Skocz do zawartości

Kupno lepszego mikrofonu, czy jednak karty dźwiękowej?


Recommended Posts

Witam serdecznie, chciałbym się was poradzić jak poprawić jakość swojego dźwięku, gdyż chciałbym zacząć nagrywać na youtube. Mam w tej chwili mikrofon zalman zm1 i wiem że jest on polecany przez wiele osób, jednak u mnie na zintegrowanej karcie działa bardzo cicho i jest straszny szum. I tu moje pytanie czy jest jakiś lepszy mikrofon do 50zł, czy lepiej zainwestować w kartę dźwiękową? Nie chcę wydawać fortuny więc nie kupię mikrofonu za 200-300zł bo wiem że dopiero taki przyniósłby realną poprawę dźwięku bo przez usb omija się zintegrowaną kartę itp.

Link to post
Share on other sites

Ciężko będzie z poprawą dźwięku. Wiadomo, że karta dźwiękowa poprawi ten dźwięk, ale ta jest też ograniczona przez urządzenie nagrywające.

Najtańszą DOBRĄ opcją jest zakupienie mikrofonu bm700 lub bm800 z np. gearbest ze statywem jakimś żeby gdzieś to postawić i do tego w polsce dokupić zasilacz phantom.

Bez zasilacza mikrofon działa na ~10-15cm.

Można też próbować z jakąś kartą dźwiękową, która ma jakiś przedwzmacniacz, ale nie da to takiego efektu jak przy phantomie.

 

Jednymi słowy. Żeby uzyskać przyzwoity dźwięk, to trzeba te 200zł dać na ladę (przy chińskim mikrofonie).

 

Karty dźwiękowe do 200 zł polepszają na prawdę nieznacznie dźwięk mikrofonu. Zazwyczaj jest mniej szumów i inna charakterystyka dźwięku.

Musisz podjąć decyzję. 200-250 to nie jest duża kwota, szczególnie, że większą część kosztuje zasilacz, który jest na długie lata.

Link to post
Share on other sites

 


................na prawdę ..................

Naprawdę piszemy razem.

 

Jaką masz kartę muzyczną?

 

Perfekcyjna karta muzyczna i perfekcyjny mikrofon nie jest rozwiązaniem, bo poza nagrywaniem twojej mowy będzie też nagrywać szumy z otoczenia, wentylatora czy dysku twardego. Musisz mieć opcje do odszumiania dźwięku.

 

Dobrym źródłem mikrofonów są stare laptopy, kamery, telefony stacjonarne Panasonic. Za grosze można mieć całkiem niezłą wkładkę elektretową.

 

Niezła karta muzyczna to Asus U5. Są tam opcje do odszumiania dźwięku, ale niestety nie działała z jednym z moich komputerów. Suwaki w equalizerze nie działały . Nie wiem czemu, może wina sterowników, może się gryzła z moim laptopem. W każdym bądź razie poszła do zwrotu. Teraz mam też Logitech G430 kupioną za 50 zł. W sterowniku posiada opcję do wycinania szumów tła. Działa to całkiem sprawnie. Możesz też nagrać dźwięk telefonem a potem go odszumić w Audacity. Jest też taka aplikacja na smartfony WoMic. Możesz z niej z komórki zrobić bezprzewodowy mikrofon.

 

Zainstaluj też sterowniki dedykowane do karty muzyczne.  Często potem są jakieś opcje do odszumiania i usuwania echa z głośników. Kiedyś miałem komputer HP. Karta muzyczna była całkiem niezła. Zachciało mi się laptopa i potem miałem tylko same problemy z czystym dźwiękiem z mikrofonu.

 

jeśli teraz masz mikrofon Zalman, to najtaniej byłoby kupić G430 i softwareowo odszumić dźwięk (albo Audacity podczas montażu materiału wideo albo w czasie rzeczywistym Reaperem)


Przejrzyj sobie ten wątek: http://forum.benchmark.pl/topic/214680-mikrofon-usb-lub-karta-muzyczna-usb/ 

Edytowane przez benutzer
Link to post
Share on other sites

Dźwięk nagrywany przez telefon jako mikrofon bezprzewodowy jest tragiczny - sam się tym bawiłem.

Wydawanie imo 50 zł na pierdołe mija się z celem. Lepiej wtedy by było kupić mikrofon logitecha na usb, które zbiera o wiele mniej szumów.

takie jest moje zdanie, które jest oparte na moich próbach z mikrofonem. Jeśli autor na siłe chce coś zrobić do 100zł, to można próbować jak pisze kolega wyżej, ale czy to da upragniony efekt to już niewiadomo.

Link to post
Share on other sites

Dźwięk nagrywany przez telefon jako mikrofon bezprzewodowy jest tragiczny - sam się tym bawiłem.

Wydawanie imo 50 zł na pierdołe mija się z celem. Lepiej wtedy by było kupić mikrofon logitecha na usb, które zbiera o wiele mniej szumów.

takie jest moje zdanie, które jest oparte na moich próbach z mikrofonem. Jeśli autor na siłe chce coś zrobić do 100zł, to można próbować jak pisze kolega wyżej, ale czy to da upragniony efekt to już niewiadomo

Miałeś tego Logitecha w ręku? Ja miałem. Miałem też kilka innych kart i głośników i jak za 50 zł sprawdza się całkiem dobrze. Tym bardziej, że driver ma opcję usuwania szumów czego niestety nie potrafi 90% kart muzycznych na rynku. Z tego co mi wiadomo z w miarę tanich mikrofonów, to tylko Logitech USB ma taką opcję, ale jest już wycofany z rynku.  Czasem można znaleść na OLX lub Allegro.

 

W telefonach mikrofon jest znakomity. Po zastosowaniu Audacity efekt będzie świetny. Można nagrywać dźwięk bezprzewodowo na komputer przez wifi, lub nagrać ścieżkę dźwiękową dyktafonem na telefon i potem podstawić do materiału video. Tym bardziej, że to ma być na potrzeby youtube a nie skype czy innego komunikatora.

 

Kolega potrzebuje nagrywać dźwięk na potrzeby youtube. Więc jemu prawdopodobnie wystarczy jakikolwiek mikrofon i Audacity

Link to post
Share on other sites

O logitechu pisałem...

Nie wiem o jakich telefonach mówimy, bo ja jeszcze nie trafiłem na taki z dobrym mikrofonem :D

Wiadomo, że jest to jakaś opcja i potem można się bawić w programach obrabiając ten dźwięk.

Zamiast tego usb, można by chwycić xonara, który poprawi dźwięk względem integry, ale za to mamy już połowę wartości zestawu z chin i zasilaczem z pl.

Dozbieranie 100zł to dwa dni beznadziejnej roboty dla młodych. Warto dozbierać i kupić coś nornalnego, niż miotać się i nie uzyskać zadowalających wyników swojej pracy. To jest moje zdanie i go nie zmienię, bo sam spędziłem mnóstwo czasu na takie zabawy.

Autor musi podjąć decyzję. Warto sprawdzić Twoją radę, bo może jednak takie coś autorowi starczy, nie przeczę.

Link to post
Share on other sites

Odnośnie mikrofonu na USB można poczytać co napisałem w tym temacie:
http://forum.benchmark.pl/topic/228626-mikrofon-na-usb-sposoby-na-eliminacj%C4%99-zak%C5%82%C3%B3ce%C5%84/
Wg mnie jest duże ryzyko, że aktualny komputer lub sieć wpłynie na ilosć szumów i pisków przy takich nagraniach. Nagrywanie z nich jest bardzo czułe, ale itak konieczne będzie odszumianie w programie.

Lepiej pod tym względem spisywał się X-Fi XtremeGamer z podpiętym do niego krawatowym mikrofonem pojemnościowym - był sam szum, ale nie było tego popiskiwania, które automatycznie kojarzy się z integrami. Niemniej taki mikrofon jest wtedy blisko ust, i nie trzeba nawet wtedy przeprowadzać odszumiania, gdyż można zmniejszyć wzmocnienie do poziomu uzyskania satysfakcjonującego efektu.

Ja sam mając teraz te doświadczenia z Meteorem wolałbym chyba jednak zrobić tak jak napisał kolega: interfejs Phantom i mikrofon na XLR. Wg mnie to chyba jednak minimum jeśli nie chce się ciągle odszumiać nagrań a chce się mieć dobrej jakości naturalnie brzmiące nagrania bez tego nalotu sztuczności od odszumiania.

PS. Lumie mają dobrej jakości mikrofony.

Edytowane przez ReznoR
Link to post
Share on other sites

Na testach bm 700 i 800 z Chin wypadają bardzo dobrze i nie sugerował bym się ceną. 

Prawda jest taka, że mikrofon to jedno, a interface to drugie. Jak jedno będzie za przeproszeniem do du*y, do drugie nic nie zdziała.

Latałem i pytałem o te mikrofony jak działają i za te 200 zł jest to naprawdę, ale to NAPRAWDĘ dobry sprzęcior.

Z kolegą wyżej się zgodzę - jeśli chcesz otrzymać już przyjemny dźwięk to rzeczywiście trzeba się wykosztować, jednak na tym co ja podałem i tak uzyska się lepszy dźwięk niż większość "youtuberów" i "streamerów", którzy kupią takiego snowballa, czy inny mikrofonik na usb za małą kasę.

Sam bym kupił ten zestaw, tylko niestety nie jestem w stanie poświęcić funduszy na sprzęt audio w takim stopniu jakim bym chciał,

Link to post
Share on other sites

zaczerpnąłem lekko wiedzy :] no i tak jak sądziłem :] sporo zależy od tego interfejsu, a raczej jego wnętrzności :] dlatego pytam się czy jest sens zabawy xlr interfejs a mikrofon usb ? 


Mam takie pytanko jeszcze :] Oglądam różne filmiki z próbek mikrofonów jakie mnie interesują i na tych usp słychać odgłos z kompa lapka itd to normalne ? czy coś Ci ludzi enei tak robili ? 

Link to post
Share on other sites

Chyba chodziło koledze czy bawić się w interface czy po prostu kupić usb.

Nie kupuj całego interface z XLR i phantomem, tylko kup samego phantoma. Nie wydasz 500 zł tylko 100-200. 

Behrinfer ps400 kosztuje 138zł, są też tańsze zasilacze.

Mikrofon do zasilacza XLR'em i z zasilacza do PC XLR-jack.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...