Skocz do zawartości

Buczący transformator wytłumianie drgań


Recommended Posts

Witam

Od jakiegoś czasu borykam się z problemem.Mój subwoofer zaczął strasznie buczeć nawet gdy jest podpięty do zasilania a komputer jest wyłączony.Rozebrałem i to chyba wina transformatora który jest ciepły i boczne blaszki wyczuwalnie drgają.Subwoofer ma już swoje lata jednak nie chce go zmieniać, muzyki zazwyczaj słucham na słuchawkach ale wiadomo są takie sytuacje że się chce posłuchać na głośniku :) Moje pytanie brzmi w jaki sposób mógłbym wytłumić te drgania? Próbowałem folią bąbelkową jednak to nie przynosi zbytniego efektu...

Link to post
Share on other sites

A jaki to subwoofer? Mój z-2300 też brzęczy od momentu kiedy kabel masy odpad z pinu. Jeżeli transformator się nagrzewa to trzeba znaleźć przyczynę. Tzn nagrzewa się mocniej niż zwykle (tylko nie dotykaj jak jest podłączony do prądu !). I drgania: chodzi że głośnik ,,buczy" czy że transformator drga?
 

Link to post
Share on other sites

Ja bym nie dotykał transformatora pod napięciem. Może masz jakieś przebicie. Skoro drga, to izolacja może na jakimś uzwojeniu się przetrzeć. Zmierz napięcie na zasilaczu i podepnij jakiś inny z podobnym napięciem i sprawdź czy ci dalej buczy. Może być o parę V niższe. Nic się nie stanie, ważne, żeby nie było wyższe. Nie kombinuj z foliami bąbelkowymi. Skoro się grzeje, to musi to ciepło jakoś rozproszyć.

Edytowane przez benutzer
Link to post
Share on other sites
Gość Jacojj

Witam

 

Od jakiegoś czasu borykam się z problemem.Mój subwoofer zaczął strasznie buczeć nawet gdy jest podpięty do zasilania a komputer jest wyłączony.Rozebrałem i to chyba wina transformatora który jest ciepły i boczne blaszki wyczuwalnie drgają.

 

Zacznij od początku, sprawdź najpierw co na pewno buczy czy trafo czy raczej głośnik. Odłącz subwoofer całkowicie do kompa, zostaw tylko kabel zasilający, ścisz suba na minimum i wtedy sprawdź co buczy - czy trafo czy głośnik. Ciche "buczenie" trafa jest normalna rzeczą, buczenie głośnika nie jest prawidłowym objawe.

Bo najczęściej buczy z głośnika, może kondensatory w zasilaczu wyschły i straciły pojemność, być może coś się odlutowało/urwało w środku i brakuje ekranowania, być może wzmacniacz się jakoś dziwnie (bo nie do końca) zepsuł, ogólnie przyczyn może być dużo, transformator wydaje się być najmniej podejrzanym, że nagle zacznie buczeć. I jeszcze jedno: trafo, powinno być ledwo ciepłe gdy sub jest tylko włączony a nie odtwarza muzyki gdy jest inaczej to trzeba szukać problemów dalej np. we wzmacniaczu.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...