Skocz do zawartości

Migotanie ekranu + niedziałające USB


Recommended Posts

Witam, mam takie objawy jak artefakty, migoczący ekran i niedziałające usb gdy chcę sformatować dysk (w żadnym gnieździe klawiatura nie reaguje - a dokładniej, gdy włączam PC wszystko działa w uefi także, ale gdy przechodzę do bootowania systemu z płyty to usb wyłączają się i nie jestem w stanie nic zrobić).

Testowałem na innym PC zasilacz i kartę graficzną i wszystko śmigało jak należy.

Na zintegrowanej grafie dzieje się to samo (grafika wyciągnięta)

 

Wysyłałem na gwarancję płytę główną i po miesiącu odesłali mi ją z dopiskiem "Brak usterki". - Jak to serwisanci... 

Moim zdaniem to walnięta płyta główna. Ramu niestety nie miałem jak sprawdzić, ale zmieniałem sloty i nic nie dawało. Nigdy nie widziałem, żeby ram tak świrował, dlatego obstawiłem ostatni element - płytę.

 

Specyfikacja jak w sygnaturze.

 

Podaję linki do foto artefaktów i do krótkiego filmiku przedstawiającego miganie ekranu.

https://zapodaj.net/a843a97154ec4.jpg.html

https://www.youtube.com/watch?v=6uD2fZjv0pg&feature=youtu.be


REF, czy może to być objaw zbyt słabego zasilacza? 

Link to post
Share on other sites

Masz dwie karty grafiki MSI GTX i kartę zintegrowaną. Wyciągnij grafikę GTX i sprawdź obraz na grafice zintegrowanej podpinając złącze wideo monitora do karty na płycie głównej. Stwierdzisz czy to wina karty czy innego podzespołu. Dobrze by było sprawdzić także inny monitor podłączając pod obie karty. Zasilacz mógłbyś obstawiać gdybyś artefakty miał w grach a nie już na pulpicie. Choć i jego awarii nie można do końca wykluczyć. Przypadkiem nic się nie przegrzewa? Sprawdź temperatury.  

Edytowane przez gepardmak
Link to post
Share on other sites

Na integrze jest to samo, tylko, że z mniejszym efektem. Sprawdzane było na innym monitorze, na innym kablu i to samo.

Zasilacz wraz z kartą były podpięte pod inną płytę główną, co prawda ze słabszym procesorem i starej pamięci RAM, ale w OCCT i msi afterburnerze temperatury były ok i żadnych artefaktów nie było. Jedyne co to w afterburnerze zasilacz sobie piszczał, w occt już nie, przy grach także nie piszczał.

Temperatury są niziutki nawet przy maks obciążeniu.

Jedyne rzeczy, których nie jestem w stanie sprawdzić to procesor i RAM. Wydaje mi się jednak, że takie błędy nie stoją po stronie procesora. 

Nie wiem jak to jest z ramem, 

Zaraz sprawdzę dysk. Postawię system na HDD, a nie na SSD i odpalę na samym HDD. 

Link to post
Share on other sites

Dysk raczej nie jest przyczyną. Jeśli grafika biosu UEFI jest różnież rozmazana to nie dyski są przyczyną. Procesor owszem może powodować takie problemy ale tylko przy ekstremalnym OC. Jeśli nie podkręcasz to nic takiego jak artefakty nie powinno występować. Odepnij wszystkie porty USB obudowy od płyty(może, któryś ma zwarcie). Jaką masz wersję bios na płycie głównej? 

Link to post
Share on other sites

Z poziomu uemi ekran nie migota (tylko na informacji o napięciu dot. procesora wartość się odświeża - ale to chyba akurat naturalne (wartość jest stała i wynosi 1,184V)) i nie traci sygnału. Dopiero po przejściu na windows + w trakcie uruchamiania samego komputera coś jest nie tak z łapaniem sygnału obrazu.

wersja: E7A11IMS.260

Link to post
Share on other sites

Hmm, live update pokazuje, że ta wersja jest najnowsza. Jak wrócę do domu z zajęć to sprawdzę.

PS. Rano komputer działał normalnie, aż do tej pory...Nie wiem co tu sie dzieje. Powiem, że za każdym razem się to zaczynało od gry rainbow six siege. Kilka małych przycięć i potem cały komp się sypał.


Podmiana dysków nic nie dała, druga sprawa, że podczas instalacji WIN wyłączają się wszystkie USB. I w trybie Legacy jak i UEFI.

Co do ustawień biosu. To nie ma nic do rzeczy bo nic nie zmieniałem, a problem sam wystąpił. Druga sprawa że zrzutu nie zrobię, bo po prostu nie miał bym go jak wrzucić, bo po prostu nie da się korzystać z komputera.

Link to post
Share on other sites

Sprawdziłem na stronie wersję bios https://www.msi.com/Motherboard/support/Z170A-KRAIT-GAMING-3X.html#down-bios

Przy instalacji systemu porty USB 3.0 mogą nie działać, bo brak do nich sterowników w systemie. Dlatego instalacje systemu rób z portów USB 2.0 i myszkę oraz klawiaturę podłącz albo do PS2 albo portów 2.0. Ja na Twoim miejscu wyczyściłbym ustawiania bios. gdyby porty dalej nie działały. Jeśli wszystkie gry działają dobrze a tylko gra RSS się wywala to wina gry, chyba że problem będzie z wieloma grami to już wina zasilacza albo czegoś jeszcze. 

Pytanie gra RSS jest oryginalna, aktualizowana czy to jakiś pirat? 

Link to post
Share on other sites

Nie napisałem, że tylko gra nie działa. Cały komp się posypał, tylko stało się to podczas gry i już tak zostało...

USB ŻADEN nie działa, wiem, że się instalacje robi z portów 2.0, na tyle to mam pojęcie :P

Ustawienia fabryczne były robione - wciąż nic.

RSS Oryginał otrzymany od intela klucz na uplay.

Ekran miga nawet na integrze i to wtedy gdy nie ma żadnej aplikacji uruchomionej.

Link to post
Share on other sites

Odłącz zasilanie od sprzętu i wyciągnij baterię na 2 minuty. Bez baterii wciśnij kilka razy przycisk Power na obudowie, żeby rozładować kondensatory. Potem zamontuj baterię i podłącz zasilanie odpal całą platformę. Sprawdź jak będzie. Jeśli nie możesz podmienić pamięci ram na inną musisz skorzystać z usług jakiegoś serwisu, żeby podmienić te elementy, których sam nie masz możliwości taka usługa nie powinna być droga. 

Link to post
Share on other sites

Że się tak spytam. Czy bawienie się baterią nie będzie miało wpływu na gwarancję?

Podzwonię po serwisach w poniedziałek :) Póki co pisać co mogę robić (byle by nie naruszać gwarancji).

Pytam się o tę gwarancję, bo w laptopach lubili robić, że wyjęcie baterii powodowało koniec gwarancji + założenie hasła...

 

Bios zaktualizowany. Dalej to samo.

Edytowane przez neckol
Link to post
Share on other sites

Bateria nie jest zaplombowana, jej wyjęcie nie spowoduje utraty gwarancji. Jedynie co się stanie to bios utraci wszystkie ustawiania i będziesz musiał ustawić od nowa datę i godzinę, x,m.p i może jeszcze kilka innych reszta z auto będzie działać. Masz hasło na bios ustawione w serwisie ?

Link to post
Share on other sites

Sam żadnego hasła nie ustawiałem, czy w ustawieniach domyślnych jest hasło.. tego też nie wiem, o ile dobrze pamiętam po wyjęciu z pudełka nie musiałem konfigurować w żaden sposób płyty, tak jak w przypadku np. uruchomienia 1 raz laptopa bez systemu, gdzie trzeba było skonfigurować pierw bios.

Spróbuję za chwilę odłączyć cały panel przedni i uruchomić PC zwierając styki, Niby pierdoła ale może jednak.

Zrobię może też clear cmos.


Jutro powinienem dostać kostkę ramu i zasilacza do testu.

Pojawił się dodatkowy problem, zauważyłem, że sporadycznie (na prawdę rzadko) zapala się dioda przy zasilaniu płyty głównej od DRAMu, po czym PC się resetuje.

Już chyba wszystko świruje co się da.

Sprawdzałem reset biosa, odłączanie panelu przedniego i uruchamianie przez zwarcie pinów. 

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...