Skocz do zawartości

Proszę o poradę: Komputer do 4000 zł do gier typu FSX


Recommended Posts

Witam.

 

Jest to mój pierwszy post na tym forum, więc witam wszystkich serdecznie.

Od jakiegoś czasu czytam ten portal, mniej lub bardziej regularnie. Ostatnio czytam więcej, gdyż chcę sobie złożyć nowego kompa.

Jednak na tym etapie chciałbym prosić Was o pomoc, ponieważ mam już trochę mętlik w głowie i wątpliwości, a pieniądze na drzewach nie rosną i wypadałoby rozsądnie je wydać :D

 

Po kolei:

 

Wymagania co do kompa:

Oczywiście zestaw typowo do gier, chciałbym sobie spokojnie pograć w takie tytuły jak DiRT 2, najnowsze CoD, a przede wszystkim FSX (Microsoft Flight Simulator X) wraz z najbardziej wymagającymi płatnymi sceneriami (REX 2.0, UTX, FTX itp.)

 

Przy tym wszystkim chciałbym, żeby był względnie niegłośny - nie koniecznie super cichy, ale żeby nie przeszkadzał w normalnej pracy kiedy już wyłączę gry i będę co innego robił.

 

Co planuję w środku:

Procesorek: Intel Core i7-2600K. Miał być i7-870, ale chyba ten będzie lepszy (?)

 

Płyta pod to: tutaj nie mogę się zdecydować, może coś podpowiecie? Do Asusa i Gigabyte'a lekko się zraziłem, Abit nie wiem jeszcze coś produkuje, zostawałoby np. MSI z przystępnych cenowo, ale co najbardziej się opłaca? Chciałbym, żeby miała USB 3, umożliwiała względnie łatwe podkręcanie (OC Genie przydaje się?), żadnych innych cudów typu Wi-Fi, dźwięku 10.1 itp. nie potrzebuję. Cena powiedzmy do 400 zł.

 

Grafika: początkowo miała być GTX 580, ale ostatecznie zdecydowałem się na Gigabyte GTX 560 Ti SOC, na razie ciężko z dostępnością. Obecnie chyba tylko w Komputroniku jest. Radeona raczej nie chcę, bo miałem już kilka i zawsze miałem jakieś problemy...

 

Zastanawiam się nad chłodzeniem procesora, po przeczytaniu 2 testów coolerów na portalu wybrałbym najchętniej Zalman CNPS10X Quiet, podobno jest cichy, w miarę dobrze chłodzi (trochę dziwne, że nie otrzymał żadnego wyróżnienia), ale... nie wiem czy mi wejdzie w obudowę ;) Nigdzie nie mogę się doszukać testów np. Scythe Ninja 3. Może coś podpowiecie w tym względzie. No i czy ten Zalman wejdzie na LGA 1155? Czy 1155 i 1156 są ze sobą 100% kompatybilne pod względem montażu coolerów? Na chłodzenie najchętniej przeznaczyłbym 160-180 zł.

 

RAM: myślę, że 6-8 GB to max co na razie potrzebuję, raczej wolałbym szybsze 6 GB niż wolniejsze 8. OCZ, Patriot, G.Skill... zupełnie nie wiem co wybrać. Polecicie coś? Powiedzmy do 360 zł za komplet.

Również zastanawiam się nad dyskiem. Chciałbym, żeby był szybki, ale nie SSD :) Ostatnio są jakieś hybrydy HDD z flashem, warto w to celować? Pojemność nie jest bardzo ważna - myślę, że 500-640 GB by mi wystarczyło. Chyba że znacie jakiś dobry, szybki i względnie cichy 1 TB to też nie pogardzę :/ Zawsze miałem Samsungi i Seagate'y i raczej z tych bym wybierał. Cena powiedzmy do 300 zł.

 

Zupełnie nie wiem jaki wybrać zasilacz. Kompletnie nie mam pojęcia. Z racji tego, że grafika po podkręceniu potrafi ponoć wciągnąć ok. 500 W, wydaje mi się, że 800 W zasiłka byłaby w sam raz, ale jaki konkretnie model - nie wiem. Liczę na pomoc... Kwota: 300-400 zł max.

 

No i to wszystko trzeba zamknąć w jakiejś obudowie - tutaj też nie mogę się zdecydować. Chciałbym przede wszystkim, żeby umożliwiała dobre chłodzenie, w miarę efektownie wyglądała (nie kosmicznie, ale np. modele Anteca mi się podobają), umożliwiała wygodny, beznarzędziowy montaż/demontaż urządzeń, miejsce na zasilacz żeby było u dołu (tak chyba lepiej), a włącznik zasilania najlepiej gdyby miała u góry :) No i fajnie by było, gdyby miała okno, a środek był czarny... Ale pewnie takie rzeczy to tylko w Erze, chyba że znacie coś... Na obudowę jakieś 300-400 zł max.

Dochodzi problem taki, że obudowa nie może być zbyt szeroka, wysoka i długa, bo nie zmieści mi się w półkę. Miejsce przeznaczone na komputer ma wymiary: max 22 cm szerokości, max 48 cm wysokości (jeśli będą wiatraki na górze to oczywiście musi być nieco niższa obudowa) i max 46 cm długości obudowy, coby nie wystawała za bardzo do przodu.

 

Te kwoty podałem orientacyjnie, coś może być tańsze, coś przekroczyć, ale tak żeby w całości z kompem raczej zamknąć się w 4000 zł, początkowo miało być 6000, ale chyba nie ma co przesadzać :)

Jeżeli o czymś jeszcze zapomniałem, to podpowiedzcie.

 

Wszystko będzie pracować pod kontrolą Windows 7 64-bit.

 

Trochę się rozpisałem, ale przynajmniej macie nakreśloną sytuację jasno i wyraźnie. Sam jestem adminem na jednym forum i wiem jak ciężko jest domyślać się co pytający miał na myśli, jaką gotówką dysponuje itd. Może Wasze posty będą krótsze :/

 

Pozdrawiam serdecznie

Link to post
Share on other sites

moriss zawsze daje genialne zestawy więc co by tu pisać :(

a wiem, zawsze jak chcesz możesz sobie zrobić 2-3 Dyski w raid 0, co prawda nie będzie to taka wydajność jak w SSD ale nie jest najgorzej.

możesz wtedy kupić sobie gtx 560, ram 1600 Mhz jakieś wentyle do obudowy :)

albo po prostu wziąć i7-2600k ale nie polecam, skoro będziesz tylko grał to bierz lepszą grafikę

Link to post
Share on other sites

Skoro możesz przekroczyć budżet to proponuje

 

Procesor:Intel Core i5-2500K /3.3GHz,6MB,LGA 1155,BOX Cena:869zł

http://www.esc.pl/product_info.php?cPat ... s_id=35002

Chłodzenie Procesora:Scythe Ninja 3 Cena:179zł

http://www.esc.pl/product_info.php?cPat ... s_id=30401

Pamięć RAM:Corsair 4GB (2x2GB) 1600MHz CL9 XMS3 Cena:199zł

http://www.esc.pl/product_info.php?cPat ... s_id=22446

Płyta Główna:MSI P67A-C45 Cena:439zł

http://www.esc.pl/product_info.php?cPat ... s_id=34786

Karta Graficzna:Gigabyte GeForce GTX560 Ti SuperOC 1GB DDR5 256bit PCI-E Cena:1039zł

http://www.komputronik.pl/index.php/pro ... perOC.html

Dysk SDD:Corsair SSD Force Series 60GB (275/285MB/s) Cena:450zł

http://www.esc.pl/product_info.php?cPat ... s_id=30084

Dysk Twardy:Samsung 2 TB 5400rpm 32MB cache SATA-II F4EG Cena:330zł

http://www.esc.pl/product_info.php?cPat ... s_id=32411

Nagrywarka DVD:LG GH22LP20 Cena:115zł

http://www.esc.pl/product_info.php?cPat ... s_id=12817

Obudowa:Cooler Master Dominator II 692 Lite Cena:299zł

http://www.esc.pl/product_info.php?cPat ... s_id=30456

Zasilacz:Seasonic S12II-620 620W 80 Plus Bronze Cena:335zł

http://www.esc.pl/product_info.php?cPat ... s_id=32882

 

Suma:4254zł

Link to post
Share on other sites

Kleszczu, na co mu 2TB 5400 rpm? Autor mówił, że wystarczy mu jakies ~560GB. I takie pytanie, czemu akurat 5400rpm?

Tak samo RAM - autor chce 6GB szybszych lub 8GB wolniejszych. Być może ma w planach jakieś photoshopy,cady itd.

 

@topic

Autorze, jeżeli nie planujesz robić czegoś profesjonalnie typu: Photoshop, CAD itp. To 4GB i i5 2500k, wystarczy ci, na długi czas.

Link to post
Share on other sites

moje małe spostrzeżenie poza tematem:

INTEL:

Procesor:Intel Core i5-2500K /3.3GHz,6MB,LGA 1155,BOX Cena:869zł

Płyta Główna:MSI P67A-C45 Cena:439zł

razem 1308

AMD:

procesor1: AMD Phenom II X4 955 Black Edit /3.2GHz, 125W, AM3, BOX, rev. C3/ cena 499zł

procesoe2:AMD Phenom II X4 955 Black Edit /3.2GHz, 125W, AM3, BOX, rev. C3/ cena 499zł

płyta główna:AsRock 870 Extreme3 /AMD 870/ cena 315zł

razem 1313zł

szmaciarze niebiescy się cenią:(

ile kosztuję najtańsza płyta na dwa cpu?

Link to post
Share on other sites

Dzięki za odpowiedzi.

Dysku 2 TB nie potrzebuję, bo filmów nie ściągam i nie oglądam ani miliardów MP3 też nie hoduję :) SSD też nie potrzebuję. Na razie zdecydowałem się na Samsung SpinPoint F3 o pojemności 1 TB. Dobrze wypadają w testach, ciekawe jak z awaryjnością, ale ponoć nikt nie narzeka...

Nagrywarki, karty dźwiękowe, sieciowe itp. przełożę z obecnego kompa więc tego nie liczymy.

Obudowę wybrałem sobie polskiego producenta SilentiumPC model Gladius 800 z tego względu, że coś musiałem wybrać a 7/10 obudów odpada ze względu na wymiary. Po prostu musi mi się zmieścić na półkę, bo w końcu po to ona jest. Tylko nie wiem czy brać Gladiusa z oknem czy bez. Okno uniemożliwia założenie dodatkowych 2 wiatraków na boku, które jednak może trochę pomogłyby ochłodzić GTX'a.

Widzę po sklepach. że jest jeszcze Gigabyte GTX 470 również w wersji SOC, w podobnej cenie co 560 Ti. Ciekawe jak on wypada w porównaniu z 560 Ti. Zegary ma wolniejsze ale jak reszta? Jednak z tego co wiem to dużo więcej się grzeją i są głośniejsze.

Co do procesora to faktycznie widziałem, że i5 niewiele gorzej wypada od i7, a czasem nawet go przewyższa. Jednak coś mnie ciągnie do i7...

Te zasilacze Seasonic dobre są? Bo na zasilaczach się w ogóle nie znam :(

 

Dzięki!

Link to post
Share on other sites

Co do procesora to faktycznie widziałem, że i5 niewiele gorzej wypada od i7, a czasem nawet go przewyższa. Jednak coś mnie ciągnie do i7...

co takiego? wyższe temperatury, wyższy pobór mocy?

 

Te zasilacze Seasonic dobre są? Bo na zasilaczach się w ogóle nie znam

ścisła światowa czołówka

Link to post
Share on other sites

Ok a te 620 W zasilania to nie za mało na taki zestaw?

Znacie może jakieś porównaniu Scythe Ninja 3 z innymi coolerami?

 

Co do proca to 2600K ma większy cache i HT.

 

Jeszcze mam takie pytanko: którą płytę warto wybrać, ponieważ podobno na tych z H67 nie da się podkręcać proca i "K" w nazwie staje się bezużyteczne.

Link to post
Share on other sites

Dzięki kolego :(

Mam nadzieję, że Ninja wejdzie do tej obudowy, która podobno mieści maksymalnie 161 mm cooler (Ninja - 160 mm).

Ok, czyli zostaje mi tylko zasiłka. Procesor po podkręceniu może pobierać nawet 137 W, karta ok. 500 W, to daje 637 W w związku z czym rozsądne minimum to 700 W. Czy dobrze liczę? I teraz jakie 700-setki są warte uwagi? Czy też od Seasonic? Sorry, że tak zawracam gitarę, ale spieszy mi się z zakupem, bo ceny rosną (złotówka słabnie) :)

 

Pozdrawiam

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...