Evo, czy Pro? Który z nich najlepiej wybrać?

Twoje M.2 działa jako NVMe czy SATA?? Sprawdz w instrukcji do płyty głównej.

Ja wersję 128GB dostałem w lokalnym sklepie komputerowym w Lublinie. Wersje 256GB i 512GB według hurtowni do jakich maja wglad planowane sa do dostareczenia na przełom stycznia i lutego 2017. Są to dyski 961, a nie 960. Dyski 850 EVO i PRO to zupełnie co innego i inne dyski.

Link to post
Share on other sites

Dobra, po kolei  :D  :D


 


Mam płytę główna MSI Gaming M5 Z170A. Posiada ona dwa złącza M.2. Do instrukcji się teraz nie dokopię, bo leży w pudle na strychu. Poszukałem i tak jest napisane w specyfikacji: 


 


M.2 Interfaces (Transfer Modes)


2x PCIe 3.0 x4 / SATA 6Gbps (2x SATA-E / 4x SATA shared) - tomshardware.com

 

Porty M.2 (x4) 2 (wsparcie NVMe) - również w trybie Twin Turbo - benchmark.

 

Czyli z tego co rozumiem obsługuje po PCI (NVMe) nawet przy RAID.

 

 

 

 

Co do dysku...

 

To chcę zakupić dysk 250, lub 500 GB. Zależy mi na jak najwyższej wydajności. Dlatego też zdecydowałem się na dysk na M.2.

 

Oczywistym wyborem po ostatnich premierach zdają się być Samsung 960 Evo, lub Samsung 960 Pro. Powinny się one ukazać już jakiś czas temu, lecz nadal nie są dostępne w Polsce, a w Niemczech albo w wyższych niż rekomendowane cenach, lub na Amazon w przedsprzedaży. 

 

Zaoferowaliście mi inny dysk - 961. Pamiętam, że jeszcze za czasów 950 Pro był jego OEM odpowiednik, który był brzydszy i tańszy. Z tego co rozumiem ten 961 to OEM od 960, moje pytanie brzmiało którego. 

 

To, że występuje on w dwóch wersjach z MLC i TLC mi umknęło (rozumiem, że nadal mówimy o 961?). 

 

 

UPDATE:

Ok, teraz już jaśniej kolega droid wytłumaczył  :D .

 

Teraz pytanie jedynie brzmi: który z tych 4 dysków powinienem wybrać? 

 

960 Pro

960 Evo

SM961

PM961 

 

Czy różnica w wydajności będzie widoczna? Warto dokładać i czekać (chyba, że gdzieś są już te dyski dostępne...)?

 

Skłaniam się ku wersji 500 GB.

 

 

Dzięki za pomoc!

Link to post
Share on other sites

Ja juz poprostu wymiekam w tym wątku całkiem. 960 to dyski w SATA, a 961 w M.2 Autor chce w M.2, a ciągle męczy 960-tki. Wersje PRO są 128, 256, 512 GB, a nie zaokraglasz. Troche posłuchaj kogos, a nie zgrywasz kozaka, ze wiesz lepiej. To do autora tematu.


Na TLC sobie daruj, róznicy w wydajnosci kolosalnej nie będzie, ale MLC jest o wiele trwalsze dlatego tez droższe. Dłużej ci posłuzy.


Oba dyski, w obu linkach to PM na TLC. Coś kręca w tym sklepie ewidentnie skoro zdjęcia SM nie potrafia zrobic.

Edytowane przez garoz
Link to post
Share on other sites

Ja juz poprostu wymiekam w tym wątku całkiem. 960 to dyski w SATA, a 961 w M.2 Autor chce w M.2, a ciągle męczy 960-tki. Wersje PRO są 128, 256, 512 GB, a nie zaokraglasz. Troche posłuchaj kogos, a nie zgrywasz kozaka, ze wiesz lepiej. To do autora tematu.

 

Na TLC sobie daruj, róznicy w wydajnosci kolosalnej nie będzie, ale MLC jest o wiele trwalsze dlatego tez droższe. Dłużej ci posłuzy.

Oba dyski, w obu linkach to PM na TLC. Coś kręca w tym sklepie ewidentnie skoro zdjęcia SM nie potrafia zrobic.

 

Nie wiem co kolega bierze, ale radzę połowę ;-)

 

Wszytskie dyski z serii 900 są dostępne tylko na M.2. Mylisz prawdopodobnie z serią 800 (której nowsze modele dostępne są też na M.2). 961 to wersja OEM dysków 960. Co jeszcze do pojemności, to najmniejsza dostępna pojemność to 250 GB w przypadku EVO i 512 w przypadku PRO.

 

Dobra, nie gadamy o głupotach...

 

Interesuje mnie tak jak już kilka razy pisałem wydajność i pojemność. Wstępnie wybrałem 4 dyski:

 

960 EVO

960 PRO

PM961

SM961

 

Który z nich wybrać i dlaczego? Czy warto dopłacać? A może inny dysk o podobnej albo wyższej wydajności?

Link to post
Share on other sites

Właśnie mnie uświadomiliście że samsung wreszcie nazywa poprawnie dyski ( w pierwszych specyfikacjach widziałem dyski nvme pod jedną nazwą kodową sm961, jak widać samsung sie opamiętał i nie zrobi powtórki jak z sm951 ( gdzie były 3 wersje, z tego jedna na mlc )

Byłem prawie pewien ze znowu są 2 wersje o tej samej nazwie sm961 ( mój błąd )

 

Co do serii 850 to nie wiem skąd się to wzięło w tym temacie

 

Link to post
Share on other sites

był tu ostatnio test 1TB wersji samsunga 960 evo, w testach rzeczywistych była porównywalna z najsłabszą 256GB wersją 950 pro  :o 

Moim zdaniem nie ma się co pchać w evo po tym co zobaczyłem w testach rzeczywistych w porównaniu do przestarzałego już 950 pro  ( nadal występuje throttling termiczny w wszystkich dyskach, lecz jest już całkiem znośny, tzn przy 960 pro 512GB zdążymy odczytać prawie całą zawartość dysku zanim wystąpi, zdążymy też zapisać 2/3 pojemności ) 

Moim zdaniem zastanów się nad sm961 i 960 pro ( główna różnica to gwarancja i trochę obcięta prędkość sekwencyjna po ok 400MB/s przy 512GB ) 

Można się zastanowić nad kupieniem termopada i małego radiatora, gdybyś chciał katować ten dysk i nie chciał doświadczyć throttlingu ( przy normalnym domowym użytku nie ma sensu ) 


w Niemczech niby mają na magazynach SM961, na 960 pro trzeba by było poczekać  


jak będą dostępne w Polsce, to ceny powinny być trochę niższe ( przynajmniej na sm961 ), bo tam nie będzie podatku od nowości  

Link to post
Share on other sites

Pro oczywiście lepsze, ale z drugiej strony o 50% droższe :-/ Tak samo z 950 Pro, które jest w cenie zapowiadanego 960 PRO (jeżeli jeszcze w ogóle jest dostępne...). Będę chyba zmuszony poszerzać. Jak na razie celuje w SM961, albo PM961. Ich ceny są atrakcyjne, a ja i tak nie mama okna w obudowie, żeby na nie patrzeć. Gdyby ktoś znalazł jakiś link do taniego 500 PM, albo SM, to proszę podrzućcie mi ;-)

Dzięki za pomoc!

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...