Skocz do zawartości

6700k, gtx1070 chłodzenie cieczą


Recommended Posts

Witam

 

Przymierzam się do złożenia zestawu chłodzonego cieczą. Na pierwszy ogień idzie stara obudowa Cooler Master Wave, którą jak zauważyłem przy pomocy dremela będzie bardzo łatwo przerobić na mniejszą pod płytę mitx.(mam na stanie Bit Fenix Prodigy ale jest metalowa i ciężka, poza tym dużo mniej wytrzymała, a i tak wymagała by pewnych przeróbek). Obudowę chcę dość znacząco skrócić i zmniejszyć wysokość(sli nie jest brane pod uwagę i nie raczej nie będzie)

 

Jeśli chodzi o wyposażenie to planuję wrzucić:

-i7 6700k

-Gtx1070(blok raczej kupię gotowy, choć widziałem też DIY z użyciem tanich bloków podobnych do tych na cpu). Myślałem nad 1080 ale celuję w fhd, więc raczej nie ma sensu przepłacać w takim wypadku.

-Asus z170 Pro gaming mitx(procesor docelowo ma być tylko lekko podkręcany)-mam z170A ale poprzedni plan się zmienił więc poleci do zwrotu

-DDR4 Vengeance LPX 2x8gb /3000mhz ew. 3200mhz

-Dysk m2 sandisk A110(to już mam)

-zasilacz Cooler Master g650m

 

Co do chłodzenia cieczą tu są największe dylematy, bo z jednej strony chciało by się w miarę rozsądnie cenowo, a z drugiej też wydajnie.

 

Mam stary blok MNP Poseidon- mocowanie pasuje ale raczej jest mało wydajny(w dodatku ma mały rozstaw otworów WE/WY), myślałem raczej  o HeatKiller 3.0

Chłodnice z racji miejsca chcę wsadzić od góry 140mm slim a z frontu 240mm o grubości 6cm(chyba, że obie slim by wystarczyły np. Magicool) Alternatywą dla wydajności grubej chłodnicy mogłyby być 2 magicool po bokach równolegle z powietrzem pchanym z zewnątrz do środka, gdzie byłaby blacha uniemożliwiająca pchanie na siebie powietrza z obu chłodnic. Te z kolei było by wypychane na front obudowy przez ustawione prostopadle dwa wentylatory.

 

Pompke myślałem dcp450 lub phobye 12v, najbardziej zalezy mi na połączeniu ciszy i wydajności.

 

Złączki pewnie z chin zamówię razem z wężami.

 

Rezerwuar chciałbym wykonać docelowo sam z plexi tak by zajmował mało miejsca i ciekawie wyglądał. Z boku obudowy chcę zrobić okno dlatego też płyta byłaby skierowana frontem, a nie tak jak jest to narzucone w obudowie BitFenix.

 

Wentylatory, tu jeszcze sam nie wiem jak pogodzić wydajność z ceną. Pro gaming nie ma pwm z czego się orientuję, więc w grę wchodziłoby kupienie jakiegoś panelu regulacji i podłączenie do niego wentylatorów.

 

Całość ogólnie ma być przy okazji moim tematem pracy inżynierskiej gdzie bym porównał wydajność chłodzenia powietrzem z chłodzeniem cieczą, a przy okazji chłodzenie  procesora pasywnie(bez obciążenia) i aktywnie przy zastosowaniu chłodnicy 140mm z miedzi i w miarę podobnej 140mm z aluminium(te chyba jedynie na aliexpress kupie z czego widziałem).

 

Moje doświadczenie? Dużo majsterkowania, lutowania i tym podobnych zajawek+ przerobienie chłodzenia  mojego y510p. Niewiele w sumie robiłem bo wyciąłem większość niepotrzebnych plastików, które były w miejscu chłodzenia. Do tego wyciąłem i dopasowałem blaszki miedziane użyte zamiast termopadów+ jakaś przeróbka wentylatora i dorzucenie radiatorów miedzianych i aluminiowych. Całość zmieszczona w oryginalnej obudowie i bezproblemowo działająca od pół roku:) Korzyści? Dużo płynniejsza gra w Gta V i mniejsze temperatury.

 

Dlaczego umieściłem ten temat? Od wczoraj jestem na forum i trochę już  poczytałem postów ludzi, którzy mają b.duże doświadczenie, więc może coś doradzą ;)

Edytowane przez bandinse
Link to post
Share on other sites

Po pierwsze daruj sobie Cooler Master Wave i kup nową sensowną obudowę. Nigdy nie używaj aluminiowych chłodnic w układzie. Co do pompy to ddc albo d5.

Wave... ale nie oryginalnie, użyję tylko szkieletu, przód przecież oryginalnie to brak jakiegokolwiek przewiewu:) Chłodnica aluminiowa tylko do testów, docelowo  miedziane 140 i 240 tylko zastanawia mnie czy wystarczą.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...