Skocz do zawartości

Problem z wymarzonym komputerem (i7 870 - 2,9ghz, p55-ud3)


Recommended Posts

Witam serdecznie,

 

Jestem nowy na forum, aczkolwiek czytam je ostatnio odkad kupilem komputer. Nie jestem pierwszym lepszym noobem, ani specem też.

 

Także licze na jakieś w miare zrozumiałe odpowiedzi "jak krowie na rowie".

 

Musze nadmienic także, że siędzę w pracy i nie dostarczę żadnych screenshotów itp. Postaram się natomiast opisać probelm jak najlepiej w kolejności chronologicznej.

 

Specyfikacja kompa:

 

Gigabyte p55-ud3

Radeon HIS HD5770 1gb crossfire. 850@900 / 1200@1250 (leciutki OC w zasadzie nie mialem czasu zeby cos wiecej probowac)

Intel i7 870 2,93 ghz @ przyjmijmy 3,12ghz chłodzenie boxowe

Zasiłka chiefteca 650w

Ramy goodram 2x4gb 1333mhz cl9

Bios F9 (najnowszy) - optymalne ustawienia z biosa

Windoza 7 64bit

Najnowsze stery ATI catalyst

 

Problem ze stabilnością wymarzonego kompa.

 

Wtorek 25.01.2010

 

Kupiłem w końcu mój wymarzony komputer.

 

Z pomocą kogoś bardziej obeznanego stawiamy system w 12 minut (czysta winda). Instalujemy sterowniki. System stoi.

Test na 3dmark11 daje 4600 coś pktów, jest już po 24 więc ide podjarany spać.

 

Speedfan odczyty:

Nie więcej niż 65-70st na rdzeniach w stresie

 

Środa 26.01.2010

 

1.Dociągam jakieś gg, przeglądarki, kodeki do filmów, winampa itd zwykłe użytkowe oprogramowanie.

Diagnostycznie gpu-z oraz cpu-z.

2. Ściągam 3dmarka06, uzyskuje wynik 20500pk - nie wiem jeszcze czy to ok czy nie, mój ostatni komp miał wynik 7700pktów.

Wydaję mi się, że spokojnie mogę mieć trochę wiecej.

3. Ładuję się do biosa, zmieniam FSB na 142 a mnożnik na 22x. - nic pozatym - 3,12ghz, przypominam, że jest włączone turbo w biosie i wszystkiego rodzaju opcje, które forumowicze zalecają powyłączać przy OC, automatyczna regulacja napięcia itd przy tak małym OC postanawiam to zostawić w spokoju.

4. Odpalam 3dmarka06 - 21700pktów. Zadowolony z poprawy wyniku

5. Odpalam 3dmark11 - tutaj uzyskuje tylko kilkadziesiąt dodatkowych punktów, więc daje spokój.

6. ATI control center kręce HD5770 o małą wartość na 1 karcie tylko (nie wiedziałem, że drugą karte jeszcze osobno trzeba) daje 850mhz/1270mhz z defaultowych 800/1200.

7. 3dmark06 dał kilkadziesiąt pkt więcej. zostawiam w spokoju

8. Dobieram się do Fallout'a3 na 1920x1080 ultra high czy po prostu maksymalne detale. Wszystko chodzi miodzio płynnie pięknie i bajera.

9. Kończe grać, wyłaczam kompa i dociąga się jakaś aktualizacja windy.

 

 

Czwartek 27.01.2010 - TU ZACZYNAJĄ SIE CYRKI

 

W pracy cały dzień podjarany kompem czytam po forach o oc, oglądam rankingi kart, procków, benchmarki i w ogóle. Postanawiam podbić taktowanie grafiki jak przyjdę do domu, bo wyczytałem, że spokojnie można oscylować w okolicy maksymalncyh ustawień w ATI catalyst.

 

Nigdzie proc ani grafa nie osiągneła temperatur powyżej 70st. W cały czwartek.

 

1. Po powrocie do domu wrzucam 950mhz/1400mhz - maksymalne wartości minus 10-20mhz

2. Po odpaleniu 3dmarka06 przy 3cim teście zaczyna się coś krzaczyć, mignięcia takich pasków w poprzek ekranu itd. temperatury na gpu-z nie przekraczają 50st

3. Zmniejszam wartości do 900mhz/1300mhz. dla pewności - dalej coś się krzaczy.

4. Sprawdzam cpu-z i co widze? auto regulacja napięc od intela pokazuje mi takie wartości. Core 0,88v przy taktowaniu 3,2ghz. i skacze aż do 3,8GHZ dla napieć powyzej 1,5v A mnożnik zmienia się od 22 do 27.

W biosie ustawiłem wcześniej 22x142!

5. Po puszczeniu 3dmarka06 komp łapie zwiechę i reset po BSOD.

6. Wchodzę do biosa i próbuje inne ustawienia, zmiejszam FSB zwieszkam taktowanie i vice versa. Komp się wiesza dalej. Raz po starcie systemu, raz przy samym odpalaniu 3dmarka, lub w trakcie ładowania testu.

7. Wracam ustawienia GPU na fabryczne dla pewnosci - brak poprawy.

8. Komp robi się coraz bardziej niestabilny. Próbuje wyłączyć auto regulacje napieć, ustawić stałe wartości FSB i mnożnika. Nie pomaga. Dalej są bsody.

9. Wyłączam boosta od intela na CPU, na ram, autoregulacje napięcia rdzenia itd. Nie bootuje system.

10. Wracam do optimized settings z biosu. Brak poprawy, łapie zwiechy przy ładowaniu 3dmarka itp.

11. Załamuje się.

12. Odpalam FAIL-SAFE z biosu, taktowanie procka 2ghz. 3dmark06 przechodzi cały wynik 19950pkt. jakieś 2k mniej niż wczesniej.

13. W windowsie sprawdzam czy wszystko jest ok poustawiane, odpalam jakieś centrum diagnostyczne systemowe. System podpowiada mi, żeby zmienić profil wyglądu na jakiś lżejszy typu windows 98 czy tym podobne.

Jedyne anomalie jakie obserwuję to błedy pamięci podręcznej (czy tutaj chodzi o RAM?). Oraz błedy odczytu stron w pamięci podręcznej.

Instaluje Avasta robie skana, nic nie pokazuje. Próbuje aktualziacji biosu - już mam najnowszy. Pracuje na FAIL-SAFE kilkanaście minut.

14. Z biosa ładuje znowu Optimized settings. System się odpala, cpu-z odczytuje taktowanie procka jako zmienne od 3,2ghz-3,6ghz, napięcia też zmienne od 0,88 przy 3,1ghz do 1,5ghz przy około 3,6ghz. zależnie od stresu.

15. 3dmark06 przechodzi, dostaje wynik o ile dobrze pamietam coś powyżej 21k, 3dmark11 powyżej 4600pkt.

16. Wydaje się ok, gram w fallout3 kilka godzin i idę spać.

 

Moje obserwacje:

Na daną chwile, w momencie gdy odpala się jeszcze pulpit podczas zaznaczania obszaru na pulpice (takim niebieskim polem) tworzenie tego pola przebiega płynnie. Po chwili jak system się załaduje ostatecznie, zaznaczanie ikonek, maksymalizacja okien, przebiega tak jakby klatkowała... A fallout 3, WoW chodzi na max detalach bez problemów.

 

Jakieś sugestie? Rady itd? Co zrobić bo już sam nie wiem.

Mam w planie zrobić memtesta w sobote (jutro). I zastanawiać się dalej skąd się problem wziął i co zrobić żeby było dobrze.

Link to post
Share on other sites

odnośnie wyników czy ustawień i wydajności może ten link Ci trochę pomoże porównać twoje karty z autorem recenzji

http://www.overclock3d.net/reviews/gpu_ ... e_review/3

a takie coś wyczytałem na innym forum chodzi właśnie o cf 5770

"Jedyna wada to gorsze oc 2 kart niż jednej i zwiększone temperatury gpu, ale już np. temp procka raczej mi nie skoczyła. Jestem bardzo zadowolony z tej konfiguracji. Największa wpadka to parę bsodów przy aktualizacji sterowników, ale udało mi się to "naprawić", włączając crossfire (drugą kartę) z menadżera urządzeń. Bo to właśnie włączenie przez stery drugiej karty dawało bsod."

może coś ci to pomoże

Link to post
Share on other sites

Dziekuje za rade. Sprawdze jak bede w domu dzis lub jutro. W kazdym razie, ciezko mi wykryc czy to co sie dzialo bylo wina krecenia karty czy tez moze krecenia procka? Nie wiem jak to powinno wygladac ale gdy zerkalem na temperature na drugiej karcie w menu CATALYST, wynosila 0 stopni po graniu w fallouta - tak jakby nie byla uzywana - natomiast wiatrak na niej chodzil.

Link to post
Share on other sites

Nie pamietam czy gpu-z wykrywa 2 karty, ale raczej tak, 3dmarki wykrywaly 2 karty.

Sprawdze te ustawienia windowsa z CF oraz OC jednej/dwoch kart. Ale z tym OC jednej karty to kij wie bo w sumie krecilem tylko tą 1sza na wyższe wartości.

 

Rozwiązania i porady idą w stronę GPU - jakies pomysly czy to nie wina innych komponentów? Np RAMu lub procka?

 

Przypominam, że pisałem o błedach pamięci podręcznej, które wykrył program diagnostyczny z panelu sterowania.

Link to post
Share on other sites

Jest wielce prawdopodobne, że uszkodziłeś pamięć którejś z grafik, skoro pojawiły się artefakty.

Sprawdź je pojedynczo, dobrze dociążając.

Zasilacz 650 W Chiefteca jest wg mnie trochę za słaby na dwie karty i OC.

Druga sprawa dotyczy się bezpośrednio zasilacza. Lubi paść zaraz po zakupie, tak więc sprawdź czy trzyma napięcia 12V, 5V i 3,3 V (tolerancja do 10%). Niestety mi się to przydarzyło i długo szukałem przyczyny niestabilności komputera.

pozdrawiam

Link to post
Share on other sites

Czy jest możliwe uszkodzenie pamieci? W catalyscie jest guzik AUTO-TEST czy cos w tym guscie - testy przeszly jako passed wiec powinno byc ok. Artefakty to za duzo powiedziane chyba, to byly poprzeczne mrygnięcia pasków tak jak powstaja np przy rozmagnetyzowaniu monitora - trudno to wytlumaczyc ale to nie byly rasowe artefakty. :(

 

A propo zasilacza i dwoch kart to akurat hd5770 maja niski pobór mocy, więc uważam, że szansa jest obniżona. Zwłaszcza, ze w fallouta 5h bez problemu chodził juz pod koniec czwartku.

 

Reasumując porady jakie otrzymałem z tego i jeszcze jednego forum:

1. Zrobić memtest.

2. Odnośnie ramu "W biosie wylacz eis lub c1e function zeby napiecie i mnoznik nie skakal "

3. Sprawdzić ustawienia CrossFire w Windows7

4. Sprawdzić każdą GPU osobno..

 

Czy coś jeszcze wam przychodzi do głowy? Siedzę w pracy do 16 pozniej jade do mechanika, jak wroce do domu to może uda mi sie od razu wszystko posprawdzac.

Link to post
Share on other sites

5. Zasilacz czy trzyma stabilnie napięcia, naprawdę warto

Nie wiem czy masz modularny czy nie, ale mój chieftec 650 pociągnął jeden dzień i7-920@4,0 GHz i tylko jednego GTSa 250 a później zaczęły się cyrki.

 

W przypadku podkręcania pamięci daje znać o sobie kontroler korekcji błędów. Objawia się to tym, że wyższe podkręcanie pamięci nie powoduje artefaktów ale też wydajność już nie rośnie, a nawet może zacząć spadać. Na HD 5770 pamięć@1300 MHz, to jest max.

Dlatego piszę o możliwym uszkodzeniu pamięci (jest to najwrażliwszy element kart graficznych)

Link to post
Share on other sites

5. Zasilacz czy trzyma stabilnie napięcia, naprawdę warto

Nie wiem czy masz modularny czy nie, ale mój chieftec 650 pociągnął jeden dzień i7-920@4,0 GHz i tylko jednego GTSa 250 a później zaczęły się cyrki.

W jaki sposób rzetelnie sprawdzić napięcia? gpu-z/cpu-z wystarczy ?

Link to post
Share on other sites

odnośnie wyników czy ustawień i wydajności może ten link Ci trochę pomoże porównać twoje karty z autorem recenzji

http://www.overclock3d.net/reviews/gpu_ ... e_review/3

a takie coś wyczytałem na innym forum chodzi właśnie o cf 5770

"Jedyna wada to gorsze oc 2 kart niż jednej i zwiększone temperatury gpu, ale już np. temp procka raczej mi nie skoczyła. Jestem bardzo zadowolony z tej konfiguracji. Największa wpadka to parę bsodów przy aktualizacji sterowników, ale udało mi się to "naprawić", włączając crossfire (drugą kartę) z menadżera urządzeń. Bo to właśnie włączenie przez stery drugiej karty dawało bsod."

może coś ci to pomoże

Chodzi czy w menadżerze są włączone 2 karty? U mnie są.

Zrobiłem update sterowników ati catalyst i wychaczyłem BSOD zaraz po starcie systemu.

Teraz 3dmark przeleciał cały. Ręce mi zaczynają opadać już. Ide testowo się zrelaksować przy Falloucie, bo jutro do roboty trzeba iść. A tracić cały dzień na babranie się w czymś co nie przynosi rezultatów to mnie irytuje, o!

Link to post
Share on other sites

Wykonałem kilka zadań:

 

1. Zrobiłem memtest - 8godzin bez żadnego błedu

2. Odnośnie ramu "W biosie wylacz eis lub c1e function zeby napiecie i mnoznik nie skakal " - wyłaczyłem w biosie eis - bez zmian

3. Sprawdzić ustawienia CrossFire w Windows7 - sprawdzone, jest ok, uaktualnilem sterowniki

 

Pozostało mi zrobić jeszcze:

4. Sprawdzić każdą GPU osobno

5. Sprawdzić napięcia od zasilacza.

 

Voltomierz dostane dzisiaj i podam poźniej wyniki. Gpu pobieżnie sprawdziłem, na 1 GPU (wyłączone xfire) to wynik w 3dmarku06 spadł o 25%.

 

Reasumując: poza BSODem po reinstalce sterowników catalyst, 3dmarki i gry chodzą stabilnie. Którymi programami najdokładniej obiciążyć procesor oraz GPU ? Zrobie testy w ten sposób i zobaczymy. Może cały cyrk to fanaberie windowsa7?

Link to post
Share on other sites

Karta graficzna wygląda ok. tylko zastanawia mnie to crossfire. tutaj link do topica: viewtopic.php?f=43&t=24292

 

Natomiast procesor, ha, wydaje mi się, że znalazł sie problemik mały. W OCCT wywala temperature 80st C po 2 minutach.

 

http://img98.imageshack.us/img98/8854/2011012917h51cpu1.png

 

Tutaj, cały set wykresów z OCCT:

http://img98.imageshack.us/g/2011012917h51cpu1.png/

 

Ustawienia biosu wszystko oryginalne auto regulacje/boosty itd powłączane, nic nie zmieniałem oprócz wyłaczenia EIS.

 

Wadliwy procek czy uszkodzony? Proszę o komentarze.

Link to post
Share on other sites

Kupowałeś zmontowany, czy sam składałeś? Spróbuj poruszać chłodzeniem jak się rusza, tzn że jest źle zamocowane, poza tym możesz wyciągnąć razem z płytą i sprawdzić od spodu płyty czy wszystkie kołki prawidłowo są zamocowane.

Ściągnij jeszcze core temp i sprawdź jakie tam są temperatury rdzeni pod pełnym obciążeniem.

Jeżeli też jest po 95 st w pełnym obciążeniu na domyślnych ustawieniach a kupiłeś zmontowany, to masz podstawy do reklamacji kompa.

Link to post
Share on other sites

Zmontowali mi w komputroniku, znajomy mi podobierał część komponentów. kilka przelozylem ze starego kompa. Ale sam proc i chlodzenie w sklepie wlozyli.

 

OCCT Linpack przegrzewa ponad 80st na @ 2,93 bez OC. (boost wylaczony)

OCCT Cpu test nagrzewa 76st na @ 2,93 bez OC. (boost wylaczony)

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...