Skocz do zawartości

R9 290 vs RX 480


Recommended Posts

Witam :).

Posiadam obecnie dwie karty

1. SAPPHIRE Radeon R9 290 4GB

2. SAPPHIRE Radeon RX 480 NITRO+ 8GB

 

Obecnie w konfiguracji mam R9 290, i oczywiście mógłbym wsadzić RX bez pytania, ale jaka jest wasza opinia, czy warto? 
Czy różnica w fpsach będzie duża? Jedną z kart sprzedam, a normalne, że na RX zarobiłbym więcej, dlatego zastanawiam się, czy jest sens zmieniać ;). Z drugiej strony RX jest podobno mniej prądożerny, więc gdyby miał być lepszy przy mniejszym zużyciu prądu to dlaczego nie :P.

Dzięki za odpowiedzi.

 

PŁYTA: AsRock B150M PRO4S

PROCEK: Intel Core i5-6600 /3.3GHz

RAM: Kingston CL14 HyperX Fury Black 2133MHz 8GB (2x4GB)

DYSK 1: Samsung SSD 850 EVO 500GB

DYSK 2: WDC WD5000AADS-00M2B0  (500GB)

ZASILACZ: OCZ600MXSP

BUDA: Cooler Master ELITE 330

Win 7 x64 SP1

Edytowane przez Prokopek
Link to post
Share on other sites

Z jednej strony RX 480 jest nowszy technologicznie i oszczędniejszy. Ale z drugiej strony różnica w wydajności jest na tyle mała, że raczej nie opłaca się wymiana.

https://www.youtube.com/watch?v=UAdbAO0JXAg

W tym przypadku test z R9 290X ( podkręcone 290 )

 

Muszę przyznać, że jestem mega zdziwiony.. Co prawda ja mam 290 bez X, ale i tak spodziewałem się sporo większej różnicy. A tu widać, że 290 jest często lepsza niż RX..  :roll:

Link to post
Share on other sites

Z tym biciem na głowę 1070 to bym się tak nie rozpędzał.Nie wiem czy są 2-3 gry, gdzie przyrost jest ponad 70 procent w stosunku do jednej karty.Przeważnie jest około 20-40.Są też przypadki gdzie dwie karty działają wolniej.Wszystkich których znam, a mieli karty połączone, przy następnej generacji gpu przeszli na pojedyncze mocniejsze karty.Może niech się wypowie ktoś kto ma taki tandem, będzie obiektywnie.

Link to post
Share on other sites

No i po kiego było kupować 48-tkę, zamiast GTX 1060 ;)

 

1. Nie kupiłem jej :).

2. Radeony są przyszłościowe, za dwa lata w porównaniu do GTX`a będzie sporo lepszy - moim zdaniem ;). Myśl popieram choćby porównaniem mojej R9 290 z GTX 780. Wychodziły w tym czasie, Radeon miał gorsze wyniki. Sprawdź jak sobie teraz radzi R9 a jak GTX choćby w Wiedźminie ;). Wsparcie AMD dla starszych kart jest o niebo lepsze niż Nvidii.

3. Abstrahuję od polityki Nvidii, która według mnie nie jest 100% fair wobec konsumentów.

 

4. Twój komentarz nie ma nic wspólnego z tematem i nie wnosi niczego pozytywnego.

Mimo wszystko pozdrawiam :).

Link to post
Share on other sites

Tu nie ma się nad czym zastanawiać, 480 zostaje 290 leci na sprzedaż. 290 to już stara konstrukcja która jest może i wydajna, ale jest prądożerna i z ich awaryjnością jest różnie a karta też nie młodnieje.

Co do porównania między GTX 780 a R9 290 to też nie do końca trafione porównanie. Owszem wyszły w mniej więcej tym samym czasie, jednak R9 290 to nowa konstrukcja i chyba też architektura a GTX 7XX to taki odgrzany i kosmetycznie poprawiony GTX 6xx. Dopiero GTX 9xx to już nowa architektura.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Taki tandem ma nie wiele gorszą wydajność co GTX 1080 a 1070 bije na głowe.

 

Kolegę chyba należy wziąć w obronę ;)

 

Mam Crossfire 2x RX 480 8Gb GTR od XFX i GTX1070 Founders edition i jakoś tego nie widzę

 

Może nie sprawdzałeś :)? Odwołując się do tego filmiku, dwa RX 480 są lepsze od 1070.

 

Link to post
Share on other sites

Nie porównuj wydajności 1:1, bo różnica w płynności jest większa. Primitive Discard Accelerator robi sporą różnicę w płynności, ale to trzeba zobaczyć osobiście. Niedawno założyłem się o to ze znajomym i załatwiliśmy R7 370 oraz RX 460. Sprawdziliśmy w kilku nowszych grach płynność widzianego obrazu - gdy ustawiło się fps_cap na 30, to obraz na RX wyglądał zauważalnie płynniej. W 480 będzie podobnie.

  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites

Może nie sprawdzałeś :)? Odwołując się do tego filmiku, dwa RX 480 są lepsze od 1070.

Odwołując się do filmu, który zalinkowałeś tam masz średnie wartości a nie minimalne. W praktycznie każdej grze po za Deus Ex minimalne fps jest większy na GTX1070.

U mnie RX 480 mają taktowanie 1288Mhz a GTX1070 ma 2000Mhz i przy takim taktowaniu wydajność jest podobna ale minimalne kl/s wypadają lepiej na GTX1070. Są gry gdzie CF działa lipnie i są takie gdzie działa dobrze a i tak GTX1070 jest z przodu.

W nowym Battlefield 1 w ustawieniach 4K Ultra GTX1070 wygrywa o ~7% gdzie cała platforma wciąga maksymalnie 290W. CrossFire 2x RX 480 generując gorszą wydajność wciąga maksymalnie 435W i robi się w obudowie piekarnik.

 

EDIT.

Zapomniałem napisać, że ja robię testy z wymuszoną Wysoką jakością AFx16 ze sterownika.

 

W niektórych grach włączenie HQ AFx16 powoduje spadek wydajności 5-7% ale zdarzają się produkcje gdzie na AMD wydajność potrafi spaść o ~25%. W takich grach widać, że cięcia jakości AF miały wpłynąć pozytywnie na wydajność.

Wymuszając HQ AFx16 zarówno na AMD /NV wyłączamy wszystkie optymalizacje tak aby uzyskać najlepszą jakość obrazu.

Edytowane przez DjXbeat
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Nie mówię że obecnie sie opłaca wsadzać dwa RX480, tylko za parę lat jak będą chodziły na allegro za grosze a jedna karta nie będzie się już nadwac do odpalania nowych gier. Dołożenie RX480 daje 75% wiekszość wydajność.ruYEPB0.png

Edytowane przez Dareku22
Link to post
Share on other sites

 

 

Tu jest właśnie Twój problem za dużo czytasz, a za mało poznajesz empirycznie.

Niestety nie mam 2000 zł na sprzęt miesięcznie żeby wszystko poznawać empirycznie. Dlatego też swoją wiedzę opieram na testach.

 

Chciał bym, żeby tyle dawało. W zdecydowanej większości gier nie ma nawet 50%.

No właśnie w testowanych tytułach dawało min. 50%. Oczywiście kwestia czy wybrano specjalnie takie tytuły, kwestia płyty głównej, procesora itp. Pragnę nadmienić że w niektórych tytułach dawało to 90% skok wydajności - więc potencjał jest.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

@up
W podesłanych testach nigdzie nic nie jest napisane odnośnie szczegółów sprzętu w którym było to testowane.

I nie zdziwiłby mnie fakt gdyby nie było tam jakiejś płyty X99 z jakimś 5960X co może mieć kluczowe znaczenie na wyniki tych testów.
Płyty X99 i procesory do nich przeznaczone mają więcej linii PCI niż konsumenckie 6600-6700k na Z170.

Tak dla przypomnienia, na Z170 możesz mieć CF lub SLI ale tylko 2x Pci-e 3.0 x8 podczas gdy na X99 masz karty w SLI / CF 2x Pci-e 3.0 x16. I nagle może się okazać że w "warunkach domowych" na konsumenckich procesorach i płytach faktycznie wcale tak dobrze nie ma jak na powyższych wykresach.

Edytowane przez joggy
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...