Skocz do zawartości

Podłączenie wentylatorów


Recommended Posts

Cześć,
kupiłem 2 wentylatory SPC Zephyr 120mm i dwa złącza Fan 3pin->Molex 4pin. Pytanie jak prawidłowo podłączyć to do zasilacza? Ostatnio podpiąłem tak wentylek i spaliło mi go wraz z przejściówką. Zasilacz mam Corsair Vs 550W i obudowa to SPC RG1W.
Jak można łopatologicznie :)
Dzięki i pozdrawiam.

Link to post
Share on other sites

W tym temacie masz między innymi sposoby na redukcję prędkości wentylatorów:http://forum.benchmark.pl/topic/222452-wentylatory-120mm-na-tyłprzód/

Możesz oczywiście kupić sobie kontroler obrotów, a może Twoja płyta główna ma możliwość kontrolowania RPM wentylatorów w UEFI lub programie dołączonym do niej?

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Płyta to MSI H110M, są na niej dwa złącza do wentylatorów, jeden jest użyty przez wentylek CPU a na drugim złączu jest wiatrak tylni. Wiem że można kupić sobie kontroler obrotów i zamontować na śledziu, ale mi to za bardzo nie będzie przeszkadzało, jeżeli będą chodziły na 100% (mówię o hałasie, jakoś to zniosę). Się głównie rozchodzi o to, czy jak tym razem podepnę wentylatory bezpośrednio pod zasilacz, to czy się nic nie stanie. Słyszałem, że jeżeli mam dwie takie same wiązki (mówię o zasilaczu Corsair) to jedna jest mocniejsza (np. 50A) druga znowu dużo słabsza - żeby wszystko było bezproblemowo.

Link to post
Share on other sites

Gdy będziesz miał sprawną przejściówkę to obojętnie pod które gniazdo molex z zasilacza podepniesz nic nie powinno się stać, aż tyle wentylatory nie potrzebują. Wizualnie piny molexa przejściówki muszą być odseparowane, żeby nie było zwarcia pomiędzy nimi.  Pomyśl nad rozgałęziaczem typu"Y", wtedy śmiało możesz podpiąć dwa lub trzy wentylatory pod jedno gniazdo na płycie:http://www.angela.pl/p11853,phobya-rozgaleziacz-3x-4pin-pwm-60cm-czarny.html Tak na marginesie co to był za wentylator, że go spaliło? Wygląda na to, że był uszkodzony Z tego co widzę na Twojej płycie to drugie gniazdo wentylatora jest 4-pinowe, czyli możesz podpiąć wentylatory z PWM, a co za tym idzie prawie na pewno masz możliwość regulacji RPM z poziomu płyty. Gdybyś się zdecydował na rozgałęziacz "Y" to musi być 4-pinowy żeby mieć możliwość regulacji

Edytowane przez choleryk65
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Tak oczywiście, to rozumiem, z tego co pamiętam to od procka podpiąłem wentylator pod 4pin, tylny zaś pod 3pin. Zastanawiam się nad kupnem tego kontrolera, ale nie wiem czy starczy kabelka a nie chce mi się już kombinować za dużo, to jest do przemyślenia. Rozgałęźniki też oglądałem, w sumie sam nie wiem czemu zdecydowałem się na bezpośrednie podpięcie do zasilacza. Co do wiatraka to był nówka, dostarczony razem z obudową SilentiumPC RG1W, sam się zdziwiłem jak zaczęło się dymić z obudowy.

Link to post
Share on other sites
  • 3 tygodnie później...

Witam, mam jeszcze pytanie związane z obiegiem powietrza. Otóż wentylatory podłączone są w taki sposób (tak mi się zdaję) że 1 tylny i 2 przednie zasysają ciepłe powietrze z obudowy, żaden wentylator nie wtłacza powietrza do środka. Czy będzie to duży problem? Temperatury w grach zwykle (w 90%) nie przekraczają 60 stopni na CPU i GPU, więc chyba w miarę ok. A jeżeli mam odwrócić wentylatory, to jak to zrobić najwydajniej?
 

Link to post
Share on other sites

Generalnie w Twoim przypadku dwa wentylatory z przodu powinny zasysać świeże, a tylny wywiewać z obudowy zużyte powietrze. To optymalny układ. W Twojej obudowie jest opcja montażu wentylatorów na coverze, może coś pomóc w chłodzeniu grafiki. W mojej obudowie akurat to nic nie dało. Na taki układ jaki masz teraz, jeżeli tylny faktycznie wtłacza powietrze, to masz znośne temperatury.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...