Skocz do zawartości

Overclocking failed Asus z170 pro gaming


Recommended Posts

Witam!

Mam problem z następującym komunikatem:

http://i67.tinypic.com/29ojvyu.jpg

 

Scenariusze są trzy:

- włączam komputer i uruchamia się bez problemu

- włączam komputer i nawet nie mogę załadować biosu, nie wyświetla się logo płyty, jest po prostu czarny ekran

- włączam komputer i wyskakuje powyższy komunikat po czym wchodzę do biosu i mogę go normalnie zbootować ale ramy włączają się na 2133Hz zamiast 3000Hz.

Zgaduję, że to z nimi jest problem bo po przestawieniu wszystko się ładuje. Nie robiłem żadnego OC, załadowałem jedynie profil XMP który był dołączony. Z tego co widziałem to niewiele się zmieniało poza oczywistym 2133->3000Hz i napięciem na 1,35V.

 

Podzespoły:

- i5 6600k

- asus z170 pro gaming

- corsair Vengeance LED, DDR4, 2x8GB, 3000MHz, CL15

- corsair rm550x

- gtx 1070 msi gaming z

- dark rock 3

- samsung 840 EVO 250GB 

 
 
Link to post
Share on other sites

Mam ten sam problem. Ta sama płyta główna i pamięci Corsair, takie:

 

http://www.corsair.com/en/vengeance-lpx-16gb-2x8gb-ddr4-dram-3000mhz-c15-memory-kit-black-cmk16gx4m2b3000c15

 

Dziś zawiozłem komputer do sklepu X-kom, gdzie niedawno kupiłem właśnie tę płytę główną, pamięci, procesor i zasilacz. Przyjęli. Jak chcesz - zajrzyj do mojego tematu dokładnie w tej samej sprawie - założyłem go w sobotę:

 

http://forum.benchmark.pl/topic/230430-problem-z-3000-mhz-pamięci-ddr4-vengeance-lpx-3000mhz-2x8-gb/

 

W moim przypadku pamięci, które kupiłem, są zamieszczone w Qualified Vendors List (QVL) na stronie mojej płyty głównej, więc Asus gwarantuje, że będą one pracować w profilu X.M.P. A jak mają pracować - to niech pracują. Jeśli serwis X-kom będzie coś marudził - będę twardo obstawał przy swoim. Bo jeśli pamięci nie pracują w profilu X.M.P. - a mają pracować - to jest to niezgodność towaru z opisem i wtedy niech wymienią je na inne.

 

Ale myślę, że problem leży po stronie płyty głównej. Czy BIOS-u? Niewykluczone, ale ostatni BIOS do tej płyty głównej ma już dokładnie 2 miesiące i raczej by to już poprawili.

Edytowane przez rebus
Link to post
Share on other sites

polecam spróbować wprowadzić ręcznie wartości XMP ( bez włączania profilu ) 
Czyli MHz ram na 3000MHz 
DRAM V na 1.35V ( gdyby na 1.35V nie poszło to spróbuj obniżyć do 1.3V ) 
timingi na razie mogą być na auto ( później uklep zgodnie z profilem XMP kostek ) 

z grubsza głównymi winowajcami mogą być ram lub uefi ( tak jak u kolegi, choć to tylko przypuszczenia na tym etapie ) 
Zaraz po premierze z170 było dużo problemów z pamięciami 3000-3200MHz ( większość sprowadzała się do złego odczytywania profilu xmp, choć oczywiście nie wszystkie ) 

Link to post
Share on other sites

No to już na dzień dobry pojawia się problem bo nie mogę rozwinąć okienka wyboru z "DRAM voltage"... Może być tylko na auto.
Przeczytałem temat użytkownika wyżej ale wolę najpierw sam coś popróbować zanim wyślę na gwarancję.

 

@E

Profil zmieniłem oczywiście z XMP na manual (nie na auto).

Edytowane przez TheMrKarolus
Link to post
Share on other sites

No to już na dzień dobry pojawia się problem bo nie mogę rozwinąć okienka wyboru z "DRAM voltage"... Może być tylko na auto.

Przeczytałem temat użytkownika wyżej ale wolę najpierw sam coś popróbować zanim wyślę na gwarancję.

 

@E

Profil zmieniłem oczywiście z XMP na manual (nie na auto).

Okienka "Auto" w DRAM Voltage nie rozwijasz - wstukujesz tam ręcznie wartość, którą chcesz wprowadzić (wcześniej "najedź" myszą na to pole).

 

Ja jestem jednak zdania, że BEZDYSKUSYJNIE profil X.M.P. ma się ładować - bo to gwarantuje producent płyty głównej, wymieniając dane pamięci w wykazie QVL. A jak się nie ładują - to albo niech wymienią pamięci, albo płytę główną.

 

Pomyśl - a ja mam ten etap za sobą - po co w ogóle cokolwiek kombinować i stosować jakieś półśrodki? Profil X.M.P. MA SIĘ ŁADOWAĆ - a jak się nie ładuje - to jest to niezgodność towaru z opisem. Ja przestałem się już nad tym zastanawiać - i żądam albo takich pamięci, które pójdą bezproblemowo na profilu X.M.P. - albo wymiany płyty.

 

Jeśli pamięci chodzą bezproblemowo na profilu X.M.P. - to poniekąd jest to gwarancja ich poprawnej pracy, bo to oznacza, że są spełnione warunki, które były testowane w laboratorium producenta płyty głównej akurat w przypadku tych konkretnych pamięci i konkretnej płyty głównej - co gwarantuje producent płyty, publikując wykaz QVL.

 

W końcu pamięci i płyt głównych nie rozdają za darmo. Płacimy za nie autentycznymi pieniędzmi - więc mamy prawo oczekiwać autentycznie tego, co sam wskazuje producent płyty głównej.

Edytowane przez rebus
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...