Skocz do zawartości

Zmiana 2.4 Ghz na 5 Ghz - AP piętro wyżej - czy sufit będzie przeszkodą


Recommended Posts

Planuję zmianę w domu sieci z 2.4 GHZ na 5 GHZ.
 
AP od zawsze umieszczony mam na strychu, piętro nad powierzchnią mieszkalną mniej więcej na środku domu jednak w tym samym pionie co pokój z PC. Standardowy zbrojony sufit. W 2.4 GHZ chodzi mi obecnie w porządku, jednak nie jestem w stanie określić ile maksymalnie jestem w stanie osiągnąć transferu ze względu na ograniczenia portów 100 mbit w obecnym AP TP-LINK 900ND który połączony jest switchem z serwerem NAS. Uzyskuję max transfer 100 mbit (11-12 MB/s) a więc tyle ile pozwala gniazdo LAN tego AP.

Dodam iż wszystkie anteny AP ułożone są poziomo aby sygnał szedł w dół, bo po piętrze gdzie znajduje się urządzenie nie ma potrzeby siania sygnałem.
 
Problem jednak jest taki iż posiadam słuchawki AKG K915 które dosłownie zabijają całe WIFI 2.4 Ghz w związku z czym postanowiłem przy okazji przebudować całość na 5 GHZ, pozwoli to także polepszyć szybkość przesyłu do i z NAS.

Obecnie zakupiłem już do komputera stacjonarnego kartę Netgear A6210. Do laptoów dojdę z czasem aby karty zmienić.
 
Planuję jako AP dokupić TP-LINK Archer C7 do niego LAN'em wpiąć NAS.
 
Czy ze względu na sufit jest szansa aby 5 GHZ działało w porządku co najmniej na poziomie obecnego 2.4 GHZ ? Może ktoś użytkuje w taki sposób sieć 5 GHZ w google trudno o takie testy.
 
Znalazłem jedynie test z benchmarka gdzie ten AP w punktach 9 i 10 a więc piętro poniżej i powyżej nie podano odczytów więc sygnału chyba nie było, jednak tutaj na pewno anteny był ustawione w standardowy pionowy sposób u mnie były by ułożone w pozycji poziomej.

Link to post
Share on other sites

Tym testem z benchmarka to się nie sugeruj, bo sygnału nie było, bo robili 2 testy z 5GHz z dwoma kartami sieciowymi:

- jaden z kartą USB N66 (jak nazwa wskazuje wpinana w port USB) i tu mamy wyniki na poziomie 70-80 Mb/s dla jednego punktu i 90-100 Mb/s dla drugiego,

- drugi z kartą PCIE Asusa AC68, włożoną do komputera stacjonarnego, którego nie chciało im się nosić po tych piętrach - stąd brak wyników (napisali nawet w teście, że pomiarów dokonali tylko na jednym poziomie)

 

Ja przy solidnej ścianie w kamienicy mam w pokoju obok 90-110 Mb/s przy 5GHz - jak będzie u Ciebie przez strop to przekonasz się jak kupisz router - nikt nie da gwarancji - nawet jak znajdziesz test w sieci to nie wiadomo, czy strop jest z takich samych materiałów jak u Ciebie..

Link to post
Share on other sites

Wiadomo iż materiały mogą być różne. Jednak zawsze dobrze mieć opinię innej osoby która takie rozwiązanie u siebie stosuje. Koniec końców chyba zamówię tego Archera i sprawdzę, jeśli nie będzie mnie zadowalała jego jakość to odeślę.

 

@Franz jaki  ty masz AP u siebie?

Link to post
Share on other sites

Ja te prędkości osiągnąłem na TP-Linku - TL-WDR3600 - to słabszy model niż C7 z siecią 2,4 i 5 GHz, ale tylko z n, czyli 2 x po 300 Mb/s.

Generalnie jestem z niego zadowolony, bo po kablu osiąga do 950 Mb/s, ale zasięg Wi-Fi ma taki sobie - w pomieszczeniu gdzie stoi mam 150 Mb/s (czyli tyle ile daje Inea), po 1 ścianie tak jak napisałem wyżej 90-110 Mb/s, po 2 ścianach już tylko 15-25 Mb/s. 

Zaletą jest to, że praktycznie nigdy nie zrywa połączeń w mojej domowej sieci  (3 komputery, smartfony i drukarka sieciowa) - jak są problemy z dostępem do internetu to w 99% przypadków wina Inei.

 

Biorąc pod uwagę, że C7 to lepszy model, u Ciebie powinno być co najmniej tak samo - jak nie będzie zadowalających transferów to oddasz.

 

Ja generalnie po swoich poszukiwaniach muszę stwierdzić, że jeżeli chodzi o zasięg radia to często w przypadku routera nawet za 1000-1200 zł., to czy ma 2, 3, 4, czy więcej anten tylko w niewielkim stopniu wpływało u mnie na przyrost transferu.

Co z tego, że miałem router klasy AC1750 jak po 2 ścianach było już tylko 15-30 Mb/s, po 3 to nawet spadało do 2-3 Mb/s i zrywało połączenie (oczywiście sprawdzałem z kartą sieciową klasy AC1200).

Link to post
Share on other sites
  • 4 tygodnie później...

Dzisiaj wreszcie dotarł do mnie Archer C7 po prawie 2 tygodniach oczekiwania na urządzenie.

 

5 GHZ spokojnie przebija się przez gruby sufit  i sygnał jest dobry, karta sieciowa Netgear A6210 spina się z urządzeniem na maksymalnej prędkości  (867 mbit).

 

Ze względu na ograniczenia serwera NAS dla którego prędkość maksymalna wynosi około 300 mbit odczytu trudno mi powiedzieć czy transfer z niego na poziomie 240 mbit jest limitem mojego połączenia czy też po prostu NAS daje z siebie wszystko , pomijając nie najlepszą kondycję dysku w nim. 

 

Urządzenie bez problemu ruszyło jako AP, po wpięciu kabla w port LAN. W moim przypadku wymagało to zmiany IP urządzenia ,ponieważ 2 miały taki sam na sztywno (router dostarczający internet oraz Archer), co uniemożliwiło jakiekolwiek logowanie do sprzętu, jednak sieć o dziwo działa.

 

Jedyny problem jaki mam to mój laptop pracujący na 2,4 ghz spina się tylko w 65 mbitach przy szyfrowanie AES z TKPI 54 mbit. 

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...