Skocz do zawartości

Planowanie nowego LC


Recommended Posts

Witam wszystkich serdecznie.

 

Zwracam się do was ponowie o pomoc drodzy forumowicze :)

 

Po 3 miesiącach postanowieniem zmienić kastę z Parvum ATX L1.0 (dziekuje jeszcze raz wszystkim za pomoc z tym projektem) na nowe cudo od Thermaltake: The Tower 900.

 

Mam tylko 1 male pytanie co do rozłożenia sprzętu, na razie wyobrażam sobie to tak:

 

http://img11.hostingpics.net/pics/355653tttower900181700x1100.jpg

 

Martwi mnie tylko ten odcinek miedzy 2gim rezerwuarem a pompą, nie jestem pewien czy pompa da sobie radze żeby "pociągnąć" do góry płyn.

 

Co do instalacji, mam XSPC Photon 270 x2 i EK-XTOP Revo D5 PWM + koszyczek do instalacji na miejscu wentylatora  EK-UNI Pump Bracket 120mm (dlatego chce pompę zamontować tam na środku)

 

 

Co wy na to?

Link to post
Share on other sites

WItam

 

Pomysl totalnie chybiony , fizyki cieczy nie oszukasz i pompa powinna być poniżej rezerwuaru , w przeciwnym wypadku już przy napełnianiu możesz mieć problemy zwłaszcza że pompa jest na tym schemacie na 80 % wysokości reza.

Link to post
Share on other sites

Witam serdecznie. 

 

Tak, wiem ze to nie będzie działać. Ciekawi mnie tylko co by się stało gdybym napełnił system na 100% płynem i zrobił taki olbrzymi AiO?

 

Widze na razie tylko 2(3) rozwiązanie ale jedno nie jest pewne:

- Nie robić 2 rezerwuaru (tego po lewej) i zainstalować tam na dole pompę oraz dać prawy rezerwuar trochę wyżej tak żeby grawitacja mogła zrobić swoje.

 

- Zamiast dużego Photon'a 270 dać po lewej wersje 170 i zamontować go dużo wyżej tak żeby prawa Newton'a mogły działać tylko nie wiem czy płyn sam przejdzie z prawego de lewego rezerwuaru(?=)

 

- 3 opcja trochę mi nie odpowiada: wywalić wszystko i kupić combo Photon 270 + D5 ale strasznie podoba mi się ta pompa od EK :(

Link to post
Share on other sites

Photon albo np Barrow top na D5 byłby tu najlepszym rozwiązaniem , możesz spróbować napisać do kogoś czy by nie wykonał w acetalu topu do D5 pod wymiar do EK X-Res ( sam o tym myśle bo szkoda mi sprzedawać rezerwuaru a chce kupić D5 ) , widzę że Skeeper robi prawdziwe cuda , więc może warto by go zapytać czy nie podjął by się takiej robótki i za jaką cenę jesli w gre wchodziły by np 2 sztuki. A jak nie to układ z pojedynczym rezem też da się fajnie rozplanować.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

OK, plany i rozmiar chłodnic znamy - ja pytam o konkretny model, ponieważ cały układ jest jak najbardziej możliwy do zrobienia. Jeżeli chłodnice miałyby odpowietrzniki na górze, to przez nie można napełnić układ. Podczas napełniania należałoby odkręcić korki od obu chłodnic i rezerwuarów. Gdy płyn wypełni rezerwuary należy je zakręcić. W tym momencie pompa powinna być już zalana, ale napełnianie układu dalej kontynuowałbym przez chłodnice.  

 

Generalnie wystarczy, żeby pompa się zalała, potem tylko uzupełniać płyn przez rezerwuary. 

Układy LC są układami zamkniętymi, więc pompa może być w dowolnym miejscu....nawet na suficie.

Link to post
Share on other sites

Mam ten:

http://www.docmicro.com/watercooling_radiateurs-480_XSPC-Radiateur-EX480_9967.html

 

A mam zamiar dodać ten.

http://www.docmicro.com/watercooling_radiateurs-480_XSPC-Radiateur-RX480-V3-Noir_11668.html

 

 

Tak własnie myslalem: Gdybym położył skrzynkę na bok i napełniał od góry (która byłaby w tym ułożeniu bokiem) pompa powinna dać sobie radę z zalaniem systemu.  

Edytowane przez Dudi4Fr
Link to post
Share on other sites

Jest kilka sposobów na zalanie układu:

- dodając trójnik na odcinku pompa - blok GPU lub na odcinku GPU - 480x60 (powyżej pompy)

- położyć skrzynkę na boku (tak jak napisałeś)

- nie przykręcać rurki do bloku GPU - dopiero po zalaniu rezerwuarów - ciecz zachowa się jak w poziomicy wodnej. Jej poziom się wyrówna w rezerwuarach zalewając pompę. Dopiero wtedy przykręcić rurkę do bloku GPU, odpalić ją i uzupełniać ciecz w rezerwuarach.

Link to post
Share on other sites

Trójnik  z wyjściem do spuszczania wody chcialem dać na dole, miedzy CPU a 2gim radiatorem.

 

Czyli zrobić tak:

- zalać oba radiatory

- zalać rezerwuary

- dolać wodę od grafiki w dół żeby zalać pompe 

- a potem dolać to co bedzie brakować

?

 

Co znaczy że oba rezerwuary muszą być zamontowane odpowietrznikami na górze? 

Edytowane przez Dudi4Fr
Link to post
Share on other sites

Rezerwuary przeważnie mają korki od góry (do napełniania układu i uzupełniania cieczy).

Napełniając same rezerwuary ciecz nie dojdzie do pompy, ponieważ zrobi się korek powietrzny. Cała filozofia polega na tym, żeby ten korek usunąć przez:

 

 

ie przykręcać rurki do bloku GPU - dopiero po zalaniu rezerwuarów - ciecz zachowa się jak w poziomicy wodnej. Jej poziom się wyrówna w rezerwuarach zalewając pompę. Dopiero wtedy przykręcić rurkę do bloku GPU, odpalić ją i uzupełniać ciecz w rezerwuarach.

To jest jeden ze sposobów, aby zalać pompę.

 

 

 

dolać wodę od grafiki w dół żeby zalać pompe 

To też jest sposób, pamiętając, żeby zostawić otwarte rezerwuary (odkręcone korki) oraz o tym, że ciecz tak łatwo przez pompę może nie przelecieć.

Układ nie jest tak skomplikowany i w 100% będzie działał, będzie się dało go zalać i odpowietrzyć.

Jak wspomniałem wcześniej, sposobów na zalewanie i odpowietrzanie takiego układu jest wiele i można by książkę o tym napisać.

Śmiało możesz zacząć budowę tego buildu. Z zalaniem i odpowietrzeniem też sobie poradzisz. Z tego co widzę, nie jesteś atechniczny i obserwując zachowanie cieczy przy zalewaniu różnymi sposobami będziesz wiedział, co robić.

Link to post
Share on other sites

 

 

Rezerwuary przeważnie mają korki od góry

Ten który chcę kupić ma 4 wejścia 1/4:

https://static1.squarespace.com/static/51998404e4b0ef02d1bd9c2c/519c2666e4b090350a2a3758/52e0a26ee4b03bb9f7329c7a/1390453360476/rx480-1.JPG?format=1500w

 

Więc jeśli dobrze zrozumiałem:

- Wejściami do góry

- te 2 wejścia od "strony" wentylatorów użyć do obiegu

- zalać jednym z tych z góry i zostawić go otwartego na czas odpowietrzania (wola nie pójdzie nim w górę jak gejzer???) 

 

- Ten który już mam, posiada tylko 2 wyjścia 1/4 i nic innego więc zaleje go zanim podłącze do bloku.

 

 

 

 

Śmiało możesz zacząć budowę tego buildu. Z zalaniem i odpowietrzeniem też sobie poradzisz. Z tego co widzę, nie jesteś atechniczny i obserwując zachowanie cieczy przy zalewaniu różnymi sposobami będziesz wiedział, co robić

 

Dzięki, takie słowa z ust (klawiatury?) takiego znawcy tematu za zawsze pochlebstwo. A składać będę może jeszcze przed końcem roku. Skrzynkę + nowy radiator + pierdołki typu rurki i złączki będę miał gdzies miedzy 20 a 23. A od 23.12 mam wolne do 2.01

 

Ostatnie (mam nadzieje) ciężkie pytanie:

Jak (którędy) połączyć te 2 rezerwuary? 

http://img11.hostingpics.net/pics/509393thermatakethetower900011.jpg

 

Zółta linia to zabawa nad logiem tylko nie wiem czy rurkami czy węzami, a niebieska to wykorzystanie tych 2 dziur (oznaczonych strzałeczkami) i tylko węże wchodzą w sprawę.

 

Za razem będę musiał gdzies znaleźć miejsce na 3'ci dysk. Pewnie przymocuje jeden z tych 2 koszyczków które są przewidziane na boki.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...