Skocz do zawartości

Co to jest Backlight bleeding, IPS Glow?


Recommended Posts

Witam,

 

Czy mógłby ktoś dokładnie wytłumaczyć co to jest Backlight bleeding, IPS Glow?

BLB - wyciek podświetlenia z pod matrycy widziany na "wprost" monitora, każda matryca LCD podświetlana jest z tyłu a samo światło przebija się przez coś w stylu ciekłego krzyształu. BLB pojawia się w miejscach gdzie światło przebija się w niektórych miejscach zbyt jasno przez co na monitorze widać plamy. Czytając rożne fora widać że w tym przypadku sama konstrukcja monitora ma na to wpływ, cienkie/szersze ramki - sam docisk ramek do matrycy, niektórzy "upychają" kawałki papieru pod ramkami zęby zwiększyć docisk do matrycy.

 

IPS Glow - normalna rzecz w monitorach IPS związana z ich konstrukcją, siedząc na wprost monitora nie widzisz tego dopiero pod kąt jest to widoczne, taka srebrna poświata widoczna zwłaszcza pod kątem na ciemnych tłach.

Edytowane przez gustine
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

 

 

To co nie mogę się zapytać na forum co te pojęcia oznaczają? Poważnie?


Po prostu staram się ludziom uzmysłowić, że większość rzeczy bez problemu znajdzie się na pierwszych stronach po wklepaniu zagadnienia w goglach. Nic osobistego ;)

 

IPS Glow - normalna rzecz w monitorach IPS związana z ich konstrukcją, siedząc na wprost monitora nie widzisz tego dopiero pod kąt jest to widoczne, taka srebrna poświata widoczna zwłaszcza pod kątem na ciemnych tłach.


To akurat bzdura. 
Link to post
Share on other sites

BLB - wyciek podświetlenia z pod matrycy widziany na "wprost" monitora, każda matryca LCD podświetlana jest z tyłu a samo światło przebija się przez coś w stylu ciekłego krzyształu. BLB pojawia się w miejscach gdzie światło przebija się w niektórych miejscach zbyt jasno przez co na monitorze widać plamy. Czytając rożne fora widać że w tym przypadku sama konstrukcja monitora ma na to wpływ, cienkie/szersze ramki - sam docisk ramek do matrycy, niektórzy "upychają" kawałki papieru pod ramkami zęby zwiększyć docisk do matrycy.

Większość tanich monitorów jest podświetlona z dołu  - mniejsza ilość diod potrzebna do podświetlenia matrycy + dodatkowa warstwa plastiku do rozprowadzenia światła...

 

 

Backlight Bleeeding - widoczny szczególnie na ciemnych tłach w kiepsko oświetlonych pomieszczeniach, jak wspomniał gustine najczęściej jest to wynik złego spasowania warstw matrycy i więcej światła przecieka w jednym miejscu niż powinno...

 

Przykład z innego wątku:

https://zapodaj.net/d0705bc4e03de.jpg.html

 

IPS Glow - ze zmianą konta zmienia się odcień kolorów  w niektórych przypadkach mamy do czynienia ze skrajnością...

 

Przykład - czarny ekran pod kątem:

http://www.tftcentral.co.uk/images/dell_u2515h/P1080423_small.JPG

 

Clouding - praktycznie BB tyle że widoczne nawet w dobrze oświetlonym pomieszczeniu może się objawiać że jedna strona ekranu ma odcień cieplejszy niż druga i to nie tylko na czarnych czy mocno wyblakłych tłach - nie znalazłem nic co by pokazywało to (zwykle na zdjęciach ciężko to wyłapać).

 

PS.

Moje wyjaśnienia mogą być nie dokończa precyzyjne lub  wręcz bledne ...

 

Pozdrawiam

Edytowane przez xernos2
  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites
Link to post
Share on other sites

Po prostu staram się ludziom uzmysłowić, że większość rzeczy bez problemu znajdzie się na pierwszych stronach po wklepaniu zagadnienia w goglach. Nic osobistego ;)

 

 

 

To akurat bzdura. 

 

jako ekspert powinieneś rozwinąć swoje odpowiedzi  i wyprowadzić mnie z błędu  wyjaśniając  :P  wszystko co napisałem to na podstawie swoich doświadczeń i mogą być one błędne. 

 

Co do monitorów, tak w dwóch przypadkach BLB ( 1 egzemplarz nie duży wyciek, sprawdzić podczas normalnego użytkowania jak to wygląda, a drugi to padaka :P )

Edytowane przez gustine
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Na zdjęciach obu monitorów widać niewielki BB i raczej nie nazwałbym go jednoznacznym,  żeby uchwycić go dokładniej trzeba zrobić zdjęcia z kilku metrów z wyłączanymi w aparacie poprawiaczami - inaczej załapiemy się na ips glow oraz nie oddamy tego co trzeba.

 

 

Tu masz coś co można nazwać "jednoznacznym":

http://images84.fotosik.pl/125/7377dab1e1a28b90med.png

 

Link to post
Share on other sites
Link to post
Share on other sites

 

 

oczywiście nie miałem nic złego na myśli, jestem wdzięczny za pomoc która od Ciebie uzyskałem wcześniej  


Chodzi mi raczej o to, że podstawowe informacje, które są ogólnodostępne w internecie (bez zbędnego szukania) nie są żadnym moim obowiązkiem jako ekspert, ale spoko nie ma spiny. 
Link to post
Share on other sites

Praktycznie ten sam poziom BB, przeważnie prawy dolny róg lekko bardziej świeci niż pozostała część ekranu, jeżeli nie widać tego podczas normalnego użytkowania w jasno oświetlonym pomieszczeniu to niema co się rozdrabniać - wybierz monitor, który lepiej ci pasuje ze względu na cenę, mniej smuży lub ma fajniejszy wygląd.

 

Podejrzewam że zamówiłeś dwie sztuki i teraz jesteś na etapie selekcji jednej sztuki do zwrotu - na co wskazywały te naklejki na pierwszych zdjęciach...

 

Pozdrawiam

Link to post
Share on other sites

@wsde 

 

popróbuj podczas normalnego użytkowania film,gry, praca itp i pokaż nam efekty 

 

Teraz w dzień na czarnym tle po bokach widać lekką jasność, bardziej to widać w nocy. Nie mam jak na razie przetestować monitora na różnych grach, bo przejściowo nie mam nowej karty.

 

Praktycznie ten sam poziom BB, przeważnie prawy dolny róg lekko bardziej świeci niż pozostała część ekranu, jeżeli nie widać tego podczas normalnego użytkowania w jasno oświetlonym pomieszczeniu to niema co się rozdrabniać - wybierz monitor, który lepiej ci pasuje ze względu na cenę, mniej smuży lub ma fajniejszy wygląd.

 

Podejrzewam że zamówiłeś dwie sztuki i teraz jesteś na etapie selekcji jednej sztuki do zwrotu - na co wskazywały te naklejki na pierwszych zdjęciach...

 

Pozdrawiam

 

Szczerze nie chcę monitora z tym BB. To są te same monitory. Jeden bym zwrócił z większym BB, a czy mam możliwość by drugi wymienić z powodu BB czy sklepy nie biorą tego pod uwagę?

Edytowane przez wsde
Link to post
Share on other sites

Szczerze nie chcę monitora z tym BB. To są te same monitory. Jeden bym zwrócił z większym BB, a czy mam możliwość by drugi wymienić z powodu BB czy sklepy nie biorą tego pod uwagę?

Sklepy nie biorą tego pod uwagę ponieważ specyfikacja w żaden sposób się do tego nie odnosi i niema żadnych restrykcyjnych norm, które by o tym decydowały - to jest podobnie jak z chlebem kupisz w piekarni chleb masz wymieniony skład ale nie masz żadnej informacji o tym jak gruba jest skórka i ile dokładnie dodatków jest na 100g produktu w cieście...

 

Jedyne co ci pozostaje jako osoba prywatna kupująca na odległość to 14 dniowe prawo zwrotu bez podania przyczyny lub ciągnięcie kolejnych losów przy wymianie egzemplarzy, jak sklep pójdzie ci na rękę...

 

Kiedyś było mniej problemów z podświetleniem, ale teraz wszystko jest proekologiczne i mamy WLED'y i takie cyrki.

 

pozdrawiam

Edytowane przez xernos2
Link to post
Share on other sites
Gość
This topic is now closed to further replies.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...