Skocz do zawartości

Tani dysk SSD do laptopa (do 250 zł).


Idź do rozwiązania Problem ogarnięty przez kokosnh,

Recommended Posts

Z tego co się dowiedziałem w tym temacie: http://forum.benchmark.pl/topic/231274-laptop-dzia%C5%82a-bardzo-wolno-problem-z-dyskiem/ dysk w laptopie mojej mamy nadaje się do wymiany. 

 

Potrzebuję kupić jakiś tani, szybki, w miarę dobry dysk SSD do 250 zł. Niekoniecznie musi posiadać dużą pojemność, bo wiem, że moja mama i tak jej nie wykorzysta. Ona głównie przegląda strony internetowe i rozmawia przez Skype'a, a jedyne pliki jakie trzyma na dysku to zdjęcia i muzyka (co nie zajmuje nawet 20 GB), więc 120 GB powinno w zupełności wystarczyć. Jeżeli da się kupić coś dobrego z większą pojemnością w tej cenie to nie będę narzekał. Sam myślałem nad Kingston SV300S37A 120GB, bo taki używam na swoim PC (do systemu) i jak na razie, po kilku latach użytkowania nie mogę narzekać. Jestem otwarty na propozycje.

 

Co moglibyście mi polecić? 

 

 

Link to post
Share on other sites

 

 

bo taki używam na swoim PC (do systemu)
bardzo słaby argument 

V300 miał 2 wersje, o ile pierwsza jak na tamte czasy była jeszcze jakoś znośna ( o ile można tak powiedzieć o dysku opartym o SandForce SF-2281 ), to obecnie na rynku jest wersja V300 oparta o asynchronicznych kostkach 20nm MLC microna i na serio jest to bardzo wolny SSD 
W internecie znajdziesz dużo artykułów aby wystrzegać się tego dysku 

lista polecanych  ( niestety dużo z dysków jest już niedostępnych ) 

na moje taki SP920 byłby dobry kontroler marvell + 20 nm MLC micron-a, 5 lat gwarancji 
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

bardzo słaby argument 

 

V300 miał 2 wersje, o ile pierwsza jak na tamte czasy była jeszcze jakoś znośna ( o ile można tak powiedzieć o dysku opartym o SandForce SF-2281 ), to obecnie na rynku jest wersja V300 oparta o asynchronicznych kostkach 20nm MLC microna i na serio jest to bardzo wolny SSD 

W internecie znajdziesz dużo artykułów aby wystrzegać się tego dysku 

 

lista polecanych  ( niestety dużo z dysków jest już niedostępnych ) 

 

na moje taki SP920 byłby dobry kontroler marvell + 20 nm MLC micron-a, 5 lat gwarancji 

 

Ja jestem jak najbardziej za tym SP920. Nie znam się na dyskach, więc wolę zaufać komuś takiemu jak Ty.

 

A na pewno będzie działał na tym laptopie (Toshiba Satellite L650-1NL)? Jest on trochę stary, więc nie wiem czy płyta główna obsługuje ten interfejs.

Link to post
Share on other sites
  • Rozwiązanie

w specyfikacji nic nie ma, więc musiałbyś zainstalować program diagnostyczny ( np aida ) i zobaczyć jaki masz interfejs tzn SATA II czy SATA III 

 


ale nawet pod SATA II nadal spokojnie można taki dysk polecić ( ograniczony zostanie tylko odczyt sekwencyjny ) 

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

specyfikacji nic nie ma, więc musiałbyś zainstalować program diagnostyczny ( np aida ) i zobaczyć jaki masz interfejs tzn SATA II czy SATA III 

 

 

ale nawet pod SATA II nadal spokojnie można taki dysk polecić ( ograniczony zostanie tylko odczyt sekwencyjny ) 

 

 

http://i.imgur.com/AASxKf0.png

 

Bandwidth: 3GB/s, Generation 2

 

Chyba wychodzi na to, że SATA II. Dobrze to rozumiem?

Co to jest odczyt sekwencyjny?

Edytowane przez Ingmar
Link to post
Share on other sites

@kokosnh - aż takiej sprzeczności w moim stwierdzeniu nie ma.

 

SP920 jeżeli chodzi o zapis danych, mimo, że jest na kościach MLC, to nie świeci tu przykładem. Taki np. Samsung 850 Evo mimo, że to TLC, to nawet po zapchaniu bufora SLC wypada lepiej niż ten napęd Adaty.

 

Swoja drogą co do SandForce SF-2281 to oczywiście masz rację, że daleko mu do ideału, jednak ja mam od paru lat SSD Intela z serii 330 z tym kontrolerem i jestem z niego zadowolony - więc jak się chce i potrafi to da się z niego wycisnąć cos dobrego.

Edytowane przez Franz
Link to post
Share on other sites

znaczy z intelem i SandForce SF-2281 jest trochę inaczej, bo intel napisał od podstaw swoje oprogramowanie do tego kontrolera, dzięki czemu jego dyski oparte o ten sam kontroler są o wiele lepsze od reszty, transfery nadal są marne, ale intelowskie dyski mają bardzo dobrą stabilność zapisu ( w porównaniu do reszty ), niestety nadal leżą przy nieskompresowanych danych ( specyfika kontrolera ) i w porównaniu do chociaż takiego Marvell-a 88SS9189-BLD2 w sp920  wypadają słabo 

co do np takiego samsunga evo 850 to nie interesują nas maksymalne transfer, a ich stabilność, bo będzie tak samo jak w przypadku dysków na SF, gdzie po sekundach transfer spada niesamowicie, podobnie jak w innych dyskach TLC, z buforem SLC
http://images.anandtech.com/doci/8747/TurboWrite_575px.png

 

http://images.anandtech.com/doci/8747/TRIM_575px.PNG


już nawet nie zahaczam o problemy z odczytem starszych plików,  żywotność, czy retencje danych.  

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...