Skocz do zawartości

Pomocy skończyły mi sie pomysły.


Recommended Posts

Witam, mam parę pytań. Zakupiłem kartę graf. Asus 4870 x2 i wydaję mi się że coś z nią jest nie tak a mianowicie przesiadłem się z gigabayta 4870 i ta karta w niektórych grach chodzi znacznie lepiej np. Dirt 2 a co do nie których gier np Batelfild bad company 2 wogle nie odpala test 3dmark vantage (czy jakoś tak ) zawiesza się przy końcu i nie wyświetla wyniku patrząc i porównując do poszczególnych testów poprzedniej karty nie widzę zmiany w fps. Teraz nie wiem czy ta karata ma taką słabą różnice wydajności w stosunku do starej czy jest uszkodzona ? Dodam że próbowałem praktycznie wszystkiego po za reinstalacją windowsa (sterowniki z grudnia 2010, dx, aktualizacja biosu) i totalnie bez zmian. Poniżej zestawienie mojego blaszaka:

 

Intel core 2 duo E7300 po overclockingu 3,50 na rdzeń

Ram 2x 2gb 800 mhz

Płyta asus P5Q pro

Zasilacz NOX 600 watt

no i ta nie szczęsna karta Asus 4870 x2 2gb

 

Czy jest może jakiś program który przetestuję ją sprawdzając poprawność działania po za 3d markiem? Proszę o pomoc gdyż mam możliwość ją oddać do soboty i wymienić na coś innego.

Link to post
Share on other sites

Witam w świecie dwuprocesorowych kart.

Ja mam bardzo podobnie - przesiadłem się z GeForce 8800GT na GeForce 9800GX2 (kanapka z 8800GT) i mimo, że ilość kl./s. w wielu grach znacznie wzrosła to i tak nieraz wygląda to gorzej niż na pojedynczej karcie (coś mrugnie, Fraps pokazuje 30 kl./s. a przez kilka sekund wygląda jak 15 kl./s.). Tak więc z kartą jest wszystko w porządku, ale może się przegrzewać - do takich potworków trzeba mieć lepsze chłodzenie w obudowie - ja sam specjalnie kupiłem wentylator 120 mm. żeby swojego kolasa schłodzić.

Link to post
Share on other sites

Dzięki za szybką reakcję !! Furmark temperatura po ok 5 min 100 c. Wzrasta i tak już duża głośność wentylatora i temperatura spada do ok 80 c i tak w kółko. Nad mienie iż 3dmarku już przy pierwszym teście mam praktycznie te same wyniki jak w starej karcie czyli pewnie nie zdąży się jakoś specjalnie nagrzać. Jestem strasznie zawiedziony co do wydajności biorąc pod uwagę testy gpu z rankingu praktycznie wszystkie wyniki ta karta ma podwójne. A w rzeczywistości zero różnicy np gra black ops po sieci full detale 1920x1080 nie grywalna !! Gothic arcania te same ustawienia skacze !! Tak się zastanawiam czy musi być gra specjalnie jakoś napisana aby wykorzystywała obydwa rdzenie karty ? Ja żyje sobie w przekonaniu iż jak jest to na jednej płytce co w sumie tak czy siak korzysta z obu rdzeni ? Czy się mylę ?

Link to post
Share on other sites

Za wysoka ta temperatura. Ściągnij MSI Afterburner i stwórz profil z wentylatorem ustawionym na powiedzmy 90% i odpal furmarka. Po 10 min kiedy karta już się rozgrzeje temperatura powinna być mniej więcej stała. ;) Jeśli tak będzie możesz się jeszcze pobawić w zmniejszenie obrotów, dopóki temperatura będzie do zniesienia. :/

Link to post
Share on other sites

Hmmm dziwna sprawa. Ja miałem podobną sytuacje dawno temu. Zakupiłem drugą 4850 i zrobiłem Crossfire. Wyniki były żenujące, czasem słabsze niż z jedną kartą. Okazało się, że winowajcą był mój ówczesny procesor (Athlon64x2 6000+). Po zmianie na Phenoma nareszcie odczułem moc MultiGpu.

 

Jednakże twój procesor jest dużo mocniejszy niz w/w athlon, więc raczej nie powinien być wąskim gardłem dla CF. Nie masz może kolegi u którego mógłbyś przetestować tego radeona?

Za wysoka ta temperatura

Tak jest wysoka, ale 100C, które karta sama zbija obrotami do 80, nie powinno wpłynąć na pracę układu.

Gdyby temperatura dalej rosła i zaczęła przekraczać 100C, karta na pewno zwolniła by takty by zapobiec przegrzaniu. W tym przypadku IMO to nie następuję.

Link to post
Share on other sites

Mam w sumie w sterownikach crystal możliwość podniesienia % obrotów wentylatora obecnie chodzi na 50 % ok podniosę do 90 i będę obniżał zobaczę co będzie się dziać. A czy muszę instalować ten dodatkowy program czy wystarczy ten od sterowników ?

Oraz czy jak już ustabilizuje mi się temperatura to jej wydajność wzrośnie ? Czy temperatura przyczynia się bezpośrednio do wzrostu mocy ? Zakładając że temperatura będzie ok jest jakaś szansa iż call of duty black ops pójdzie na full zmieni to coś ?

 

W sumie nie pomyślałem o tym aby testować ją na innym sprzęcie mój brat ma intela i5 dobra koncepcja spróbuje wieczorem ją przetestować. Ale i tak uważam żenada jeżeli chodzi o osiągi.

Link to post
Share on other sites

Do wydajności nie, ale do stabilności. IMO takie wahania między 80 a 100*C nie są za dobre.Najlepiej by było gdyby w stresie wentylator zachowywał cały czas takie same obroty. Jeśli masz ustawione 50% to możliwe, że po przekroczeniu 100*C karta ignoruje ustawienie domyślne i włącza maksymalne obroty wentyla, a kiedy temperatura wróci do normy, znowu przywraca domyśle ustawienia wentyla. ;)

Może być ten twój program, byle by tylko wyregulować wentylator. :/

Gry mogą się zawieszać, gdy karta osiąga wyznaczoną maks. temperaturę i sama chroniąc się przed spaleniem, po prostu się wyłącza, nazywa się to "progiem spowolnienia". W przypadku kart Nvidi próg można ustawić ręcznie, nie wiem jak z Radkami.

Link to post
Share on other sites

Kapuje tyle że mi gry jak już się odpalą to się nie wieszają tylko chodzą jak ospałe. Rozumiem temp. to raz ale co z wydajnością jak by gra zapieprzała a po czasie się wieszała nie prosiłbym o pomoc ale tu już moja wiedza się kończy karta jest nie wydajna a ja nie mogę tego czymkolwiek usprawiedliwić.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...