Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam. Mam nowy laptop. I teraz pytanie odnośnie eksploatacji baterii.

Czy lepiej korzystać z baterii normalnie czy lepiej mieć ją naładowaną na 100 % i podłączyć zasilacz ?

Jeśli jest w ciąż na biurku pytam, bo po co marnować niepotrzebnie baterie. dzieki za pomoc.

aha, znacie jakieś sposoby na zwiekszenie pracy na baterii ? 2 h trzyma ina internecie, ekran zciemniony i wyciszony.

Link to post
Share on other sites

A więc tak: Bateria (a dokładniej akumulator) zużywa się od liczby cykli (którą zlicza wbudowana w niego elektronika) od wysokiej temperatury (im wyższa, tym wraz z upływem czasu zmniejsza się pojemność akumulatora), a także od zbyt głębokiego rozładowania.

Producenci ogniw (mowa o ogniwach li-lon i li-polimer) zalecają ładowanie ogniwa zawsze do końca i nie rozładowanie ogniw do końca. Nie wolno też pozostawiać baterii rozładowanej (lub naładowanej do niższego poziomu) na dłuższy czas np poza laptopem, gdyż bateria rozładowuje powoli się samoistnie a co za tym idzie w końcu rozładuje się poniżej bezpiecznej granicy i może się nie dać potem naładować, więc o ile akumulator nie nagrzewa się do wysokich temperatur (np od procesora/dysku itp) to nie ma sensu go wyjmować. Tak samo nie warto pracować na baterii kiedy nie ma takiej potrzeby, gdyż po prostu rośnie ilość cyki, a przecież jak bateria jest naładowana to po prostu się przestaje ładować i nie pracuje, więc nic jej nie grozi.

Link to post
Share on other sites

Ja powiem tylko z własnego doświadczenia, lapek Samsung R60+ do najnowszych nie należy ale służył mi ok.2 lat używany był tylko z baterią i podłączony do sieci, rzadko był rozładowywany ale wiadomo od czasu do czasu trzeba było gdzieś przenieść komputer to zauważalnie bateria trzymała ~1,5h więc wydaje mi się dużo lecz ku mojemu zdziwieniu pod koniec roku zaczął padać - wydawało się jak by wtyk zasilania nie łączył raz ładował raz nie w końcu bez ruszania lapka robił takie numery iż podczas pracy przestawał i zaczynał ładować (w kółko) ekran się przyciemniał - rozjaśniał (tryb oszczędności) i tak samo w kółko. Następnego dnia chcąc go uruchomiłem go i po jakimś czasie zauważyłem że bateria wcale nie ładuje - bateria się wyczerpała (na szczęście mam w domu jeszcze R-509 w którym podładowałem baterię) i według elektronika padł moduł zasilania :) po czym stwierdził iż do samsunga nie może nic dopasować zwrócił mi go - teraz leży u elektronika znajomego, od ręki zawołał 300 zł, powiedziałem że to za drogo więc powiedział iż mogę go zostawić a może dopasuje coś do niego z innego sprzętu taniej. Do dziś nie został naprawiony a ja składam stacjonarkę ;)

Link to post
Share on other sites

Mam jeszcze jedno ważne pytanie. Jak kupiłem w sklepie Samsunga R540 Core i3 itp... to dostałem oczywiście fakturkę i naklejki żebym sobie nakleił na karcie gwarancyjnej. I teraz pytanie, ja jej nie dostałem i czy Samsung naprawia sprzęt mając dowód zakupu czy potrzebna jest też karta gwarancyjna ? Wyczytałem w internecie że niby serwis naprawia jeśli ma dowód zakupu. Napisałem też do sklepu.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...