Skocz do zawartości

LTE Bez limitów (fakty i mity)


Recommended Posts

Witam, niedługo kończy mi się umowa z przecudowną netią i zastanawiam się nad LTE, jak na razie po informacje byłem już w playu i plusie/polsacie.

 

Jeżeli chodzi o play to do dyspozycji jest podobno 100GB a po przekroczeniu internet zwalnia do 1mb co praktycznie uniemożliwia korzystanie z internetu.

 

W plusie/polsacie do dyspozycji jest 90GB a po przekroczeniu internet zwalnia do 10mb oraz kluczowe słowo "do" oznacza, że może być nawet 30kb. Podobno jeżeli jesteśmy w zasięgu LTE, to pakietu danych nawet nie ruszamy, co jest dość zaskakujące ponieważ w ten sposób można mieć całkowicie nie limitowany internet, gdzie we wszystkich firmach podobno najpierw zżera pakiet, a potem, że tak powiem du*a, bo transfer jest na tyle ograniczony, że ledwo otwieramy strony internetowe.

 

Jeżeli ktoś ostatnio podpisywał umowę, proszę niech się wypowie na ten temat.

Link to post
Share on other sites

Ja mam internet w Cyfrowym Polsacie (umowa podpisana ponad 1,5 roku temu) i rzeczywiście jest zapis, że po przekroczeniu chyba 100 GB danych prędkość może spść - ja do pracy praktycznie nie zużyję tych, 100 GB, ale syn jak jesteśmy na wyjeździe to pobierając gry i aktualizacje ze Steam, czy Origin, oglądając filmy, grając w sieci potrafi te 100GB w parę dni zużyć i jak widzę po przekroczeniu tego progu nadal jest szybko, bo jak pobiera jakieś dane z sieci to ma nawet 6-7 MB/s - co oczywiście oznacza, że prędkość łącza jest większa niż te 10 Mb/s w tym momencie, a pobiera pakiety po 5-15 GB, więc nie można powiedzieć, że to chwilowo jest tylko taka prędkość.

Jedyne co mogę zaobserwować, że po przekroczeniu tych 100GB połączenie jest niestabilne - tzn. nie rozłącza nas, ale są wahania prędkości - przy pobieraniu danych z tych 6-7 MB/s może spaść do 1-1,5 MB/s (zwróć uwagę, że piszę tutaj o MB/s, nie Mb/s) - tak jakby po przekroczeniu tych 100GB, w zależności od ruchu na danym nadajniku mam niższy priorytet niż inni użytkownicy - czyli jak nie ma dużego ruchu możesz mieć nawet max na jaki pozwala dany nadajnik, a jak dużo ludzi to zwalnia, ale nadal można swobodnie przeglądać strony, czy oglądać filmy na YT, itp.

 

Pamiętaj, że to tylko moje obserwacje po 1,5 roku używania - nie wiem czy zawsze tak to wygląda.

Edytowane przez Franz
Link to post
Share on other sites

Ja na internecie od plusa, który miał 30GB (LTE z zewnętrzną anteną, bodajże +10db, bezpośrednio na maszt ~30/30) a potem 10Mbps max. jakoś 1TB zużyłem w miesiącu i nic nie było, choć od tamtej pory rzadko jestem by takie ilości ściągać i sprawdzić jak to wygląda obecnie. 

Link to post
Share on other sites

A jak to wygląda w czasie deszczu, burzy czy śniegu? Ogólnie o pogodę mi chodzi, bo nawet jak wezmę teraz na próbę to będę go mieć tylko na 7 dni, a przecież nie będę specjalnie czekać na złą pogodę :P

 

Czyli nie ma tragedii z tym transferem, a jak ping w miarę stabilnie czy lata np od 30 do 150? Strzelam, że wiele osób u mnie ma LTE bo akurat wiele możliwości nie ma. Tepsa czy netia do 10Mb, czyli jeden czort albo LTE, jest jeszcze jakaś radiówka ale ceny mają z kosmosu 100zl za 5 lub 10Mb.

 

W necie wiele się czyta, że po przekroczeniu pakietu internetu praktycznie nie ma i każdy narzeka jak tylko może.

Link to post
Share on other sites

Ostatnio przedłużyłem  umowę w T-Mobile na LTE Internet:

 

http://www.t-mobile.pl/pl/oferta_specjalna/nielimitowany-wspolny-internet-lte-dla-firm

 

Mam zużyte do tej pory 2TB.


Tylko jest to oferta dla firm.


Prędkość zazwyczaj 30-50Mb/s


Orange ma  niby identyczną ofertę ,ale po 150GB jest lejek i nie można używać bramek VOIP  Hehehe :)

Link to post
Share on other sites

 

 

W plusie/polsacie do dyspozycji jest 90GB a po przekroczeniu internet zwalnia do 10mb oraz kluczowe słowo "do" oznacza, że może być nawet 30kb.

 

Możesz podać linka do tej oferty ?

W " Internet LTE Plus" z opcją bez limitu LTE są pakiety podstawowe 30,50,80,100GB.

Link to post
Share on other sites

To lepiej sprawdzić ofertę na stronie plusa bo tam wygląda to nieco inaczej. Po przekroczeniu pakietu podstawowego w LTE prędkość nie zwalnia ( "JA+ Internet LTE" http://www.plus.pl/internet-lte#modem-router ). Co prawda jak wszędzie jest zapis o Fair Use Policy dający operatorowi swobodę w nakładaniu limitów prędkości jednak w praktyce nie jest źle o ile ktoś nie obciąża sieci przez całą dobę. Pakiet podstawowy to tak naprawdę gwarancja że w jego zakresie nie zostanie nałożony żaden dodatkowy limit, przeważnie można wyciągnąć nawet dwukrotność GB z limitu podstawowego i FUP'a nie nakładają. Ja mam pakiet 80GB i jak na chwilę obecną nawet okolice 200GB nie przełożyły się na FUP, prędkość zawsze była maksymalna dostępna.

 

 

 

A jak to wygląda w czasie deszczu, burzy czy śniegu?

 

Różnice są minimalne przy LTE 1800. Jeśli w czasie dobrej pogody masz dobrą jakość i siłę sygnału to nawet podczas mocnego deszczu lub śniegu pogorszenie parametrów sygnału nie będzie na tyle duże aby spowodować znaczne spowolnienia lub problemy z połączeniem.

Link to post
Share on other sites

Dziękuje wszystkim za odpowiedzi.

Jak na razie wezmę na próbę i zobaczę jak to hasa. Obecnie czekam na zestaw z zewnętrzną anteną bo akurat zabrakło w salonie.

 

Mam tylko nadzieje, że nie będzie to wyglądać tak, że po przekroczeniu pakietu nagle padnie internet. Jak nawet ograniczą do 10 czy 20Mb to i tak będzie dla mnie wystarczające bo 100GB wykorzystam raz na jakiś czas, głównie przy aktualizacjach czy przy pobieraniu gier :P

 

Dziwne tylko, że w salonach mają co innego niż w internecie, no chyba, że dają dodatkowe 10GB za zakup przez internet.

Edytowane przez arkus
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...