Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam.

 

Posiadam płytę Asrock Z97 Extreme 4 ze złączem m2( gen2 x2).

Poszukuję dysku SSD który maksymalnie byłby wykorzystywany przez to złącze.(128-512GB).

 

Ostatnio prawię kupiłem Samsung SM951 256GB M.2 ( nie miałem jeszcze płyty głównej) i myślałem o tym dysku ale jest to PCIe 3.0 x4 NVMe,więc z obecną płytą nie byłby on w pełni wykorzystywany.

 

Jeśli chciałbym zakupić 950 lub 960 Pro,mam dwa wyjścia:

-kupić płytę z gen3 x4

Płyta Asrock z97 Extreme 6 posiada już to złącze.Jeśli na tej płycie jest używane złącze M2 gen3 x4,to co dzieje się z PCI express 3.0 x16 w której jest włożona karta graficzna?

Czy pracuje ona jako pci express 3.0 x8 ?

 

-Zakupić kartę rozszerzeń Delock karta PCIe-3.0 na dysk M.2 SSD lub SilverStone 2 porty M.2 / PCIe do obecnej płyty i kupić dysk gen3 x 4

To samo pytanie jak powyżej,co dzieje się z pci express 3.0 x16 w której działa karta.

 

dzięki za pomoc

 

 

 

Link to post
Share on other sites

Takie informacje znajdziesz bez problemu na stronach producenta płyty - patrząc w zakładkę specyfikacja lub w instrukcji do płyty.

 

Chętnie jednak Ci powiem, że niestety na obu płytach użycie SSD M.2 oznacza, że slot PCIE x16 z kartą grafiki zwolni do x8.

 

Na Extreme 4 użycie przejściówki w jednym ze slotów PCIE x16 zwolni oba do prędkości x8 - nie ma znaczenia w którym z pozostałych slotów x16 wepniesz przejściówkę na M.2.

 

Tak samo na Extreme 6: użycie złącza M.2 z PCIE x4 spowolni jeden slot PCIE x16 do x8, a drugi do x4. Trzeci slot PCIE x16 na tej płycie jest już fabrycznie ustawiony na PCIE x2 (mimo, że elektrycznie to złącze x16).

 

Cudów niestety nie ma - procesor i chipset mają ograniczoną liczbę linii PCIE i tego nie przeskoczysz.

 

Lepiej jest na płytach z Z170, bo chipset ma więcej linii PCIE i podłączenie SSD pod M.2 nie zwalnia złącza PCIE x16 od grafiki.

Edytowane przez Franz
Link to post
Share on other sites

 

 

-Zakupić kartę rozszerzeń Delock karta PCIe-3.0 na dysk M.2 SSD lub SilverStone 2 porty M.2 / PCIe do obecnej płyty i kupić dysk gen3 x 4 To samo pytanie jak powyżej,co dzieje się z pci express 3.0 x16 w której działa karta.
 
przejściówka to najrozsądniejsze wyjście 

Co do zwolnienia, to zwolni, ale PCI-e 3.0 x8 to 0-2% straty przy FULL HD zależnie od ilości FPS ( przy bardzo dynamicznych tytułach ponad 100 FPS strata dochodzi do 2%, przy mniej jest bliska 0% ) 
Przy WQHD 0-1% straty 
Przy 4K 0% straty względem PCI-e 3.0 x16 

 

 

Samsung SM951 256GB M.2

Pamiętaj że są 3 wersje  tego dysku
jedna na AHCI
dwie na NVMe ( jedna na kostkach MLC, druga na TLC ) 
Link to post
Share on other sites

Gram w rozdzielczości 2560x1440.

Co do strat na pci-e to nie którzy piszą o 5%,więc jakoś bardziej brałem to pod uwagę.

Znalazłem info na stronie producenta:

 
Z97 Extreme6
- 2 x PCI Express 3.0 x16 Slots (PCIE2/PCIE4: single at x16 (PCIE2); dual at x8 (PCIE2) / x8 (PCIE4))
- 1 x PCI Express 2.0 x16 slot (PCIE5: x2 mode)
*If M2_1 slot is occupied, PCIE2 slot will run at x8 mode, and PCIE4 slot will run at x4 mode.
- 1 x Ultra M.2 Socket (M2_1), supports M.2 PCI Express module up to Gen3 x4 (32 Gb/s)
 
Z97 Extreme4
1 x  M.2 PCI Express module up to Gen2 x2- czyli przy użyciu tego wejścia pci-e nie zwalniają.
 
Muszę sobie to jeszcze przemyśleć.
Pytania które mi przychodzą do głowy:
-jaki dysk polecacie jeśli się zdecyduję na gen 2 x2 M2
-jaką szybkość uzyska dysk gen3 x4 pracujący na gen2 x2 na przykładzie prędkości uzyskanych w tym teście(odczyt 1,5GB,zapis 0,95GB):
 
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...