Skocz do zawartości

Wirtualizacja działającego systemu


roofi25

Recommended Posts

Cześć, Mam w firmie system win7 który działa jako serwer dla kilku usług takich jak SQL czy FTP. 

Chciałbym zrobić z niego obraz i odtworzyć go w virtualboxie aby przetestować kilka nowy rozwiązań. Jak postąpić w przypadku przygotowania oraz tworzenia takiego obrazu? Co będzie lepszym rozwiązaniem Virtaulbox czy może wbudowany w win hyper-v?  

Link to post
Share on other sites

Możesz spróbować

 

1. Sysinternals suite - Disk2VHD a następnie Hyper-V

2. VMware vCenter Converter a następnie VMware Player

3. VirtulBox sobie odpuść.

 

Nie wiem dokładnie czy opcja 1 nie będzie się krzaczyć na konfiguracji dużo innej sprzętowo, ale jak na tym samym kompie to powinno zaskoczyć w miarę płynnie. Opcja 2. może być teoretycznie puszczona gdziekolwiek bo konwerter powinien dopasować sobie wszystko.

 

Pytanie czy Hyper-V zaskoczy na 7 bo coś mi się kojarzy że niekoniecznie, ale tego nie jestem pewny bo nie używam tego szitu.

Edytowane przez paprykarz
Link to post
Share on other sites

Możesz spróbować

 

1. Sysinternals suite - Disk2VHD a następnie Hyper-V

2. VMware vCenter Converter a następnie VMware Player

3. VirtulBox sobie odpuść.

Ok przetestuje. A tak w kontekscie nauki wirtualizacji. W jakim kierunki iść? VMware czy Hyper-V? Od czego zacząć ?

Skoro nazywasz to szitem to co używać ? Nie będzie to używane całkowicie na innym kompie pod win10

Link to post
Share on other sites

Do nauki wystarczy VirtualBox, czy VMPlayer. Możesz ustawić sobie na początek zwirtualizować jakiegoś Linuxa, lub nawet Windowsa samego. VMware to produkty wyskokowe, płatne dające nieograniczone możliwości - player jest darmowy. VirtualBox to darmowa alternatywa ( bez konwertera ). Możesz doczytać odnośnie Hyper-V ale wydaje mi się że dopiero od 8 jest taka możliwość.

 

Ja używam i czasem są dziwne problemy z VirtualBoxem, wydajność jest podobna. Słaba moc graficzna, ogranicza go do obliczeń w moim wypadku oraz testów sieciowych itp. testów systemów lub oprogramowania.

 

http://www.download.net.pl/jak-zainstalowac-ubuntu-na-vmware-najprostszy-sposob/n/5822/

 

 

 

Skoro nazywasz to szitem to co używać ? Nie będzie to używane całkowicie na innym kompie pod win10
 

 

Nie chodzi mi oto że złe, ale sam nie korzystam. Może być w twoim wypadku OK.

Edytowane przez paprykarz
Link to post
Share on other sites

Wiadomo pro to tylko Hyper-V oraz produkty VMWare. Bida biznes korzysta z Virtualbox, pewnie Player. No i dochodzą jeszcze rozwiązania oparte na Linux oraz XenSerwer które bardziej do Pro bym zaliczył. Wirtualizacja serwerów tylko oparta na Hyper-V oraz VMWare.

 

Zależy co Ci chodzi po głowie, czy próby i testy środowiska firmowego w domowym zaciszu, czy profesjonalna rozkminka wirtualizacji serwerów.

Link to post
Share on other sites

No bo nie do końca załapałem co chcesz zrobić i jaki jest poziom wiedzy na ten temat. Nawet w domowym zaciszu możesz dokształcać temat Hyper-V ( no to standard od Microsoftu ), tak samo określam produkty VMWare ( mnogość rozwiązań ), możesz jak masz siłę i ochotę poczytać o XenSerwer pod Linuxem ( o ile bawisz się coś linuxem ). Natomiast produkty Virtualbox oraz darmowego Playera odpuść sobie, bo to prościzna do testów.

 

Większość możesz testować przez ograniczony czas "triale" nawet systemy serwerowe Microsoftu.

 

Może jeszcze się ktoś wypowie mądrzejszy.

Link to post
Share on other sites

Zrobiłem mały eksperyment naukowy:

 

Komp z Windowsem 10 parametry to 1 Cpu 2 Rdzenie / 4 GB Ram / Dysk HDD. Nie jest to jakiś tytan Cinebench r15 CPU wynik 175. Laptop 1 Cpu 2 Rdzenie 4 Wątki / 8 GB Ram / Dysk SSD. Laptop także tytanem nie jest a jego wynik Cinebench r15 CPU to 191.

 

Wynik "wirtualnego kompa" 1 Cpu 2 Rdzenie / 4 GB  - Cinebench r15 Cpu to 114

Wynik "wirtualnego kompa" 1 Cpu 4 Rdzenie / 4 GB  - Cinebench r15 Cpu to 172

 

"Wirtualny komp" chodził z dysku SSD którego prędkość wirtualna zbliżona była do dysku HDD, jak widać wydajność takiej kombinacji była co najmniej znośna. Nie wliczam to grafiki która niestety laguje, a przy pełnym obciążeniu zamula niemiłosiernie. Użyta Technologia Intel® Virtualization (VT-x) bo więcej niesty do laptopa nie dali. Użyłem VMWare Workstation Pro bo do takiego oprogramowania akurat mam dostęp. 

 

Także wydajność w/g mnie jest na znośnym poziomie.

Edytowane przez paprykarz
Link to post
Share on other sites
  • 2 tygodnie później...

Ja kiedyś próbowałem zrobić to samo co ty czyli uruchomić partycję systemową w Virtualboksie. Są opcje żeby wykorzystywać bezpośrednio partycje a nie obrazy dysków w wirtualnej maszynie. Niestety u mnie się nie powiodło - czarny ekran. Nie wiem, być może winą była właśnie ta różnica konfiguracji.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...