Skocz do zawartości

Recommended Posts

Dysk: GOODRAM Iridium PRO 240 GB*

*Dysk ma około tygodnia, więc jest zupełnie nowy

System: Windows 10 z rocznicową aktualizacją**

**System instalowany na czysto

Interfejs: SATA III

Tryb: AHCI

Sterowniki: według Windowsa 10 najnowsze

Chipset płyty głównej: Intel HM76

BIOS: najnowszy

 

Czemu wyniki są aż tak słabe? Czy dysk jest uszkodzony?

SMART twierdzi, że dysk jest w doskonałej kondycji.

Żywotność dysku: 100%.

 

2ff791bf589cb.jpg

 

Link to post
Share on other sites

masz włączona optymalizacje SSD ( w win 10 jest takie ustawienie ) 

puść też jakikolwiek optymalizator SSD, tylko mówię o tych optymalizatorach w formie defragmentatorów, nie tych od ustawień ( problem jest zwykle sam system, a raczej jego ciągliwość z TRIM-em ) 

U mnie wygląda to tak

Ale należy pamiętać, że ten program nie jest do testowania SSD 

 HDTune_Benchmark_GOODRAM.png


teraz optymalizuje pewnym programikiem ( bez usuwania danych ), zobaczymy o ile się wydajność podniesie


ok widać mój laptop na serio nie lubi benchmarków ( na PC działa dobrze ) 

pierwsze zdjęcia przed są przed optymalizacją disk defrag, drugie po 
HDTune_Benchmark_GOODRAM.png

HDTune_Benchmark_GOODRAM1.png

as_ssd_bench_GOODRAM_2016_11_10_13_56_20

as_ssd_bench_GOODRAM_2016_11_11_17_47_33

HDTune_Health_GOODRAM.png

HDTune_Health_GOODRAM1.png


ogólnie nie powinniśmy używać benchmarku HD tune przy SSD ( nie mówi nam to nic ) 
prędzej bym HD tach testował, lub czymś podobnym. 
 

Widział ktoś jakieś porządne programy do trim-a ? ( te z którymi się spotkałem po prostu wypełniają wolne miejsce na dysku później je kasując, co wymusza TRIM, ale kosztem P/E ) 


Sam jestem ciekawy, czy to sam widnows, czy może opcje oszczędzania energii 

Link to post
Share on other sites

co mogę ci powiedzieć, secure erase i test z systemu z zewnętrznego dysku i będzie się zgadzać z wynikami z internetu ( tylko tracisz wszystkie dane razem z partycjami  ) 

Dlatego właśnie testujemy puste dyski z zewnętrznych systemów... ( windows zjada wydajność, widziałeś u mnie, zapis sekwencyjny na poziomie 140 MB/s  :o, defragmentacja/optymalizacja zewnętrznym programem i już 475MB/s )

 

odczyt 4K wciąż był w okolicach 15MB/s, gdzie testy w sieci pokazują około 100MB/s.

odczyt 4k to jest w okolicach 50MB/s 


podobne cuda były z MX200 250GB 4k zaniżone przez system ( i tak samo jest z każdym dyskiem, zależnie jak bardzo go windows obciąża podczas testu ) 


i jeszcze raz czemu nie stosujemy HD tune do testowania SSD 

wyniki MX200 testowanego z zewnętrznego systemu ( choć był wypełniony w 70 % ) pod mocnym PC 

Tu chodzi bardziej o typ danych 

http://oi65.tinypic.com/6jd8pl.jpg

Link to post
Share on other sites

Wcale mnie to nie uspokoiło. Przebadałem dysk z systemu zainstalowanego na zewnętrznym dysku i odczyt 4K wciąż był w okolicach 15MB/s, gdzie testy w sieci pokazują około 100MB/s.

Pokaż podsumowanie (prawy przycisk na wykresie i opcja show summary)

 

Na moim leciwym Goodram C100 tak to wygląda

7126c6ee14.png

 

A tak na Samsung 950 PRO

7126bc2e69.png

Edytowane przez Atak Snajpera
Link to post
Share on other sites

secure erase to mechanizm który usuwa nieodzyskiwanie wszystkie dane na dysku SSD ( coś jak zerowanie w przypadku HDD ) 
Tracisz wszystkie dane na CAŁYM SSD ( więc używać tylko po zgraniu wszystkiego ) 

Dysk jest całkowicie wyczyszczony i wraca do stanu jak podczas zakupu :D Również wydajność. 
Jak mamy dyski SSD na dane i widzą że wydajność spadła znacznie, to nie bawimy się w TRIM-a itp, tylko dużo ludzi zgrywa gdzieś dane z dysku, wykonuje secure erase i zgrywa dane ponownie na dysk ( przy dyskach SSD systemowych trzeba ponownie wykonywać instalację ( lub przywrócić z punktu z innego dysku, jak chcemy ) dlatego rzadziej stosowane bo długo schodzi )


samo wykonywanie secure erase trwa od kilku sekund, do kilku minut ( zależnie od dysku, ale jest szybkie ) 

Link to post
Share on other sites
Gość paprykarz

Intel HM76 to nie jest przypadkiem mobilny chipset w jakimś tam laptopie?

 

Jak tak to wydajności stacjonarnego chipsetu nigdy nie uzyskasz, pomijam różnice w konstrukcjach chipsetów w samych ssd. 

 

Takie testy co kokosnh przedstawia i robi na stacjonarnym kompie mają się tak jak jazda maluchem i bmw po autostradzie. Jedno i drugie jedzie. Nie jest to moja uwaga do użytkownika ale po prostu inny system inna wydajność.

 

Moim zdaniem jest ok, spadki w hdtune o niczym nie świadczą a ataksnajpera wszystko wyjaśnił swoim programem. Jak chcesz koniecznie aby 4k wbiło na wyższy poziom mentalny to polecam wyłączenie wszystkiego co blokuje procesor C1, C3 itp. Na tym swój wywód kończe.

Edytowane przez paprykarz
Link to post
Share on other sites

 

 

Takie testy co kokosnh przedstawia i robi na stacjonarnym kompie mają się tak jak jazda maluchem i bmw po autostradzie. Jedno i drugie jedzie. Nie jest to moja uwaga do użytkownika ale po prostu inny system inna wydajność.
 Testy iridium pro 240GB mam spod laptopa ( i jak widać są zaniżone ) właśnie z chipsetem HM76 
( msi cx61 z i3-3110M ) i windows 8.1 Pro 64bit
Więc powinien mieć przynajmniej zbliżony wynik do mojego ( pod PC wiem że będzie fruwać w benchmarkach ) 

prędzej bym szukał czegoś obciążającego dysk ( jak jakieś procesy specyficzne dla win 10, czyli aktualizacje i telemetria ), antywirus, lub malware 

Link to post
Share on other sites
Gość paprykarz

Nom HDTune pięknie pokazuje gdzie masz dane zasiane na dysku ssd. Praktycznie testowanie zaczął bym od wyczyszczenia dysku twardego / ssd do zera, w każdym innym przypadku takie testowanie się ma nijak do rzeczywistości. 

 

http://i.imgur.com/xKaYmGf.jpg

 

Trudno wywnioskować co może wprowadzać taki zasiew prędkości ale na logikę w win 8 / 7 nie masz tylu dziwności jakie są w win 10 i nie mam na myśli trim / wirusa / antywirusa a wyskokowe ficzery takie jak np. proces system i skompresowana pamięć.

 

Teraz ten sam dysk zupełnie wyczyszczony z danych 

 

http://i.imgur.com/PdGmoiS.jpg

 

Teraz ten sam dysk pusty z jedną partycją zaszyfrowaną Veracrypt ( specjalnie najmocniejszym i najwolniejszym szyfrem )

 

http://i.imgur.com/u6DZZ90.jpg

 

Jak widać mogę nawalić na nią danych teraz i zacząć płakać w nowym poście że mi dysk zmulił a niby wszystko jest jak być powinno. Wnioski sami sobie wyciągnijcie.

 

Edit:

 

Znalazłem jakiś czas temu taki o to program : http://hddscan.com/

 

Nie wiem nie znam się ale wydaje się być lepszy od tej darmowej wersji hdtune, poza tym że wykresy rysuje bardziej prawdopodobne nawet na dyskach ssd, to pozwala zweryfikować także dysk tak jak mhdd. Może nie ma takiej funkcjonalności jak mhdd bo nie próbowałem nic nim zerować ale wszystko inne wydaje się być optymalne jak na windowsowe potrzeby. Nie wiem może ktoś mądrzejszy się w tej materii wypowie.

Edytowane przez paprykarz
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...